Pasta hidroizolanta CL50

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Pasta hidroizolanta CL50

    Bun gasit tuturor!
    Cred ca numele pe care l-am dat topicului nu e chiar corect,deoarece as vrea sa supun "dezbaterii publice"problema necunoasterii de catre cei care activeaza in domeniul constructiilor a materialelor de ultima generatie destinate amenajarilor.
    Mai concret, acum cateva zile,manat de intentia de a realiza o hidroizolatie, am purces la colindarea magazinelor de profil in cautare de pasta CL50 si banda CL52.
    Am avut neplacuta surpriza sa constat ca nici unul din aceste magazine nu avea asa ceva,ba chiar mi-au dat de inteles ca nici macar n-au auzit sa existe aceste produse.
    La unul din magazine, unde exista chiar si o mare firma luminoasa "Ceresit", deci ar trebui sa se gaseasca orice produs al acestei firme, mi s-a spus ca se poate incerca aducerea pe comanda a acestor produse,dar numai daca cumpar cate un palet din fiecare, pentru ca doar asa se poate aduce si le este frica ca raman cu ele nevandute.
    Problema care mie mi se pare foarte grava aici nu este ca n-am gasit aceste produse (desi ma afecteaza chestia asta), ci faptul ca ele sunt total necunoscute, desi in zona mea in ultimii ani se construieste "in draci" si sunt tot felul de anunturi la mica publicitate cu firme mai mici sau mai mari care executa lucrari de amenajari interioare si exterioare "de calitate garantata".
    Ce fel de calitate este asta,daca nimeni nu foloseste anumite materiale, cum ar fi in acest caz concret hidroizolatiile (si nu neaparat cele de la Ceresit, ci ma refer la modul general)?
    Asa imi explic eu acum de ce vad pe la televizor reportaje cu blocuri construite prin ANL si carora, dupa nici 2 ani de la darea in folosinta, le cad locatarilor in cap "halci "intregi de tencuiala sau glet.
    Oare chiar nu mai avem in tara asta decat "gigei" care-si constituie astfel de firme de amenajari si care angajeaza tot "gigei"(aici il rog pe Maistrul Max, daca citeste aceste randuri,sa aiba ingaduinta cu mine si sa nu-mi ceara drepturi de autor pentru termenul "gigei", deoarece sunt cam stramtorat acum si nu le pot plati!).
    Lasand gluma la o parte, este trist ceea ce se intampla in acest domeniu si as fi curios sa aflu si alte pareri despre acest subiect.
    LARGO AL FACTOTUM
  • dantzq
    Incepator
    • 06.dec.2006
    • 58

    #2
    Imi pare foarte important topicul...

    Exista un intreg proces tehnologic agrementat, pentru tot felul de situatii, iar "gigei" tot isi fac de cap, iar daca vrei sa faci ca la carte, nu gasesti materiale deoarece firmele de distributie lucreaza pt. gigei care aduc clientul fraier care cumpara glet fara amorsa, sau amorsa de la o firma, lavabila de la alta (ca asa-i mai ieftin)

    Vanzatorul nici macar n-are intentia de a remedia cumva situatia, avand castig direct: mai vine omul peste o luna, doua, un an si mai cumpara odata. Iar daca incearca sa zica ceva..gigelu' zice "ca ala incearca sa-ti incarce factura, n-ai nevoie, ca stiu eu mai bine"

    Traim in Romania...dar hai sa facem ceva, sa nu pierdem timpul.

    P.S. Am vazut la televizor reclama pt CT83 in loc de CT85...cineva stie care-i diferenta?
    ceresit.ro n-are decat CT85,
    ceresit.com n-are nici CT85 nici CT83...ceea ce mi se pare tare dubios, ca nu cred ca CT85/83 e inventie romaneasca...

    Comentariu

    • cik
      Membru
      • 13.iun.2006
      • 181

      #3
      "Acest adeziv este destinat exclusiv lipirii placilor de polistiren, in timp ce pentru realizarea stratului de armare se va folosi masa de spaclu Ceresit CT 85.
      Datorita noului produs, costul sistemului de baza va fi acum cu pana la 10% mai mic. "

      Asa am luat eu CL 52 fara CL50, din cauza ca nu le-am luat din acelasi magazin. Am sunat la unul si avea pe stoc CL52 si la altul a zis ca are CL50, dar nu mi-a spus ca pe comanda si cand am fost la ei a zis ca dureaza decat 2 sapt. Si asa am prins CL 52 cu CM11 ca nu mi-a mai primit CL52 inapoi si am facut un ....
      La toate magazinele aduc numai ce cer acesti "gigei"(scuzati, nici eu nu va pot plati drepturile de autor , dar il folosim sa vada lumea ce meseriasi avem, nu toti, dar majoritatea)

      Numai bine!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Am vazut si eu reclama si am cautat putin. Momentan nu am vazut date concrete, oficiale insa comerical vorbind CT83 este pentru lipirea polistirenului, urmand ca 85 sa se utilizeze pentru spacluire.

        Am inteles ca este vorba de o anume reducere de pret prin utilizarea celor doua materiale, in operatiuni distincte. Probabil au schimbat ceva in compozitie - odata cu inaugurarea unei fabrici de adeziviprin Transilvania.

        Asteptam sa publice datele noului adeziv insa eu cred ca este un pas inainte pentru utilizatori si de ce nu pentru afacerea lor - e logic.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          @ florin muresan-grecu: Am patit si eu ceva similar, cu CN94 si CN96.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            #6
            Vreau sa va spun ca intre timp,vazand ca nu sunt sanse sa gasesc "loco" CL50 si CL52 am trimis un mail pe site-ul Ceresit,unde am relatat situatia si i-am rugat frumos sa-mi dea posibilitatea de a cumpara cantitatea dorita direct de la ei,fiind de acord sa platesc cheltuielile de curierat.Credeti cumva ca am primit vreun raspuns? Daca credeti ca da,mai ganditi-va!
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • dantzq
              Incepator
              • 06.dec.2006
              • 58

              #7
              Postat în original de florin muresan-grecu
              Credeti cumva ca am primit vreun raspuns? Daca credeti ca da,mai ganditi-va!
              Daca te asteptai sa primesti vreun raspuns....mai gandeste-te

              Pana nu-i suficient de mediatizata chestia nu obtii nimic. Gandeste-te la Danone, dupa faza aia cu dioxina data pe toate posturile, acum sufla si-n iaurt, si tot nu si-a revenit la cota de piata pe care o avea acu 3 luni.

              Trebuie facut un reportaj cu ceresit si toti distribuitorii lor (dar nu in Bucuresti, Constanta sau Cluj, intr-un oras mai mic, gen Iasi) te uiti de exemplu la "misiunea casa" te duci la magazin care are afisat "distribuitor autorizat ceresit" la usa si ceri produsul...si filmezi reactia alora, continui la ceilalti distribuitori.

              Dai pe 2-3 posturi nationale (antena1 ca-i emisiunea lor, protv ca abia asteapta stirile de scandal)...astepti o saptamana. Io zic ca dupa aia se remediaza situatia.

              Comentariu

              • dadosh
                Incepator
                • 02.iul.2006
                • 13

                #8
                rezolvarea este sa trimiti adrese la producator pana cand acestia se satura de tine...si-ti raspund

                Comentariu

                • dadosh
                  Incepator
                  • 02.iul.2006
                  • 13

                  #9
                  Iasul este al doilea oras ca marime in Romania....

                  vezi aici : ro.wikipedia.org/wiki/Ia%C5%9Fi
                  deci e mai mare decat Clujul si Constanta...


                  ROG UN MODERATOR SA STEARGA TOATE POSTURILE MELE DE MAI SUS...(tot imi aparea o eroare si nu stiam ca si postam in acelasi timp )

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #10
                    Ideea asta cu trimisul unui nr. de "n+1"mesaje la producator deja o aveam in minte si chiar am mai trimis cateva,dar pana una-alta,eu raman cu lucrarea fara hidroizolatie,si asta este problema care ma framanta cel mai mult.Interesant este ca acum vreo 2 luni am mai trimis un mesaj la Ceresit in care le spuneam ca-i voi reclama la ANPC pt.ca mi s-a parut ca era ceva in neregula cu tragerile la sorti pentru cupoanele de concurs de pe galetile de chit CE40,iar atunci m-au sunat foarte repede la telefon ca sa lamureasca problema.Se pare ca romanul nostru,chiar daca acum lucreaza intr-o companie multinationala,este invatat tot ca pe vremuri sa-si faca treaba doar de frica !
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • bica sorin
                      Incepator
                      • 27.sep.2007
                      • 21

                      #11
                      Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu in Craiova, am cautat peste tot inclusiv la Praktiker - angajatii de acolo nici nu auzisera despre CL50 - prin urmare trebuie sa ma orientez catre alte mijloace de rezolvare a hidroizolarii planseului balconului.

                      Comentariu

                      • dantzq
                        Incepator
                        • 06.dec.2006
                        • 58

                        #12
                        Postat în original de dadosh
                        Iasul este al doilea oras ca marime in Romania....

                        vezi aici : ro.wikipedia.org/wiki/Ia%C5%9Fi
                        deci e mai mare decat Clujul si Constanta...
                        O fi el mai mare (desi cred ca Constanta e mai mare, marinarii sunt nonstop acolo, in Iasi in lunile de vara cand studentii au vacanta se injumatateste populatia, pe de alta parte tot atunci se dubleaza populatia Constantei ), dar din pacate toate supermarketurile (nu doar in domeniu constructiilor), reprezentantele firmelor, distribuitori, etc urmeaza de cele mai multe ori urmatoarea ordine:
                        - Bucuresti
                        - Al doilea magazin in Bucuresti (diametral opus)
                        - Optional al treilea magazin in Bucuresti (undeva la o sosea, iesit din oras)
                        - Constanta (sau Cluj)
                        - Cluj (sau Constanta)
                        - Brasov sau Timisoara
                        - deseori Bacau (sau cel putin asa a fost pana acu 2-3 ani, influenta primarului???)
                        - Iasi

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          @ dantzq: M-ar interesa parerea Dvs. (si a altora) referitoare la devansarea Iasiului de catre Bacau in acest clasament.

                          P.S. La recensamint studentii sint trecuti ca locuitori ai unei localitati?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • dadosh
                            Incepator
                            • 02.iul.2006
                            • 13

                            #14
                            este pur strategie de aprovizionare...
                            nu vezi ca toate supermarketurile au depozitul central si logistica la ploiesti...de ce?...e in centrul tariii

                            daca merg pe 2-3 depozite...da...fac unul si la timisoara/arad...poate cluj

                            constanta e intr-un bumm in domeniul constructiilor...este zona turistica...si mai multe vile si case ca in zona aia nu s-au construit nicaieri....inca!

                            Comentariu

                            • dantzq
                              Incepator
                              • 06.dec.2006
                              • 58

                              #15
                              Postat în original de raduca
                              @ dantzq: M-ar interesa parerea Dvs. (si a altora) referitoare la devansarea Iasiului de catre Bacau in acest clasament.
                              Sincer...nu stiu de ce...dar s-a intamplat de PREA multe ori, ca sa treaca neobservat.

                              Postat în original de raduca
                              P.S. La recensamint studentii sint trecuti ca locuitori ai unei localitati?
                              Nu stiu cum sunt trecuti la un recensamant...dar impresia personala este ca se aglomereaza orasu' de nu-l mai recunosti.

                              Iar la chestii de marketing...gen cumparatori tineri, activi si relativ cu bani (sau fara bani dar cu fite in cap) studentii se incadreaza de minune, si aici conteaza un surplus de 50-60 de mii de oameni, chiar daca nu au domiciliu stabil in Iasi, si nu toata lumea are de cheltuit milioane in mall-uri, supermarketuri si alte dintr-astea.

                              Desi chiar asa rupt in c*r cum e studentu' roman, tot vrea un blug mai de calitate, un parfum k lumea, un papa mai ieftin dintr-un supermarket adevarat.
                              Iar in domeniul constructiilor are de dat cu var in camera din camin sau in garsoniera inchiriata, are de facut niste rafturi pt. carti, o masuta de calculator, chituit ferestre, schimbat garnituri la baie, etc.

                              Piata de desfacere ar fi... dar totusi sunt multe chestii care ajung in Iasi cu intarziere

                              Iar faptul ca o mare parte din firme, care ajung la un anumit nivel de succes si s-au impus pe piata, incep sa-si ignore cu nesimtire clientii, din neferecire nu mai mira pe nimeni in romania.

                              Comentariu

                              Procesare...