LUPTA CU SPATIUL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mestermic
    Membru
    • 06.aug.2006
    • 224

    LUPTA CU SPATIUL

    Multi dintre noi locuim in apartamente minuscule. Si aceasta ne face sa fim in continua lupta cu...spatiul. Chiar daca, avand in vedere suprafata camerelor, nu putem castiga razboiul, tot mai castigam cate o batalie importanta. Nu vreti sa vorbim despre victoriile noastre?

    Poate mai dam idei si altora, poate mai primim idei de la altii...

    Uite, incep eu. Sunt victorii mici, dar m-au bucurat foarte mult:

    Victoria 1: Intr-un hol mic mititel, am pus pe toata lungimea lui 2 dulapioare suspendate.

    Victoria 2: Dormitorul a devenit o mini sala de sport, pe un perete liber punand un spalier si un panou de escalada.

    Victoria 3: Mi-am facut o mini gradina punand cactusii mei pe niste etajere suspendate pe toata suprafata grilajelor si de latimea distantei dintre geamuri si grilaje. In felul acesta stau si la aer si lumina si am o perdea verde in fata geamurilor.
    Cine bate-un cui un pic
    Se numeste mestermic
  • pitonul
    Membru Marcant
    • 28.nov.2006
    • 828

    #2
    Re: LUPTA CU SPATIUL

    Postat în original de mestermic
    ............. poate mai primim idei de la altii...
    Victoria 1: Intr-un hol mic mititel, am pus pe toata lungimea lui 2 dulapioare suspendate.
    Victoria 2: Dormitorul a devenit o mini sala de sport, pe un perete liber punand un spalier si un panou de escalada.
    Victoria 3: ............ am o perdea verde in fata geamurilor.
    Felicitari ! Oare ati luat in considerare si eliminarea - cu autorizatzie - unor pereti -care nu sunt de rezistentza - din apartament , marind astfel spatiul ?
    (Din ce ati scris , pare ca va plac mult drumetiile , escalada pe un munte si peisajele verzi si pline de mister ce il imbraca , bucuria de a sta in varful lui si de a vedea frumosul dedesupt...Daca era vara , v-as fi invitat intr-o excursie montana cu cortul si hrana in spate , impreuna cu cine mai doriti dvs....ati fi acceptat ? )
    Pitonul Constructor
    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

    Comentariu

    • mestermic
      Membru
      • 06.aug.2006
      • 224

      #3
      domnule Piton, raspunsul dumneavoastra este unul tipic pentru romani sub 2 aspecte:

      1. una am scris, altceva ati inteles (adica ati inteles exact ce ati vrut ca sa ziceti o rautate). Pentru curiozitatea dvs, nici un perete nu este daramat la mine in casa, apart este exact asa cum l-a facut mama lui.
      2. nu ati raspuns la subiect.
      Cine bate-un cui un pic
      Se numeste mestermic

      Comentariu

      • pitonul
        Membru Marcant
        • 28.nov.2006
        • 828

        #4
        Postat în original de mestermic
        domnule Piton, raspunsul dumneavoastra este unul tipic pentru romani sub 2 aspecte:

        1. una am scris, altceva ati inteles (adica ati inteles exact ce ati vrut ca sa ziceti o rautate). Pentru curiozitatea dvs, nici un perete nu este daramat la mine in casa, apart este exact asa cum l-a facut mama lui.
        2. nu ati raspuns la subiect.
        Imi cer scuze daca v-am suparat , intentzia mea a fost opusa. Nu vad totusi ce rautate am putut spune. Am raspuns (la subiect) ca lupta cu spatiul se castiga si prin eliminarea unor pereti interiori din apartament ( multi au facut astfel de reamenajari ). V-am invitat in excursie doar pentru a sublinia faptul ca am inteles ca va place verdele , peisajul , natura ? Nu e asa ? Nu va place ?
        Chiar si o floare ornamentala sau un cactus asezat in locul potrivit poate da impresia ca spatiul s-a modificat si lumina se reflecta altfel...mai placut.
        Pitonul Constructor
        :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

        Comentariu

        • LucianDr.
          Membru Marcant
          • 06.feb.2006
          • 920

          #5
          Ideea era de supraetajate. Cum sunt si in mobila de bucatarie cu 2 nivele la supraetajate pt a mai aerisi. Sincer nu sunt de acord cu aerisirea apartamentelor prin spargerea peretiilor. La 3 camere de exemplu as elimina doar camara si zidul inspre hol, dar nu as face living cu bucatarie la 3 camere, la 2 camere e si mai criminal, o camera living cu bucatarie si in cealalta 1 singur dormitor. Cand apare un copil iti dai seama ca nici tu si nici copilul nu poate dormi in living. Si la 2 camere mi se pare aiurea. Intr-una iti faci dormitor cu pat de 2 pe 2, iar cealalta de primire, oaspeti la o cafa, musafiri, etc. Dupa ce apare un copil cine va mai dormi in dormitorul acela mare, daca ai musafiri pana tarziu copilul unde doarme, sau dc se fumeaza in casa doar nu poti sa lasi copilul in sufragerie sa doarma (la mine nu se fumeaza numai afara pe terasa-noi ai casei nu fumam). Sincer la o familie de patru persoane mi se pare normal 4 dormitoare si living. Dar lucrurile nu stau intotdeauna asa. In primul meu apartament (2 cam au locuit 6 persoane(4copii)). Capul familiei era militar cu situatie buna. Nu stiu cum au putut locui in 50 de mp atatia. S-au mutat la casa ca nu mai puteau. Pt 2 persoane a fost bun apartamentul. Nu doresc sa supar pe nimeni, dar asa mi se pare normal. Acum noi tinerii toti dorim locuinte mai mari si cu mai multe incaperi si tot ce construim e grandios poate chiar foarte grandios. Dar si platim la impozite desi nu stiu de ce. De ce sa platesc eu mai mult pe o locuinta pe confortul meu ca am 10 camere decat unul cu 2 camere si cu o familie la fel ca a mea ca si nr de membrii? Eu oare nu am platit destul la ridicarea locuintei? Cu ce poluez eu mai mult sau care e faza ca pe asta chiar nu am inteles-o si de ce se considera lux daca ai peste 150 mp locuibili si mai dai si acolo inca 10% in plus. Credeti ca nu platesc destul la caldura, electricitate, etc. Multe dileme!
          I'm working for a better live!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Interesant mod de relaxare!
            As spune ca desfiintarea unor pereti sau spatii care la prima vedere par inutile, este cu doua fetze. Uneori este posibil sa constatam ca prin marirea unui spatiu am pierdut posibilitatile de depozitare si mai rau apare si problema aspectului.

            Eu as opta pentru o optimizare a spatiului respectiv, un anume mod de gandire a mobilierului si chiar a modului de acces - aici o usa culisanta poate aduce beneficii disponibilizand spatiu in vecinatatea ei, util pentru alte raftulete, soldatei si asa mai departe.

            Totusi, sa vedem ce ne pregateste mesterul nostru mic si nabadaios!
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • mestermic
              Membru
              • 06.aug.2006
              • 224

              #7
              mda, viorele..."mic" inteleg, ca am juma din inaltimea ta...da "nabadaios"...nu prea ai de unde sti...)

              ma gandeam, ca in balconul care este de cand e apartamentul (adica de 43 de ani-si fara modificari care ar putea afecta structura de rezistenta) transformat in camera, sa fac, in ideea de a castiga spatiu de sepozitare, urmatorul lucru:
              -sa inalt cam cu 20 cm podeaua, sa fac un soi de podium pe care sa se afle biroul si scaunul aferent, iar dedesupt o zona in care sa depozitez ceva.

              -urcarea pe podium s-ar face prin intermnediul a 2 trepte cochete, detasabile pentru a putea accesa zona de depozitare.

              Ce ziceti?
              Cine bate-un cui un pic
              Se numeste mestermic

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6359

                #8
                Doua trepte in cei 20 cm... sau inaltimea treptelor este pentru cineva mic de statura (un copil)? Inaltimea medie pentru o treapta este de 16-17 cm. In rest mi se pare o idee buna.
                Cred ca tot pe forum a fost un topic despre un astfel de podium sub care culisa un pat. In cazul Dvs. patul se poate transforma intr-un sertar foarte incapator, bineinteles compartimentat.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • LucianDr.
                  Membru Marcant
                  • 06.feb.2006
                  • 920

                  #9
                  Nu ai ce face doar nu va face o treapta de 20 de cm. Mai bine 2 mici si dragute. Dute pe trepte de 30 cm va arata f. fain.
                  I'm working for a better live!

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6359

                    #10
                    @ LucianDr.: Nu ati interpretat bine mesajul meu. Eu nu propun o singura treapta de 20 cm, ci una singura de 16-17 cm.
                    Si varianta cu doua trepte e posibila, dar ma gindesc ca e putin cam inalta pentru un balcon la un apartament.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • mestermic
                      Membru
                      • 06.aug.2006
                      • 224

                      #11
                      d-le raduca, ideea de a baga ceva sub pat, fie si sub forma de sertar este EXCLUSA. Ma gandeam sa fie 2 trepte mititele doar din motive estetice, mai mult ca decor pentru a nu fi trecerea prea brusca de la podea la podium. Dar , aveti idee cum s-ar realiza asa ceva?
                      Cine bate-un cui un pic
                      Se numeste mestermic

                      Comentariu

                      • mestermic
                        Membru
                        • 06.aug.2006
                        • 224

                        #12
                        gata, am priceput ideea domnule raduca, am citit topicul cu podiumul. ma gandeam ca sertarul sa nu aiba sistem de culisare ci doar niste rotite.
                        multumesc mult
                        Cine bate-un cui un pic
                        Se numeste mestermic

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6359

                          #13
                          Postat în original de mestermic
                          d-le raduca, ideea de a baga ceva sub pat, fie si sub forma de sertar este EXCLUSA. [...]
                          De unde ati ajuns la aceasta idee? Eu in nici un caz nu am spus asa ceva! In postul Dvs. era vorba doar de un balcon, nu de un dormitor sau de un pat.

                          N-am retinut solutia respectiva ci doar ideea, dar am sa incerc sa-mi aduc aminte unde am vazut-o (poate acolo se da si solutia, ca sa nu stam sa reinventam cuiul sau roata ). In mare, cred ca e vorba de o "cutie" pe role/rotile.


                          LE: am postat fara sa vad cel de-al doilea post al Dvs., asa ca retineti doar partea a doua (pe care vad ca deja ati intuit-o).
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          Procesare...