supapa de sens

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mikai
    Incepator
    • 27.aug.2007
    • 2

    supapa de sens

    Buna ziua ,

    Am o instalatie termica si ultimul calorifer , care este la o distanta de aproximativ 25 m de centrala , nu se incalzeste complet .Am inchis penultimul calorifer complet si astfel ultimul calorifer se incalzeste .Distanta intre cele 2 calorifere este de aproximativ 5 m.
    Mentionez ca aerisirea este efectuata corect si presiunea de lucru in instalatie este de 2,5 bari .Banuiesc ca neancalzirea completa a ultimului calorifer se datoreaza faptului ca returul este by-passat , practic returul ultimului calorifer este legat de returul penultimului calorifer printr-un teu.Se poate monta pe retur o supapa de sens inaintea teu-ului ?
    Va multumesc pentru raspunsuri .
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Da se poate monta o supapa de sens sau o clapeta de sens.

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1756

      #3
      Re: supapa de sens

      Postat în original de mikai
      Buna ziua ,

      Am o instalatie termica si ultimul calorifer , care este la o distanta de aproximativ 25 m de centrala , nu se incalzeste complet .Am inchis penultimul calorifer complet si astfel ultimul calorifer se incalzeste .Distanta intre cele 2 calorifere este de aproximativ 5 m.
      Mentionez ca aerisirea este efectuata corect si presiunea de lucru in instalatie este de 2,5 bari .Banuiesc ca neancalzirea completa a ultimului calorifer se datoreaza faptului ca returul este by-passat , practic returul ultimului calorifer este legat de returul penultimului calorifer printr-un teu.Se poate monta pe retur o supapa de sens inaintea teu-ului ?
      Va multumesc pentru raspunsuri .
      Dupa explicatia pe care o dai, se pare ca instalatia e o.k. numai ca pompa nu duce suficient agent termic al ultimul calorifer; combinatia debit/presiune e gresita. Trebuie vazuta pierderea de sarcina pina la, inclusiv, ultimul calorifer in raport cu debitul necesar si vazut daca pompa e dimensionata corect.

      Supapa de sens !?!

      Numai bine,
      DIY

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        cam citi litri de apa estimezi ca ai in instalatie?
        ar fi necesare niste precizari, tip centrala(ptr. a vedea ce pompa si ce parametri are ac.),nr. si marime calorifere.

        Comentariu

        • termoadi
          Membru Marcant
          • 21.ian.2007
          • 982

          #5
          presupun ca diametrele de teava sunt alese gresit ,in ideea in care ai instalata o centrala murala la care nu ai acces a schimba pompa .
          asa pe ''nevazute '' poti rezolva cate ceva regland robinetii de retur de la restul radiatoarelor,in vederea echilibrarii.
          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            daca dist. intre doua calorifere este 5m, inseamna ca sint de toate numai 5 calorifere,mai mult de 40-50 l,sa aiba ?
            cea mai mica pompa de murala duce 110 l.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #7
              Spuneti-ne si noua niste detalii despre instalatie (tipul de teava si diametrele existente).

              Comentariu

              • mikai
                Incepator
                • 27.aug.2007
                • 2

                #8
                Buna ziua stimate doamne si stimati domni ,

                Referitor la lamuririle solicitate de dumneavoastra va pot spune urmatoarele :
                - centrala: Vaillant VUW 243-3 - 24 kW - tiraj fortat
                - numar total de calorifere : 6 buc. , dimensiuni : 1600x600 (2 buc.) 1200x600 ( 4 buc.) , 1 portprosop 940x450 , material calorifere tel
                - teva utilizata : cupru - ce pleaca din centrala pe toata lungimea de aproximativ 20 m lungime - dimensiune - 22 mm , restul apoximativ 8 metri pentru 2 camere - 18 mm si inca 8 metri pentru alte 2 camere - 18 mm
                - am sa incerc reglajul robinetilor de retur la celelalte calorifere

                Va multumesc pentru raspunsuri si interesul manifestat.
                O zi buna tuturor in continuare .

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #9
                  deci buba este undeva in instalatie, pompa de Vaillant duce 150 l de apa in instalatie.
                  o alta problema care zic eu ca ar trebui verificata, turatia pompei,daca e pe viteza I-a, apar probleme, producatorul recomanda folosirea treptei a II-a.
                  eu as suna la cel de la service si l-as intreba daca nu cumva din greseala a lasat-o pe viteza I-a.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #10
                    Dimensionarea e corecta. Cred ca pentru inceput chematii pe cei de la service sa verifice echipamentele. Si dupa in cel mai rau caz sa verificati traseele.

                    Comentariu

                    Procesare...