+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 22

Subiect: Presiune centrala termica

Presiune centrala termica

Salutari tuturor ! Centrala mea Sarigaz ZF240A a fost incarcata cu apa la presiunea de 1,1 bari.Cand apa din calorifere ajunge la 65 grade,presiunea este de 1,2 bari.Saptamana trecuta am observat o scadere brusca a presiunii de la 1,2 la 0,9 bari.Am verificat imediat toata instalatia si n-am gasit absolut nicio scurgere,nicio urma de umezeala.Dupa scadere,presiunea s-a stabilizat la 0,9 bari,n-a mai scazut.Duminica dimineata am adaugat apa in instalatie pana la 1,1 bari si am stat toata ziua cu ochii pe manometru,dar presiunea n-a mai scazut.Nu inteleg acest fenomen,in contextul in care nu am nici un fel de pierdere.Ar putea cineva sa ma lamureasca ce-ar putea fi? Multumesc.

Chiar nimeni ???

Crezi ca este posibil sa existe o anume cantitate de aer in instalatie?

si eu cred ca aerul in instalatie,sau o pierdere de 0,2 bari in vasul de expansiune(e drept probabilitate mai mica,dar nu imposibil).
    vasul de expansiune are o supapa la partea superioara,prin care se poate pierde aer si tot pe acolo se poate reface la nevoie presiunea de preincarcare, cu o simpla pompa de masina,dar cu instalatia golita.

Este exclus.Instalatia a fost foarte bine aerisita la punerea in functie si de atunci nu s-a golit niciodata.De altfel,daca ar exista aer,cred ca s-ar auzi anumite zgomote in calorifere,ori instalatia mea este foarte silentioasa.

Presiunea din instalatie este prea mica pentru o functionare corecta a circuitului si protejarea schimbatorului de caldura.Instalatia trebuie alimentata cu lichid pina ajunge la 2 bari pentru ca dupa aerisire sa ramana la 1,4-1,6 bari cu centrala oprita si agentul la 20-25 grade si sa ajunga la 2 bari la 70-75 grade.

Presiunea de 1,1-1,2 bari mi-a fost recomandata de cei de la firma care mi-au instalat centrala.Acum sunt cam in ceata,nu stiu care parere s-o iau de buna,eventual mai astept si alte pareri.Oricum,instalatia mea este de mici dimensiuni,am doar 5 calorifere intr-o garsoniera.Oare presiunea de 2 bari nu este recomandata la instalatii mai mari si cu distante mai marti intre centrala si ultimul calorifer?

Atentie : presiune de 2 bari la umplerea instalatia pentru ca aerisirea sa se poata face in procent de peste 90%.Dupa aerisire presiunea sa ramana la 1,4,-1,6 bari .Presiunea de lucru o gasesti si in manualul centralei.
    Daca ai 1,2 la umplere nu o sa scoti aerul din instalatie in veci.

Presiunea de 1,1 a ramas dupa aerisirea de la punerea in functie.Sincer,nu-mi mai amintesc cat a fost la umplere.

Creste presiunea la 2 bari cu centrala oprita si agentul la temperatura camerei de 20-25 grade si apoi treci la aerisire pina cand presiuna scade la 1,4-1,6 bari.Este foarte important daca caloriferele sunt montate drept dupa nivel.Ideal ar fi sa ridici de un pic caloriferul in timpul aerisirii de partea unde este montat aerisitorul.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Pierdere presiune centrala termica
    De luciffere în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 31
    Ultimul post: 28.12.2011, 06:38
  2. Scaderea de presiune in reteaua termica
    De H.F.DANIEL în forumul General
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 03.01.2011, 06:52
  3. Presiune cantrala termica
    De nicugiaca în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 27
    Ultimul post: 06.10.2010, 09:06
  4. Pierdere de presiune centrala termica pe gaz
    De ion cara în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 19.06.2009, 10:29
  5. Presiune apa calda scazuta la iesirea din centrala termica
    De avantime în forumul Instalatii de alimentare cu apa
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 06.03.2009, 09:20

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii