Presiune centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #16
    Postat în original de valeriu ciprian
    Daca te referi la caloriferele care sunt legate la o centrala termica [...]
    Da, la asa ceva ma refeream (centrala termica de apartament), scuze pentru exprimarea ambigua.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #17
      si eu cred la fel, cam de cite ori faci aerisire ?
      daca instalatia este bine facuta,o incarci si asa trebuie sa ramina,o golesti doar ptr. interventii accidentale.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #18
        @ crinaelena: Nu am numarat, dar am povestit intr-un topic (am uitat care) ca, pe timpul verii, mi-a scazut presiunea de la 1,5 la 1,0 in vre-o doua-trei luni (daca tin bine minte). Nu am reusit sa gasesc locul pe unde pierd apa. Asa ca a trebuit sa completez pina acum de vre-o doua ori si ma gindesc daca nu cumva e necesara o aerisire. De aceea intrebam, ca sa nu ma mai chinui sa tin minte sa fac asta dupa fiecare completare sau, mai bine, atunci cind e necesar acest lucru sa se faca automat.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #19
          pai daca suspectezi o neetanseitate oricum nu aerisirea automata este solutia.cind am spus o instalatie bine facuta,m-am referit in primul rind la imbinari f. bine executate.pina la urma,de ce mai punem robineti de izolare pe tur si retur sub centrala,nu tocmai ca sa evitam golirile si deci automat si umplerile dese.
          rezolva-ti problema cu pierderea de presiune,care apare fie din instalatie,fie din cazan(pierdere presiune vas expansiune) si eventual n-ar fi rau sa verifici si manometrul sa nu fie decalibrat.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #20
            Postat în original de crinaelena
            pai daca suspectezi o neetanseitate, oricum nu aerisirea automata este solutia. [...]
            Corect, trebuie tratata cauza, nu efectul.

            Postat în original de crinaelena
            [...] rezolva-ti problema cu pierderea de presiune, care apare fie din instalatie, fie din cazan (pierdere presiune vas expansiune) [...]
            Acelasi sfat cu verificarea imbinarilor l-am primit si data trecuta. Le-am verificat cit si cum am putut (nu am observat nimic rau, am pus mina pe imbinari si nu am simtit umezeala). Daca as fi fost atentionat ca este posibila si o pierdere de la vasul de expansiune, as fi incercat sa vad daca pierderea este din instalatie sau din vas.

            Postat în original de crinaelena
            [...] si eventual n-ar fi rau sa verifici si manometrul sa nu fie decalibrat.
            Un manometru decalibrat imi indica eronat presiunea la un moment dat (de ex. 1,5 in loc de 2,0 sau de 1,2), dar faptul ca indica o scadere de presiune poate fi rezultatul unei decalibrari?

            In acest moment, in care centrala este in functiune, si in conditiile in care pierderea este foarte mica, care ar fi solutia pentru problema mea cu pierderea de presiune?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • iulian83hd
              Incepator
              • 19.ian.2014
              • 2

              #21
              Răspuns la: presiune centrala termica

              am si eu o centrala cu 2 schimbatoare ariston ll 24 ff/cf si imi scade cam 0,1 bari in vreo 3 zile si nu am regulator de presiune la apa. de la ce sa fie?

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                #22
                Răspuns la: Presiune centrala termica

                V-am raspuns in topicul celalalt:

                Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice

                Comentariu

                Procesare...