Presiune centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Presiune centrala termica

    Salutari tuturor ! Centrala mea Sarigaz ZF240A a fost incarcata cu apa la presiunea de 1,1 bari.Cand apa din calorifere ajunge la 65 grade,presiunea este de 1,2 bari.Saptamana trecuta am observat o scadere brusca a presiunii de la 1,2 la 0,9 bari.Am verificat imediat toata instalatia si n-am gasit absolut nicio scurgere,nicio urma de umezeala.Dupa scadere,presiunea s-a stabilizat la 0,9 bari,n-a mai scazut.Duminica dimineata am adaugat apa in instalatie pana la 1,1 bari si am stat toata ziua cu ochii pe manometru,dar presiunea n-a mai scazut.Nu inteleg acest fenomen,in contextul in care nu am nici un fel de pierdere.Ar putea cineva sa ma lamureasca ce-ar putea fi? Multumesc.
    LARGO AL FACTOTUM
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    #2
    Chiar nimeni ???
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Crezi ca este posibil sa existe o anume cantitate de aer in instalatie?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        si eu cred ca aerul in instalatie,sau o pierdere de 0,2 bari in vasul de expansiune(e drept probabilitate mai mica,dar nu imposibil).
        vasul de expansiune are o supapa la partea superioara,prin care se poate pierde aer si tot pe acolo se poate reface la nevoie presiunea de preincarcare, cu o simpla pompa de masina,dar cu instalatia golita.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          Este exclus.Instalatia a fost foarte bine aerisita la punerea in functie si de atunci nu s-a golit niciodata.De altfel,daca ar exista aer,cred ca s-ar auzi anumite zgomote in calorifere,ori instalatia mea este foarte silentioasa.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • ovi_jer
            Incepator
            • 29.oct.2007
            • 11

            #6
            Presiunea din instalatie este prea mica pentru o functionare corecta a circuitului si protejarea schimbatorului de caldura.Instalatia trebuie alimentata cu lichid pina ajunge la 2 bari pentru ca dupa aerisire sa ramana la 1,4-1,6 bari cu centrala oprita si agentul la 20-25 grade si sa ajunga la 2 bari la 70-75 grade.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              #7
              Presiunea de 1,1-1,2 bari mi-a fost recomandata de cei de la firma care mi-au instalat centrala.Acum sunt cam in ceata,nu stiu care parere s-o iau de buna,eventual mai astept si alte pareri.Oricum,instalatia mea este de mici dimensiuni,am doar 5 calorifere intr-o garsoniera.Oare presiunea de 2 bari nu este recomandata la instalatii mai mari si cu distante mai marti intre centrala si ultimul calorifer?
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • ovi_jer
                Incepator
                • 29.oct.2007
                • 11

                #8
                Atentie : presiune de 2 bari la umplerea instalatia pentru ca aerisirea sa se poata face in procent de peste 90%.Dupa aerisire presiunea sa ramana la 1,4,-1,6 bari .Presiunea de lucru o gasesti si in manualul centralei.
                Daca ai 1,2 la umplere nu o sa scoti aerul din instalatie in veci.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #9
                  Presiunea de 1,1 a ramas dupa aerisirea de la punerea in functie.Sincer,nu-mi mai amintesc cat a fost la umplere.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • ovi_jer
                    Incepator
                    • 29.oct.2007
                    • 11

                    #10
                    Creste presiunea la 2 bari cu centrala oprita si agentul la temperatura camerei de 20-25 grade si apoi treci la aerisire pina cand presiuna scade la 1,4-1,6 bari.Este foarte important daca caloriferele sunt montate drept dupa nivel.Ideal ar fi sa ridici de un pic caloriferul in timpul aerisirii de partea unde este montat aerisitorul.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      #11
                      multumesc pt. sfat,voi incerca si asta,dar mai pe seara,ca acum sunt la serviciu.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Bruttus
                        Incepator
                        • 02.nov.2007
                        • 22

                        #12
                        ...

                        Sint de acord cu colegii ca presiunea normala de functionare trebuie sa fie 1,5,sau mai mare.Verifica daca ai umezeala in jurul robinetilor de la calorifer,dar nu doar vizual,pt ca daca se prelinge pe calorifer nu vei putea depista scurgerea.Am intilnit destul de des cazuri asemanatoare.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          #13
                          Nu am niciun fel de umezeala,am verificat si cu mana.Oricum,de cand am refacut presiunea n-a mai scazut (este acum 1,4 bari).Referitor la incarcarea la 2 bari si aerisirea pana scade la 1,4 bari,pot sa spun ca am avut dreptate,in sensul ca n-a iesit niciun strop de aer din instalatie,deci era aerisita corespunzator.Pana cand a scazut la 1,4 bari a iesit doar apa,si asta pe aerisitoarele tuturor celor 5 calorifere.Oricum,multumesc pentru toate sfaturile!
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            Apropo de aerisire: stie cineva daca se merita montarea de aerisitoare automate la calorifere?
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • valeriu ciprian
                              Membru Marcant
                              • 09.feb.2006
                              • 918

                              #15
                              Daca te referi la caloriferele care sunt legate la o centrala termica eu spun ca nu se merita...la a mea de 2 ani de cand o am nu am umblat la aerisitoare...

                              Comentariu

                              Procesare...