Cel mai ieftin cazan gazeificare 24-25 KW

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • siven01
    Membru
    • 24.mar.2006
    • 245

    Cel mai ieftin cazan gazeificare 24-25 KW

    Din lipsa banilor am hatarat sa iau o cazan combustibil solid fara gazeificare , ptr o locatie unde se v a incalzi mai mult in weekend ( zona munte ).
    Dar , tot citind si cautand variante , parca nu sunt prea convins ca fac bine .
    Asa ca intreb , poate cineva dintre d-stra a intalnit , o centrala ( cazan) cu gazeificare 24-25KW , la un pret sub 4000-4100 RON
    Parca as incerca sa fac un efort , insa nu prea am gasit ceea ce doresc la acest pret .
    Astept indicatiile d-stra .
    Mersi
  • siven01
    Membru
    • 24.mar.2006
    • 245

    #2
    Am gasit pe net : Attac DP 25
    pret :
    Varianta Profi =5088
    Standard =4164 RON
    STANDARD - cu afisaj analogic
    PROFI - cu afisaj digital

    Partea proasta e ca ma costa transportul cca 350 RON

    Asa ca poate aveti alta idee , alta oferta , mai aproape de disponibilitatea mea .

    Comentariu

    • overseas
      Incepator
      • 05.mar.2007
      • 92

      #3
      Junkers de 25 kw cu gazeificare - 5000 RON; cauta la orice dealer Junkers sau cauta lista distribuitorilor din tara pe site la junkers.ro. (nu fac reclama, dar de astia stiu eu)
      Dar ai grija ca pe langa centrala iti mai trebuie o gramada de chestii, supape, vas de expansiune, pompe etc De ex Junkers are acest pachet la promotie si costa inca 1000 RON. Peste astea vine instalatia (conductori, robineti, calorifere).
      Cu transportul e o mare magarie in Romania; legea spune ca furnizorii trebuie sa-ti transporte bunurile de folosinta indelungata acasa, in pretul produsului. Firmele serioase asa fac.

      Comentariu

      • siven01
        Membru
        • 24.mar.2006
        • 245

        #4
        Am gasit pe net asta : Cazan lemne cu gazeificare Junkers Supraclass K 24-1 SAW 62
        (4,993.69RON) 4,571.84RON
        Pret vechi Pret nou
        Stie cineva care e diferenta intre SA si SAW ? ( Literele din terminatie )
        Junkers Supraclass Excellence S K24-1 SA

        Si eventual o alta oferta

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de overseas
          [...] legea spune ca furnizorii trebuie sa-ti transporte bunurile de folosinta indelungata acasa, in pretul produsului. Firmele serioase asa fac.
          Poate ne ajutati cu un link catre aceasta prevedere legala? Pentru multi dinte noi ar fi util sa stim acest lucru. Multumesc.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • gogoson
            Membru Marcant
            • 14.oct.2006
            • 621

            #6
            Eu am luat termofarc de 25 kw de la calor.ro la 5400.( transport inclus)
            La 5600 am luat centrala + supapa de siguranta + supapa termica de siguranta

            Atentie ca centralele pe gazeificre sunt grele. Asta pe care am luat-o eu are 354 kg. Deci asezarea pe locatia finala este un job in sine.
            Mult succes.

            Comentariu

            • siven01
              Membru
              • 24.mar.2006
              • 245

              #7
              Stiu ca e problema mare , punerea in locatie . La mine cel putin v a fi mare de tot . Trebuie sa o cobor in beci ( cam 2,2 m inaltime ) printr un chepeng de 130x86 cm . Nici nu stiu cum o sa realizez lucrarea . Ma gandeam sa fac din patru barne un schetet de care sa agat un troliu , cu care sa o ridic de pe podea si apoi sa o cobor prin gaura .

              Comentariu

              • siven01
                Membru
                • 24.mar.2006
                • 245

                #8
                Am mai gasit ( tot pe net , fara confirmare a pretului , telefonic ) un model : TLG-30S / 30 kw / 1100E + tva prin zona Ardeal , Alba Iulia .
                Fara detalii pe site . Stie cineva ceva despre ea ?

                Comentariu

                • masonetgv
                  Incepator
                  • 09.ian.2006
                  • 77

                  #9
                  Postat în original de siven01
                  Am gasit pe net asta : Cazan lemne cu gazeificare Junkers Supraclass K 24-1 SAW 62
                  (4,993.69RON) 4,571.84RON
                  Pret vechi Pret nou
                  Stie cineva care e diferenta intre SA si SAW ? ( Literele din terminatie )
                  Junkers Supraclass Excellence S K24-1 SA

                  Si eventual o alta oferta
                  Eu am Junkers. Terminatia SAW iti arata ca este prevazut cu serpentina de racire. Si eu tot intr-un beci am montat cazanul. pentru a-l cobori im beci i-am demontat capacele si am facut un plan inclinat din doua tevi.

                  Comentariu

                  • siven01
                    Membru
                    • 24.mar.2006
                    • 245

                    #10
                    Astept un sfat , ce anume sa aleg :
                    Cazan lemne cu gazeificare Junkers Supraclass K 24-1 SAW 62
                    4,571.84RON
                    sau
                    Attac DP 25
                    pret : Standard =4164 RON +( cca 4 mil transport )
                    STANDARD - cu afisaj analogic
                    sau o alta varianta cam in aceiasi bani , care anume

                    Comentariu

                    • MaxOffroad
                      Incepator
                      • 25.oct.2007
                      • 82

                      #11
                      Ca sa nu mai deschid inca un topic...
                      Doresc sa cumpar o centrala pe lemn cu gazeificare, putere aprox 40 KW si sa poata fi comandata de la distanta , cu sisteme de siguranta performante.
                      Ca si pret sa se incadreze in 100 milioane lei.
                      Ce imi recomandati?

                      Comentariu

                      • aereniv
                        Membru
                        • 27.aug.2006
                        • 151

                        #12
                        Postat în original de MaxOffroad
                        Ca sa nu mai deschid inca un topic...
                        Doresc sa cumpar o centrala pe lemn cu gazeificare, putere aprox 40 KW si sa poata fi comandata de la distanta , cu sisteme de siguranta performante.
                        Ca si pret sa se incadreze in 100 milioane lei.
                        Ce imi recomandati?
                        Sper ca nu mi-o luati in nume de rau!
                        Raspunsul este o centrala electrica...
                        Ce sa comandati de la distanta? Alimentarea cu combustibil, adica cu busteni?!? Cred ca doua telefoane vor rezolva toate problemele. Sunati persoana care va sta acasa si ii veti spune cat, cand, cum sa alimenteze, etc.
                        Nu prea vad rostul unor asemenea functii-comanda de la distanta- in cazul acestor centrale cata vreme oricum sunteti obligat sa stati pe aproape ca sa o alimentati.
                        Am vazut ceva, daca nu gresesc, pe site-ul viessmann, dar la o centrala pe peleti, scoasa in august anul acesta si care costa undeva la 8-9000 euro. Pe lemne, nu am vazut inca centrala cu asemenea functie.

                        Comentariu

                        • MaxOffroad
                          Incepator
                          • 25.oct.2007
                          • 82

                          #13
                          Postat în original de aereniv
                          Postat în original de MaxOffroad
                          Ca sa nu mai deschid inca un topic...
                          Doresc sa cumpar o centrala pe lemn cu gazeificare, putere aprox 40 KW si sa poata fi comandata de la distanta , cu sisteme de siguranta performante.
                          Ca si pret sa se incadreze in 100 milioane lei.
                          Ce imi recomandati?
                          Sper ca nu mi-o luati in nume de rau!
                          Raspunsul este o centrala electrica...
                          Ce sa comandati de la distanta? Alimentarea cu combustibil, adica cu busteni?!? Cred ca doua telefoane vor rezolva toate problemele. Sunati persoana care va sta acasa si ii veti spune cat, cand, cum sa alimenteze, etc.
                          Nu prea vad rostul unor asemenea functii-comanda de la distanta- in cazul acestor centrale cata vreme oricum sunteti obligat sa stati pe aproape ca sa o alimentati.
                          Am vazut ceva, daca nu gresesc, pe site-ul viessmann, dar la o centrala pe peleti, scoasa in august anul acesta si care costa undeva la 8-9000 euro. Pe lemne, nu am vazut inca centrala cu asemenea functie.
                          Mare dreptate aveti legat de comanda de la distanta a centralei pe lemn. Ma gandeam ca poate totusi exista posibilitatea de a comanda intr-un lel sau altul, un termostat care sa regleze temperatura in casa de exemplu cu o ora inainte de a pleca de la birou. Bineinteles in limita lemnelor aflate in centrala la momentul respectiv.

                          Comentariu

                          • gogoson
                            Membru Marcant
                            • 14.oct.2006
                            • 621

                            #14
                            exista o solutie.
                            La centrala cu lemne atasati un cazan tampon de apa, aprox 4-5000 l, care se incalzeste clasic ( adica in weekend sau seara bagi puternic in centrala). Odata incalzita apa o circuli cu o pompa separata printr-un cronotermostat ( sau chiar exista unele care se pot comanda remote)

                            Comentariu

                            • crinaelena
                              Living Legend
                              • 11.sep.2007
                              • 1596

                              #15
                              Cazanele Arca si Viessmann,au optiune cronotermostat de ambianta ptr.automatizare.
                              dar si preturile sint mari.

                              Comentariu

                              Procesare...