ce scula electrica e mai buna pentru MDF?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vortex
    Incepator
    • 23.ian.2007
    • 35

    ce scula electrica e mai buna pentru MDF?

    Problema: am un toc de usa care s-a strans, fiind montat necorespunzator.usa nu se mai inchide din aceasta cauza.

    din reglajele usii nu se mai poate face nimic, fiind deja stranse la maxim.

    solutia ar fi sa polizez marginea usii dinspre toc, pentru a incapea ok in toc.

    ce scula ar fi mai potrivita pentru asta ? flex, rindea electrica, slefuitor cu banda?

    usa e modelul de baza de la PORTA si e din MDF (carton presat).

    ma gandesc ca rindeaua spre exemplu s-ar putea sa faca franjuri materialul. slefuitorul poate nu reuseste sa ia destul din margine cat sa incapa in toc, iar flexul e posibil sa nu lasa marginea tocmai fina dupa ce o tai.

    astept parerile voastre.
  • expertparchet
    Living Legend
    • 16.iun.2006
    • 1272

    #2
    toporul sau barda..... sau un motofierastrau poate

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Un profesionist intr-un anumit domeniu ar trebui sa nu isi permita o astfel de exprimare.

      Nu este o varianta tocmai potrivita prelucrarea cantului usii de MDF.
      Spun asta pentru ca pe acea zona exista o folie care nu cred ca o mai poti pune manual, la fel cum a fost cea din fabrica.

      Cred ca mai bine ai lua in calcul o prindere mecanica pe zona tocului astfel incat sa il tragi la pozitia normala sau sa demontezi tocul si sa il montezi ceva mai bine.

      Din punctul meu de vedere este exclusa o prelucrare a foii de usa.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mina
        Living Legend
        • 24.iun.2006
        • 1106

        #4
        rindea si slefuitor.

        Comentariu

        • vortex
          Incepator
          • 23.ian.2007
          • 35

          #5
          demontarea tocului este exclusa doarece fiind usa la baie ar insemna sa sparg faianta etc

          inteleg ca acea "banda" aplicata peste mdf ce imita lemnul nu se va mai putea monta peste, dupa operatiune.

          insa fiind vorba despre partea dinspre toc, nu ma deranjeaza atat de tare, nefiind foarte vizibila.

          am sa incerc pana la urma un slefuitor cu banda, la sugestia doamnei Mina (desi mi se pare si mie a fi cea mai ok varianta dintre cele prezentate)

          inteleg ca nu o operatie tocmai ok din punct de vedere al tamplariei insa va voi anunta dupa, cum a iesit.

          Comentariu

          • Mina
            Living Legend
            • 24.iun.2006
            • 1106

            #6
            Postat în original de vortex
            insa fiind vorba despre partea dinspre toc, nu ma deranjeaza atat de tare, nefiind foarte vizibila.
            Sper ca este vorba de partea cu balamalele dinspre toc. Eu spuneam ceva si despre rindea, nu numai sfeluitor.

            Comentariu

            Procesare...