Plita si cuptor electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabiv
    Incepator
    • 19.sep.2006
    • 14

    Plita si cuptor electric

    Vreau sa-mi utilez bucataria cu un cuptor si cu o plita electrica dar instalatia electrica este facuta la priza cu fir de 2.5 cupru. Rezista sau trebuie schimbata? Multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Pentru cuptor te sfatuiesc sa ai un traseu separat de alimentare.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Sectiunea de 2,5mm^2 o poti folosi pana pe la 6kW. O plita daca merg toate ochiurile are probabil 5-6kW consum. Daca folosesti si cuptorul in acelasi timp trebuie sa faci cumva sa ai circuite separate. Alege-ti produsele care doresti sa le achizitionezi si in functie de consumul lor te vom sfatui ce sa faci.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • gogu_ologu
        Membru marcant
        • 11.nov.2006
        • 421

        #4
        Postat în original de Consultant electrice
        Sectiunea de 2,5mm^2 o poti folosi pana pe la 6kW. O plita daca merg toate ochiurile are probabil 5-6kW consum. Daca folosesti si cuptorul in acelasi timp trebuie sa faci cumva sa ai circuite separate. Alege-ti produsele care doresti sa le achizitionezi si in functie de consumul lor te vom sfatui ce sa faci.
        E mult 6kW. Poate ca Dvs ati constatat din experienta ca merge, dar eu zic ca e mult.

        Eu cred ca trebuie fire de 4mm2. Daca mai are pe acelasi circuit si altceva, in mod clar trebuie cel putin fire de 4. Daca mai tinem cont si de coeficientii de corectie cu temperatura..

        Sau se poate limita la un consum de 3-4kW

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #5
          Tocmai pentru aceste cazuri viitoare de exploatare, care in prezent poate nu pot fi intuite, cand am schimbat circuitul de prize, am folosit conductor din Cu MyF4 si impamantare.

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #6
            Postat în original de Traian Dajma
            Tocmai pentru aceste cazuri viitoare de exploatare, care in prezent poate nu pot fi intuite, cand am schimbat circuitul de prize, am folosit conductor din Cu MyF4 si impamantare.
            Eu in bucatarie fac sapaturi pentru 3 circuite: unul de 2.5, unul de 4 si unul de 6. Heavy duty, hehe
            Ei bine, eu sunt putin exagerat, insa ma gandesc ca poate voi trece pe full electric. Deja as vrea un cuptor electric, dar nu stiu daca voi lua unul acum (plita si cuptorul sunt "cam" scumpe)

            Dar pentru un om normal, as baga macar 2 circuite (de 2.5 si 4)

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Postat în original de Traian Dajma
              Tocmai pentru aceste cazuri viitoare de exploatare, care in prezent poate nu pot fi intuite, cand am schimbat circuitul de prize, am folosit conductor din Cu MyF4 si impamantare.
              Eu in bucatarie fac sapaturi pentru 3 circuite: unul de 2.5, unul de 4 si unul de 6. Heavy duty, hehe
              Ei bine, eu sunt putin exagerat, insa ma gandesc ca poate voi trece pe full electric. Deja as vrea un cuptor electric, dar nu stiu daca voi lua unul acum (plita si cuptorul sunt "cam" scumpe)

              Dar pentru un om normal, as baga macar 2 circuite (de 2.5 si 4)

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Si... cu conductorii din Al de la tabloul de distributie pana in locuinta, ce faceti?

                Comentariu

                • gogu_ologu
                  Membru marcant
                  • 11.nov.2006
                  • 421

                  #9
                  Postat în original de Traian Dajma
                  Si... cu conductorii din Al de la tabloul de distributie pana in locuinta, ce faceti?
                  Am mai zis eu: ii voi schimba si pe aceia cu unii de cupru. Mai am un vecin care si-a tras la fel (nu stiu din ce motive, banuiesc ca nu mai avea curent, ca oricum nu pare deloc in bani)

                  Dar pana sa fac asta stau cuminte si consum sub 5kW Oricum, acum am 3*FY6. Apropo, tov. Gheorghiu Dej era electrician stia omul ce face

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Eu zic ca daca estimeaza ca nu va depasi 24 A pe conductoarele de 2,5mm^2 acestea sunt ok.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • gogu_ologu
                      Membru marcant
                      • 11.nov.2006
                      • 421

                      #11
                      Postat în original de Consultant electrice
                      Eu zic ca daca estimeaza ca nu va depasi 24 A pe conductoarele de 2,5mm^2 acestea sunt ok.
                      In normativ e data valoarea de 24A pentru 2 fire FY in tub. Si daca mai adaugati ceva corectii cu temnperatura...

                      Daca stie gospodina ce da drumul prin bucatarie, e OK. NB: gospodinele de obicei nu sunt si electricieni

                      Comentariu

                      Procesare...