Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 909

    #91
    Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

    Postat în original de Digix
    La Veka mergem cel mai rar la reglaje.
    Care este legatura dintre profil si reglaj? Cu siguranta nu profilul este cel care impune reglarea mai rara sau mai putin rara.

    Comentariu

    • AerO
      Incepator
      • 08.apr.2015
      • 28

      #92
      Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

      Postat în original de Digix
      Alpahline e profilul de ales după părerea mea. Reprezint o firmă de tâmplărie, lucrez de 12 ani în domeniu și montăm Veka, Rehau și Gealan. La Veka mergem cel mai rar la reglaje.
      Conteaza feroneria si montajul executat corect, dar in nici un caz nu are treaba profilul de pvc cu reglajele. Cu toata stima, mai si specificati ca lucrati in domeniu de atatia ani...

      Comentariu

      • Redguard
        Membru
        • 05.iul.2013
        • 155

        #93
        Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

        Postat în original de AerO
        Conteaza feroneria si montajul executat corect, dar in nici un caz nu are treaba profilul de pvc cu reglajele. Cu toata stima, mai si specificati ca lucrati in domeniu de atatia ani...
        Cu toata stima, as completa, mai conteaza si armatura si executia si mai ales profilul. Sunt rare situatiile in care profilele de clasa B sau C se executa si se armeaza cu aramatura de 2mm rectangulara pe color si 1,5mm pe alb.

        Din punctul meu de vedere, daca tamplaria este montata si executata corect, pe profile de clasa A, armate corespunzator, rezulta o tamplarie stabila si rezistenta care nu pune probleme mari de reglaj, indiferent de calitatea feroneriei, atat timp cat aceasta este completa si montata corect.

        Daca producatorul alege o feronerie renumita, dar in profilul de clasa B sau C, introduce armatura de 1.0mm, sau in cel mai bun caz 1.2 mm, in cel mai rau caz 0.8, atunci acea tamplarie va pune probleme mari de reglaj, pentru ca o astfel de tamplaria reactioneaza la factorii externi, se dilata si se contracta (in unele situatii se si deformeaza) mai mult decat o tamplarie cu profile de clasa A armata cu 1.5 sau 2mm, iar feroneria indeferent cat e de slaba, este mai bine fixata intr-un profil de clasa A armat corespunzator.

        Mai mult decat atat, feroneria, renumita sau nu, poate fi schimbata, profilul de proasta calitate si armatura neadecvata, necesita inlocuirea in intregime a tamplariei.

        Comentariu

        • AerO
          Incepator
          • 08.apr.2015
          • 28

          #94
          Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

          Daca stam sa luam cazurile cu "daca" reglajul este influentat si de lipsa calelor la nivelul pachetului de sticla, sau varianta in care avem usi din pvc impartite in mai multe ochiuri(modele) si avem armatura rectangulara de 2mm grosime in cercevea si inchidere in 5 puncte cu 3 balamale "3d"(cum am vazut ca le spune lumea) tot necesita reglaje dese... Conteaza tot ansamblul, dar nu are treaba profilul veka, rehau sau gealan, profilul este produs la bara de 6ml nu influenteaza el reglajul.

          Comentariu

          • Redguard
            Membru
            • 05.iul.2013
            • 155

            #95
            Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

            Postat în original de AerO

            profilul este produs la bara de 6ml nu influenteaza el reglajul.
            Atunci, bine.

            Comentariu

            • cypello
              Incepator
              • 02.iun.2015
              • 13

              #96
              Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

              Salutare, am primit si eu momentan 2 oferte pt toata tamplaria la apartament, intrucat intentionez sa o schimb complet. Acum, unde am fost sa intreb despre ofertele ce le au, la una din cele 2 firme mi-au zis ca diferenta dintre 2 sticle si 3 sticle nu e foarte semnificativa - pe plan termic si nu se castiga mare lucru, precum nici in profilul cu 5 sau 6 camere. De aceea ei mi-au zis ca e cel mai potrivit de mers pe pachet cu 2 foi de sticla si un profil de 70mm (informatii oferite de firma Amur/Avicii).

              Asadar, una din firme - Amur/Avici Iasi - mi-a dat un pachet de sticla cu 2 foi de sticla din care doar una speciala cu optiune de reflexie - Planitherm 4S Evolution - in cazul meu (descriere pachet: 24mm, F4 + PI4 + Argon + GIZ457 = de la producatorul de sticla Moldoglass - Bacau) pe un profil pvc de 70mm Trocal Innonova 70AD si feronerie de la Siegenia

              Cealalta oferta vine de la firma Barrier si imi ofera urmatorul pachet de sticla: 3 foi de sticla din care 2 tratate special - una LowE si una cu sticla reflexiva 4S-Evo (descriere: 44mm, 4S-Evo + Float + Low E4 + Argon = de la producatorul de sticla Olin - Brasov) pe un profil pvc de 86mm Rehau Euro-Design Plus si feronerie de la RotoNT Lux.

              Diferenta de pret intre cele 2 oferte este de maxim 200 Eur. Acum eu nu ma pricep foarte mult la chestii tehnice, dar din pct meu de vedere ar trebui sa conteze undeva diferenta de profil intre cele 2 pachete de sticla = 24mm vs. 44mm. Voi ce ziceti?

              Pareri/Opinii - ma poate ajuta cineva cu ce ar fi mai Ok de ales? Multumesc!
              Ultima editare de cypello; 15.sep.2015, 19:44.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                #97
                Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

                Tripan = zgomot si termoizolatie net sporita !
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • ralu_21
                  Incepator
                  • 23.sep.2015
                  • 1

                  #98
                  Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

                  Salut.

                  m-am mutat si am inceput sa ... sparg si sa repar. Am ajuns la subiectul termopane. NU ma pricep deloc. Am citit cate ceva si am inceput sa trimitem cereri de oferta.
                  Am primit urmatoarele variante de la o firma:

                  - Cu profil Gealan cu 5 camere izolatoare (62mm), sticla Planitherm si feronerie Winkhaus 1345 EURO.

                  - Cu profil Gealan cu 6 camere izolatoare (74mm) ), sticla Planitherm si feronerie Winkhaus 1385 EURO.

                  - Cu profil Salamander Streamline cu 5 camere izolatoare (76mm), sticla Planitherm si feronerie Roto 1682 EURO.
                  Asta e planul
                  TablouTamplarie.pdf

                  E mult? E putin? Sunt ok profilele/sticla/feroneria?

                  Roto aveam unde stateam inainte, au fost ok, dar nu ma pot baza numa pe asta.

                  Pareri?

                  Comentariu

                  • varmija
                    Incepator
                    • 24.sep.2015
                    • 1

                    #99
                    Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

                    Depinde de functie de marca ferestreClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	smile.gif 
Afișări:	1 
Mărime:	807 Octeți 
ID:	623375 termopan, acestea pot avea comportament diferit de-a lungul timpului, cele de calitate inferioara prezentand adesea dupa 3-4 ani fenomen de schimbare a culorii (îngalbenire) sau fisurare la frig.

                    Comentariu

                    • ClubFranc
                      Incepator
                      • 07.mar.2022
                      • 1

                      Buna ziua!
                      Avand tamplarie pvc de mult timp, m am hotarat sa schimb geamurile, sa iau ceva mai eficient.
                      Citind acest topic am vazut ca multi se intreaba daca in geamuri exista acel gaz inert. Astfel mi am pus si eu aceasta intrebare...oare mai am sau am avut!?
                      Am inceput sa caut informatii despre aceasta si am aflat cate ceva. Sper sa ajut si pe altii care doresc informatii.
                      La mine acasa mi am schimbat tot termopanul si am vazut in fabrica cum intr un mediu inchis cu argon se inchid geamurile termopan.
                      Toate bune si frumoase si am dorit sa fac asta si la parinti....dar costurile m au retinut.
                      Dar am gasit o alta solutie pentru ei, parintii. Am gasit o firma ce face incarcare cu argon in ferestre acasa, la domiciliul clientului.
                      Am ramas uimit de eficenta si pret. ....foarte convenabil. Astfel am salvat parintii ... evident si pe mine, de la niste costuri mari.
                      La ei nu a fost nevoie de schimbat termopanul, aveau lowE.era mai noua cu 10ani.
                      Deci se poate...sunt solutii.

                      Ultima editare de ClubFranc; 07.mar.2022, 14:30.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        Si cum a decurs operatiunea? Pe unde au incarcat? Existau supape pe baghete? Daca nu, cum au sigilat ? Cat a costat? Cat ai castigat in izolarea?
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        Procesare...