Igrasie la un demisol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cri
    Incepator
    • 05.oct.2006
    • 16

    Igrasie la un demisol

    Am probleme de mult timp cu acest demisol .
    Casa este veche de 100 de ani , demisolul are podeaua din mozaic venetian , sup de aprox 30 mp si doua fereste mici cam de o,5m*0.5 m
    Pe pereti , in anumite zone apar un fel de cristale semitransparente si lavabilul care acopera peretele este exfoliat.Am refacut cu glet aceste locuri dar fenomenul se repeta anual.
    Dupa exfoliere tencuiala ramane aparent uscata dar putin sfaramicioasa. (nu stiu cum a fost facuta , dar a fost retencuit acum 10 ani)
    Casa nu are hidroizolatie in zona fundatiei si nici nu cred ca o pot face ( o latura este in strada , una la mine in curte si una la vecini)
    Incalzirea este cu centrala termica locala si un pic supradimensionate caloriferele.
    Nu cred ca sunt in exterior tevi de apa avariate si nici probleme pluviale.
    Am incercat pe o zona redusa sa pun polistiren la interior (experimental) si am probleme cu niste pete care apar pe polistiren si de asemenea exfoliarea in zona unde polistirenul sa termina .
    Pot sa fac ceva sa scap de aceasta probleme ?
    Vaa multumesc
  • Medeea
    Incepator
    • 12.nov.2007
    • 9

    #2
    mucegai la un demisol intr-o casa veche

    Cum as putea trata mucegaiulformat pe peretii unei demisol intr-o casa veche de tara? Primul pas pe care l-am facut afost curatarea peretilor pana la caramida, insade aici mai departe nu stiu care sunt etapele si substantele folosite...

    pot fi lasati peretii sa respire peste iarna fara a fi tratati chimic in prealabil?

    multumesc!

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      @cri

      Cristalele ce se observa pe perete sunt de fapt niste eflorescente datorate evaporarii apei din structura peretilor. Eflorescentele foarte daunatoare deoarece distrug structura tencuielii.
      Un tratament impotriva eflorescentei se poate face numai dupa o analiza chimica pentru identificarea sarii componente. Asta ar fi prima metoda de a scapa de eflorescente.

      A doua metoda este ceva mai complexa si presupune aplicarea unei hidroizolatii pe peretii si pardoseala, dupa care dublarea peretilor si a pardoselii cu aplicarea unei termoizolatii pe perete si pe pardoseala.
      Cu stima.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        @Medeea Peretii sunt umezi sau umiditatea din demisol provine din cauza unei lipse a aerisirii ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • Medeea
          Incepator
          • 12.nov.2007
          • 9

          #5
          peretii sunt umezi..umiditatea a provocat pe alocuri chiar descompunerea unor bucati de caramida. As putea afirma ca este un mucegai intr-un stadiu avansat care provoaca degradarea zidurilor.


          nu este vorba despre lipsa aerisii

          Comentariu

          • Medeea
            Incepator
            • 12.nov.2007
            • 9

            #6
            mai am o alta intrebare: orice demersuri ar trebui facute pentru tratarea peretilor...trebuie facute acum, la inceputul sezonului rece, sau pot astepta primavara?

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Depinde de temperatura din demisol, daca nu coboara sub limita de inghet puteti incepe reconditionarea peretilor.
              In primul rand trebuie sa identificati sursa umiditatii din pereti, sa vedeti daca aveti hidroizolatie intre fundatie si zidarie si daca peretii pe exterior au o hidroizolatie verticala.
              Cu stima.

              Comentariu

              • Medeea
                Incepator
                • 12.nov.2007
                • 9

                #8
                cu siguranta nu exista nici un fel de izolatie
                este o casa veche cu o fundatie de 50cm care nu a fost locuita si nici reconditionata o perioada lunga de timp.

                cum ar trebui tratati peretii?

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Ce sa mai tratati peretii daca caramida se macina, eu as trece direct la hidroizolare cu membrana si dublarea peretilor si a pardoselii.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • Medeea
                    Incepator
                    • 12.nov.2007
                    • 9

                    #10
                    in ce consta dublarea peretilor?

                    Comentariu

                    • Medeea
                      Incepator
                      • 12.nov.2007
                      • 9

                      #11
                      cu ce tip de materiale se poate realiza? mi-ati fi de mare ajutor daca mi-am spune chiar cateva firme si cateva coduri si de numiri de materiale

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Procedura de dublare a peretilor consta in :
                        -indepartarea materialelor neaderente sau cu aderenta slaba de pe peretii vechi
                        -indreptarea denivelarilor utilizand un mortar cu aditiv hidroizolant
                        -aplicarea pe pereti a unei amorse Ceresit BT26
                        -montarea membranei autoadezive ceresit BT21
                        -executarea unei zidarii noi din blocuri BCA, caramida plina sau caramida cu goluri. La executarea zidariei se ancoreaza zidaria noua de zidaria veche prin puncte de legatura.

                        Procedura de dublare a peretilor se executa dupa ce se dubleaza pardoseala.
                        Fișiere Atașate
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • Medeea
                          Incepator
                          • 12.nov.2007
                          • 9

                          #13
                          va multumesc! ati explicat foarte bine, asa incat o necunoascatoare (asa ca mine) sa poate intelege si sa stie ce si cum sa ceara celor care vor executa lucrarea.
                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Daca doriti sa faceti termoizolarea peretilor si a pardoselii se poate face acest lucru inainte de turnarea sapei de egalizare si inainte de executarea zidariei noi utilizant polistirenul extrudat montat peste hidroizolatie.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • Medeea
                              Incepator
                              • 12.nov.2007
                              • 9

                              #15
                              In situatia in care casa nu are o fundatie prea rezistenta, care sunt metodele de intarire pentru a putea ridica si o mansarda?
                              Am inteles ca trebuie ridicati un fel de stalpi de sustinere laterali, dar notiunea nu imi este foarte clara.

                              mai exista si alte variante de consolidare?

                              Comentariu

                              Procesare...