Incalzire in pardoseala - Do It Yourself

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 980

    #31
    dupa cum vad eu in foto, incalzirea in pardoseala nu cred ca va functiona vreodata
    termostatul acela ce opreste?????
    cine regleaza amestecul?????
    principala intrebare este :centrala regleaza amestecul,sau kitul de pardoseala?
    pompa trebuie sa functioneze continuu,sper ca acel termostat nu se ocupa de oprirea pompei,decat daca amestecul a ajuns accidental la valori ridicate
    o cauza a nefunctionarii este pozitia punctului de retur,care este situat tocmai in nodul de amestec ,respectiv in turul pardoselei,de regula acesta aflandu se pe bara distribuitoare inferioara adica in returul pardoselei
    oricum.....incepatori cei de la ''firma de instalatori'',RUSINE pentru nesimtirea de care au dat dovada ,macar deschideau o revista cu poze si copiau de acolo asamblarea kitului,
    si ne mai miram ca se duce tara de rapa
    apropo cei de la viessman au vazut? sau nu stiu nici ei cu ce se mananca pardoseala asta?
    apropo ,unde locuiti?ca deja m-am enervat......
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • bungee
      Incepator
      • 09.aug.2007
      • 15

      #32
      Postat în original de termoadi
      dupa cum vad eu in foto, incalzirea in pardoseala nu cred ca va functiona vreodata
      termostatul acela ce opreste?????
      cine regleaza amestecul?????
      principala intrebare este :centrala regleaza amestecul,sau kitul de pardoseala?
      pompa trebuie sa functioneze continuu,sper ca acel termostat nu se ocupa de oprirea pompei,decat daca amestecul a ajuns accidental la valori ridicate
      o cauza a nefunctionarii este pozitia punctului de retur,care este situat tocmai in nodul de amestec ,respectiv in turul pardoselei,de regula acesta aflandu se pe bara distribuitoare inferioara adica in returul pardoselei
      oricum.....incepatori cei de la ''firma de instalatori'',RUSINE pentru nesimtirea de care au dat dovada ,macar deschideau o revista cu poze si copiau de acolo asamblarea kitului,
      si ne mai miram ca se duce tara de rapa
      apropo cei de la viessman au vazut? sau nu stiu nici ei cu ce se mananca pardoseala asta?
      apropo ,unde locuiti?ca deja m-am enervat......
      Multumesc pentru raspuns.
      Termostatul este legat direct la pompa de recirculare deci cred ca se ocupa numai de oprirea acesteia (cred ca m-am uitat aseara o ora la kitul de amestec si tot nu am inteles cum functioneaza). In urma intrebarilor mele cei de la firma de intalatii mi-au spus ca schema instalatiei le-a fost facuta de Viessmann. Acum nu stiu ce sa cred.

      Aseara am mutat termostatul mai spre dreapta (undeva pe la jumatatea distriubuitorului) si de dimineata pardoseala parca incepuse sa fie calaie (desi nici aseara si nici de dimieata nu mergea pompa de recirculare).

      Robinetul rosu (care probabil este cu cap termostat) a stat tot timpul deschis la maxim. Asta ar putea fi explicatia de ce atunci cand mi-au programat termostatul alb la 75 de grade pompa de recirculare mergea in continuu dar temperatura in pardoseala era mult prea mare. Probabil ca ar fi trebui sa las termostatul alb la 70 (pentru a mentine pompa de recirculare in functiune) si in acelasi timp sa reglez temperatura in circuitul de pardoseala din robinetul rosu (valoarea obtinuta urmand a fi indicata de termometru sutuat deasupra acestuia). Este corect?

      Casa o am in Corbeanca (Ilfov).

      Cred ca am inteles problema. Asa cum a spus Termoadi, termostatul alb ar trebui sa aiba numai rol de protectie (pentru a opri pompa) asa ca il pot lasa la 75 de grade iar pompa ar trebui sa functioneze continuu.

      Reglajul temperaturii ar trebui facut de la robinetul termostat rosu. Problema este ca acesta se afla montat practic pe tur deci va sesiza tot timpul temperatura maxima furnizata de centrala. De aceea, orice incercare de a reduce temperatura de la robinetul rosu se va solda cu izolarea permanenta a circuitului de pardoseala fata de centrala (practic voi scurtcircuita zona de pardoseala prin teava care conecteaza turul cu returul). De unde rezulta ca in configuratia actuala pardoseala nu se incalzeste decat la o temperatura apropiata de cea furnizata de centrala (ceea ce ar fi fost ok daca temperatura in pardoseala ar fi fost setata direct din centrala dar nu este asa).

      Rezolvarea pe care o vad ar fi mutarea tevii de retur de la capatul din stanga al distribuitorului de sus la capatul din dreapta a distribuitorului de jos si montarea tot acolo a robinetului termostatat (la iesirea din distribuitor pe circuitul de retur). Si bineinteles ar trebui sa anulez teava paralela cu circuitul pompei.
      Este corect asa?

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 980

        #33
        sunt in discutii pt doua lucrari la corbeanca asa ca va pot face o vizita ,sper cat de curand

        rezolvarea pe care a ti gasito este corecta cu exceptia faptului ca robinetul acela, care defapt este o mica vana cu trei cai termostatica se va lasa la locul respectiv si in locul tevii se va monta pompa,si bineanteles returul se va lega cum a ti spus
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • bungee
          Incepator
          • 09.aug.2007
          • 15

          #34
          Postat în original de termoadi
          sunt in discutii pt doua lucrari la corbeanca asa ca va pot face o vizita ,sper cat de curand
          multumesc. mi-ar fi de mare ajutor daca ati putea sa imi sugerati o solutie la fata locului.


          Postat în original de termoadi
          rezolvarea pe care a ti gasito este corecta cu exceptia faptului ca robinetul acela ,care de fapt este o mica vana cu trei cai termostatica se va lasa la locul respectiv si in locul tevii se va monta pompa,si bineanteles returul se va lega cum a ti spus
          Se pare ca totusi nu am inteles modul de functionare al vanei. Ma gandeam ca in cazul in care las robinerul rosu in acelasi loc (practic pe tur) acesta va sesiza intotdeauna temperatura turului. De aceea, instalatia din pardoseala nu va putea primi caldura decat daca temperatura setata la robinet va fi mai mare sau egala cu temperatura agentului termis. Gresesc?

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 980

            #35
            acea vana termostatica mixeaza apa care se intoarce din pardoseala(avand temperatura scazuta) ,cu agentul termic de pe tur,rezultand un amestec care are temperatura dorita pentru pardoseala
            amestecul este preluat de pompa si introdus in pardoseala ,unde cedeaza temperatura si ciclul se reia
            in tot acest timp simultan cu admisia de agent termic in sistem ,se face si evacuare ,dar prin punctul de retur
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • evisceratum
              Membru Marcant
              • 29.aug.2006
              • 399

              #36
              Ce bine ca a venit termoadi sa ne ajute!
              In completare la solutia de corectare a instalatiei sa nu uitam ca pompa trebuie montata in asa fel incit sa functioneze tot timpul. In acest sens poate ar fi fost util achizitionarea unei pompe de la grundfoss mai scumpa si cu un consum mai redus de curent.
              M-am tot uitat la instalatie si nu seamana cu a mea deloc deoarece nu are o vana cu 3 cai controlata de centrala. Practic la dvs automatizarea nu coordoneaza si circuitul de pardoseala separat. Singurul avantaj pentru banii dati pe ea in plus este faptul ca are senzor de temperatura exterioara.

              Asteptam poze cu instalatia corectata in ideea ca vom ajuta mai multi cititori.

              Comentariu

              • bungee
                Incepator
                • 09.aug.2007
                • 15

                #37
                Am reusit sa obtin de la instalatori schema pe care au folosit-o cand au montat kitul de amestec. Nu stiu ce sa mai cred ca din cate vad montajul facut de ei respecta schema. Mai ramane posibilitatea ca vana de amestec sa fie defecta. Mai fac niste teste dupa amiaza si revin.

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema_montaj_small_445.jpg 
Afișări:	3310 
Mărime:	38,5 KB 
ID:	569691

                Comentariu

                • termoadi
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2007
                  • 980

                  #38
                  CIUDATA SCHEMA am studiat si eu ceva ceva in decursul anilor dar asa ceva nu am intalnit.
                  dupa desen chiar functioneaza......din cate vad, piesa superioara ,are o constructie mai aparte ,dirijand marea parte a amestecului catre distribuitor,sau suntul acela al pompei are o limitare hidraulica....
                  oricum ,vorbe....pana nu vad ''pe viu''.....
                  O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                  Comentariu

                  • bungee
                    Incepator
                    • 09.aug.2007
                    • 15

                    #39
                    Postat în original de termoadi
                    CIUDATA SCHEMA am studiat si eu ceva ceva in decursul anilor dar asa ceva nu am intalnit.
                    dupa desen chiar functioneaza......
                    Din pacate deocamdata functioneaza doar dupa desen pentru ca azi dimineaza pompa era din nou oprita desi termostatul de siguranta era setat pe 75 de grade. Incerc sa obtin alt termostat sa vad ce se mai intampla. Pana atunci o sa il desfac de pe distribuitor si o sa il las in aer. Va tin la curent.

                    Sunt foarte aproape de elucidarea misterului. Se pare ca au conectat gresit alimentarea pompei de recirculare pentru ca atunci cand se opreste centrala, se opreste si pompa de recirculare (senzorul nu avea nicio vina). Sper ca dupa ce rezolv asta, instalatia va functiona in sfarsit corect.

                    Razvan

                    Comentariu

                    • evisceratum
                      Membru Marcant
                      • 29.aug.2006
                      • 399

                      #40
                      si mie mi se pare ca buba cea mai mare e oprirea pompei. Ca sa avem premizele ca sistemul ar putea functiona, in primul rind pompa trebuie sa functioneze continuu. Ulterior ne putem apuca sa identificam eventualele componente stricate sau montate gresit. Iti urez succes si nu uita sa ne ti la curent si pe noi!
                      Sper ca acest topic sa ajute pe viitor vre-un user sa nu ia teapa de la tot felul de mesteri.

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12229

                        #41
                        Am si eu o intrebare ....Cit a costat instalatia si pt ce suprafata ? daca se poate !
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • bungee
                          Incepator
                          • 09.aug.2007
                          • 15

                          #42
                          nu stiu daca intrebarea despre pret mi-era adresata mie dar pot oferi si eu ceva detalii. Pe mine m-a costat cam 35000 RON materiale si manopera in care au intrat:
                          - Centrala Vitodens 300 35 kw cu automatizare vitotronic 200 si boiler vitocell-w 150l
                          - 13 radiatoare otel (etaj si mansarda) - suprafata cam 280mp
                          - incalzire in pardoseala la parter (teava PEX cu pas de 10cm intre spire si kit amestec) suprafata cam 100mp
                          - tevi din cupru izolat

                          Revin cu ceva noutati referitoare la instalatia mea. dupa cateva zile de teste am constatat ca instalatia de pardoseala poate functiona satisfacator in configuratia actuala (dupa ce am mutat termostatul de siguranta pe la jumatatea distribuitorului) daca rezolv problema opririi pompei.

                          Dupa ce m-au mai vizitat instalatorii am constatat ca pompa de recirculare (din kitul de amestec) functioneaza numai pe regimul de temperatura ridicata (centrala poate fi setata pe doua regimuri de temperatura care sa fie alternate in functie de programarea orara aleasa).

                          Conform instalatorilor aceasta problema se poate rezolva prin schimabrea unor coduri din meniul de service al centralei insa ei nu stiu care sunt aceste coduri. Centrala este Viessman Vitodens 300 35 kw cu automatizare vitotronic 200. Orice sugestie este binevenita (pana ma pot lamuri cei de la Viessman mai trec vreo doua saptamani).

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12229

                            #43
                            Acum ca stiu si niste preturi , pot sa-mi termin ideea ! Nu vreau sa facem polemica asa nu are rost sa inceapa discutii pro si contra . Concluzia : solutia incalzirii in pardoseala este extrem de scumpa , putin fiabila , greu de exploatat . Practic din exemplele de mai sus ...nu vad nimic care sa ma faca " pro " . Eu unul nu cred ca exista , pina acum , varianta mai rapida , ieftina , fiabila si sigura in exploatare decit un cazan si incalzirea cu radiatoare . Notiunea de " confort " care se strecoara in discutie cind vine vorba de o solutie sau alta , este relativa , si e o chestie de perceptie personala .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • bungee
                              Incepator
                              • 09.aug.2007
                              • 15

                              #44
                              Postat în original de Mircea G
                              Acum ca stiu si niste preturi , pot sa-mi termin ideea ! Nu vreau sa facem polemica asa nu are rost sa inceapa discutii pro si contra . Concluzia : solutia incalzirii in pardoseala este extrem de scumpa , putin fiabila , greu de exploatat . Practic din exemplele de mai sus ...nu vad nimic care sa ma faca " pro " . Eu unul nu cred ca exista , pina acum , varianta mai rapida , ieftina , fiabila si sigura in exploatare decit un cazan si incalzirea cu radiatoare . Notiunea de " confort " care se strecoara in discutie cind vine vorba de o solutie sau alta , este relativa , si e o chestie de perceptie personala .
                              Daca nu as fi facut incalzirea in pardoseala as fi economisit cam 80 de milioane (centrala a fost foarte scumpa). Insa daca ar fi sa o iau de la inceput nici nu as concepe sa renunt la ea. Senzatia de confort pe care ti-o ofera incalzirea in pardoseala face toti banii. In cazul in care sunt si copii mici in casa (fetita mea sta cam 50% din timp pe jos) mi se pare o investitie mai mult decat justificata.

                              Problemele pe care le am eu nu au legatura cu fiabilitatea sau usurinta in exploatare a acestui sistem ci au fost generate de incompetenta instalatorilor cu care am lucrat.

                              Comentariu

                              • gabix
                                Membru
                                • 10.sep.2007
                                • 185

                                #45
                                Ii dau dreptate lui Mircea dar si aici exista un mare DAR!

                                Dupa o vizita in noiembrie la un vecin cu casa asemanatoare, eu din fire mai
                                friguros am avut un soc sa vad cit de frig e in casa lui si plateste la gaze destul de mult. Cu un an in urma la veciunul de peste strada era o placere sa stai in livingul open space.

                                Si atunci stau si ma intreb, nu cumva preturile acestor solutii sint cam umflate?

                                Pe mine ma intereseaza si vreau sa-mi fac o astfel de instalatie in regim DYI, desi vor spune unii ca nu se poate, urmarind cu interes ce implemeteaza un prieten acum. Din cuvinte se rezuma astfel: - incalzire in pardoseala mixta: cu apa si electrica .

                                Stratificarea este:
                                - folie
                                - polistiren extrudat min 3 cm cu banda perimetrala
                                - tub PEX 20mm (*2 cred ) montat circular in pas de 15 cm prins cu niste chestii de plastic ca acele de pescuit la capat in polistiren
                                - plasa buzau
                                - tub incalzire electrica in pardoseala
                                - sapa

                                Mai multe detalii nu am dar am sa mai revin cind aflu ceva nou, oricum implementeaza ceva de tipul mai catolic decit papa.

                                Stie cineva niste preturi orientative la materiale pe componente? de ex. cite costa un metru de PEX sau un colac de 200 m?

                                Exista vreo centrala ( din cele domestice ) ce se poate cupla cu un calculator si care sa nu o vrea si pe mama?

                                Comentariu

                                Procesare...