Termoizolatie Naturala si Ecologica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rares-iso
    Incepator
    • 26.oct.2007
    • 7

    Termoizolatie Naturala si Ecologica

    isocell o termoizolatie din fibre de celuloza care este produsa din hartie de ziar printr-o procedura optima de recycling.

    Deci, materialul de baza al lu isocell este lemnul, ale carui caracteristici excelente sunt cunoscute de milenii. isocell se va produce si in Romania.

    Hartia de ziar livrata este descompusa in fibrele sale brute, amestecata cu sare de bor si apoi macinata intr-o moara. Boratul apara isocell de insecte si de mucegai, il asigura impotriva degradarii si il face rezistent la foc.

    Productia este supusa celor mai severe criterii de calitate prin supravegherea straina si proprie pentru aprobarea tehnica germana, austriaca si europeana.

    Ghemotocul cu fibrele lungi convinge printr-un coefcient extrem de scazut de conductivitate termica si siguranta la tasare, chiar si in cazul unei densitati crescute de termoizolare.

    isocell nu este toxic, nu contine nici un fel de substante nocive, are moliciunea si caldura lanii. Nu irita pielea, nici nu este agresiva si din acest motiv este evaluata drept un termoizolant natural.

    Unitati licentiate ale lui isocell sufla fibrele de celuloza in goluri cu ajutorul unor masini speciale de suflare.

    Fibrele de celuloza devin in constructia lor pasloase, formand o saltea care se potriveste exact, fara rosturi si care se taseasa fara probleme.
  • rares-iso
    Incepator
    • 26.oct.2007
    • 7

    #2
    cine stie de produsul asta`?

    Comentariu

    • MaxOffroad
      Incepator
      • 25.oct.2007
      • 82

      #3
      Mai este si sistemul Kronoterm FG care se zice ca inlocuieste cu scces vata bazaltica. Cunoaste cineva detalii despre materialul acesta?

      Comentariu

      • rares-iso
        Incepator
        • 26.oct.2007
        • 7

        #4
        salut max

        kronotherm fg este din resturi lemnoase ca placi.

        comparativ cu produsul isocell, kronotherm este mult mai scump si se aplica manual.

        ear la produsul isocell aplicarea este mecanizata.

        kronotherm contine fosfat de amoniu.

        Comentariu

        • MaxOffroad
          Incepator
          • 25.oct.2007
          • 82

          #5
          Postat în original de rares-iso
          salut max

          kronotherm fg este din resturi lemnoase ca placi.

          comparativ cu produsul isocell, kronotherm este mult mai scump si se aplica manual.

          ear la produsul isocell aplicarea este mecanizata.

          kronotherm contine fosfat de amoniu.
          Isocell este vata minerala? Aceea galbena?
          Eu am optat pt izolatie de tip placi pt ca , in pereti izolatia tip sul care e mai moale , are tendinta sa se lase in jos si sa ramana locuri neizolate in partea de sus. Asta e o teorie pe care am auzit-o dar nu am verificat-o. Si chiar as vrea niste pareri legate de treaba asta.


          Placile de Kronoterm FG de 10 cm grosime le pot cumpara cu 14 lei/m2.

          Comentariu

          • rares-iso
            Incepator
            • 26.oct.2007
            • 7

            #6
            Postat în original de MaxOffroad
            Postat în original de rares-iso
            salut max

            kronotherm fg este din resturi lemnoase ca placi.

            comparativ cu produsul isocell, kronotherm este mult mai scump si se aplica manual.

            ear la produsul isocell aplicarea este mecanizata.

            kronotherm contine fosfat de amoniu.
            Isocell este vata minerala? Aceea galbena?
            Eu am optat pt izolatie de tip placi pt ca , in pereti izolatia tip sul care e mai moale , are tendinta sa se lase in jos si sa ramana locuri neizolate in partea de sus. Asta e o teorie pe care am auzit-o dar nu am verificat-o. Si chiar as vrea niste pareri legate de treaba asta.


            Placile de Kronoterm FG de 10 cm grosime le pot cumpara cu 14 lei/m2.


            Isocell nu este vata minerala, este un produs organic. Se recicleaza hartie de ziar si se obtine un produs natural si ecologic. Este ignifug si antiseptic pentru ca este tratat cu saruri minerale.

            Eu vorbesc de un produs care nu se livreaza in forma de sul sau placi, ci la saci, un produs care se aplica cu o suflanta, realizand o termoizolatie si etansare perfecta (chiar si in structuri atipice!!!).

            salutare

            Comentariu

            • MaxOffroad
              Incepator
              • 25.oct.2007
              • 82

              #7
              Postat în original de rares-iso
              Isocell nu este vata minerala, este un produs organic. Se recicleaza hartie de ziar si se obtine un produs natural si ecologic. Este ignifug si antiseptic pentru ca este tratat cu saruri minerale.

              Eu vorbesc de un produs care nu se livreaza in forma de sul sau placi, ci la saci, un produs care se aplica cu o suflanta, realizand o termoizolatie si etansare perfecta (chiar si in structuri atipice!!!).

              salutare
              Si de unde as putea afla daca sunt distribuitori de asa ceva si in Baia Mare?
              E interesanta optiunea. Am vazut asa ceva in niste poze pe net dar nu cunosc nimic despre caracteristici. Chiar m-ar interesa. Am vreo 600 m2 de izolat.

              Comentariu

              • dmih
                Membru Marcant
                • 05.feb.2007
                • 612

                #8
                site-ul respectiv este si in engleza. Deocamdata este util doar pentru informatii tehinice, n-am vazut nimic comercial pentru Romania.

                Comentariu

                • rares-iso
                  Incepator
                  • 26.oct.2007
                  • 7

                  #9
                  Postat în original de dmih
                  site-ul respectiv este si in engleza. Deocamdata este util doar pentru informatii tehinice, n-am vazut nimic comercial pentru Romania.

                  Mesaj modificat de PowerMC.

                  Comentariu

                  • rares-iso
                    Incepator
                    • 26.oct.2007
                    • 7

                    #10
                    Am primit eu email de la ei chiar acum cateva minute cu prezentarea si caracteristicile materialului.
                    Dar tot nu stiu costurile si oricum sistemul e legat de pompa care trebuie sa vina sa imprastie izolatia, pompa care inca nu stiu unde este disponibila.[/quote]



                    deci eu leam dat datele mele si meau facut o oferta.
                    Un pret aprox. nu stiu daca iti pot da pentru calcule se fac pe baza grosimei capriorilor si ce densitate (pereti/sarpanta/pod). Din cate stiu eu au avut referinte la oradea si timisoara, care e pe linga baia mare.

                    Ei vin cu camionul care are si masineria si produsul si iti executa lucrarea intrun timp foarte scurt

                    Comentariu

                    • rares-iso
                      Incepator
                      • 26.oct.2007
                      • 7

                      #11
                      am primit cateva poze
                      arata foarte bine
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • MaxOffroad
                        Incepator
                        • 25.oct.2007
                        • 82

                        #12
                        Postat în original de rares-iso
                        am primit cateva poze
                        arata foarte bine

                        Comentariu

                        • reshizzo
                          Incepator
                          • 29.oct.2007
                          • 20

                          #13
                          scump?????

                          ia va-mi si mie comperatie cu vata bazaltica??????

                          Comentariu

                          • MaxOffroad
                            Incepator
                            • 25.oct.2007
                            • 82

                            #14
                            Re: scump?????

                            Postat în original de reshizzo
                            ia va-mi si mie comperatie cu vata bazaltica??????
                            Stimabile, eu stiu ca doresti sa iti vinzi produsul (chiar daca modul de promovare a lui e cam de prost gust) dar eu am izolat deja intraga casa, inclusiv peretii interiori cu vata bazaltica de 40kg/m3 , 10 cm grosime (la partea de acoperis si tavane am 15 cm).
                            In interior, am pus si o folie de aluminiu cu bule de aer.

                            Cu tot cu folie am platit SUBSTANTIAL mai putin decat oferta cu celuloza.
                            Mai putin de jumatate.

                            Asa ca nu prea am ce compara.

                            Comentariu

                            • reshizzo
                              Incepator
                              • 29.oct.2007
                              • 20

                              #15
                              nu din cauza promovarii ca suntemi deja cunoscuti in zona oradea - brasov si bucuresti! produsul se vande oricum foarte bine pt inceput ... dar vreau sa fac la fiecare cad un bun ca doar nu eu ma mut in casa ta ... eu doar vreau bunul vostru nu al meu

                              ca nu vezi comparati asta e problema-ta! vei vedea peste ceva ani cine avut dreptate!

                              si in legatura cu izolatia casei tale e cam slaba ... 10 cm la pereti???? si 15 cm la tavan si sarpanta???

                              daca vrei o casa de calitate atuncia numai se pune problema la costuri .. mai ales ca casa-ta este foarte placuta si imi place

                              ai inceput ceva natur (lemn) si ai pus ceva sintetic in care o sa traiesti toata viata-ta daca sti din ce se produce vata bazaltica!

                              Comentariu

                              Procesare...