Izolare podea dormitor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Răspuns la: Izolare podea dormitor

    Planeitatea suprafetei este un aspect, nivelul al doilea si ambele sunt importante. Nivelul va trebui stabilit pentru ca orizontalitatea suprafetei poate fi cu surprize, ramane de vazut. Daca nu aveti la indemana nivela laser, se poate foarte usor si cu furtunul de nivel. Stabiliti cateva puncte si apoi le uniti cu liniarul pentru a obtine nivelul la o anumita cota. Ulterior masurati distanta intre linia orizontala si sapa, pe intre perimetru.
    Masurati intai orizontalitatea si mai vedem. Sigur nu puteti trece peste cei 3.5cm specificati initial?

    Comentariu

    • Adyyda
      Incepator
      • 02.iun.2016
      • 95

      Răspuns la: Izolare podea dormitor

      Postat în original de Gemini
      Planeitatea suprafetei este un aspect, nivelul al doilea si ambele sunt importante. Nivelul va trebui stabilit pentru ca orizontalitatea suprafetei poate fi cu surprize, ramane de vazut. Daca nu aveti la indemana nivela laser, se poate foarte usor si cu furtunul de nivel. Stabiliti cateva puncte si apoi le uniti cu liniarul pentru a obtine nivelul la o anumita cota. Ulterior masurati distanta intre linia orizontala si sapa, pe intre perimetru.
      Masurati intai orizontalitatea si mai vedem. Sigur nu puteti trece peste cei 3.5cm specificati initial?
      Nu din pacate. Usile din pvc sunt montate. Am vorbit cu 2 echipe de meseriasi si au zis pas cand am explicat in ce consta lucrarea. Mai astept cateva raspunsuri si daca nu gasesc nu am ce face decat sa fac eu.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Răspuns la: Izolare podea dormitor

        Exista posibilitatea de a scurta din foile de usa, daca acestea permit.

        Comentariu

        • Valy91
          Incepator
          • 17.iul.2018
          • 82

          Răspuns la: Izolare podea dormitor

          Salutare
          As dori sa izolez pardoseala la parter in felul urmator:
          Sa trec cu țevile de apa, electric si ce mai am
          Sa torn o sapa armata nisip ciment fibre PEE de 3 cm la in laser
          Folie PE
          Polistiren extrudat de 2 cm
          După sa asez chingi de 6x3 peste polistiren din 40 in 40 pe lat chinga (pe 6cm ) chingile o sa fie tratate(umiditate, mucegai etc)
          Între chingi sa pun vată bazaltica knauf natur board de 3 cm
          Apoi o folie de PEE de 2 mm peste chingi
          OSB de 15-18 mm prins cu șuruburi in chingi
          Si parchet de 10-12
          Sistemul asta îl doresc nu vreau sa torn sape prin casa
          Am 10 cm in care ma pot încadra la gata
          Sub radier nu am polistiren doar o folie PE

          Intrebarile mele sunt:
          Este necesar o hidroizolatie sau a-si putea întinde folii de PE si Al ?
          Polistirenul sa il lipesc ?
          Peste polistiren ii trebuie o masă de spaclu armata ?
          Chinga este necesar sa o prind in radier cu dibluri sau ar putea rămâne asa având în vedere că e lată de 6 cm
          Va multumesc

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Răspuns la: Izolare podea dormitor

            Acele "chingi" probabil sunt rigle din lemn. Asezarea acestor rigle peste un strat de polistiren, chiar si extrudat nu este o solutie recomandata. Suprafata de asezate pe polistiren este mica si toata greutatea straturilor, inclusiv a mobilierului va apasa pe zona de contact rigle- polistiren. Aceasta va fi redusa si exista sanse reale sa se deformeze polistirenul, sa se taseze diferentiat. Daca doriti acest sistem cu rigle din lemn, asezati riglele direct pe sapa, eventual un strat de rupere capilaritate sub rigle.
            spuneti ca nu doriti sapa dar o asezati ca prin strat. De ce nu doriti sapa de egalizare ca strat suport pentru finisaj?
            Puteti pozitiona tevile de apa, circuitele electrice, asezati polistiren extrudat de 4-5cm si turnati o sapa de egalizare mecanizata, armata cu fulgi si va fi o pardoseala mult mai rezistenta si solida.
            Polistirenul nu necesita lipire neaparat. Daca ramaneti cu rigle, se pot prinde in cateva puncte doar ca ajutor la montaj, sa nu fuga de pe pozitie. Masa de spaclu peste polistiren nu este necesara.

            Comentariu

            • Valy91
              Incepator
              • 17.iul.2018
              • 82

              Răspuns la: Izolare podea dormitor

              Da ,, chingile " sunt niste rigle de lemn. Nu vreau nisip ciment in casa sunt fan al lemnului. A-si avea nevoie de o hidroizolatie inainte sa pun chingile sau a-si putea întinde o folie de PE?
              Nu ma gandesc sa pun greutăți mari pe pardoseala ( mobila, canapele etc). Sapa o asez ca prim strat sa acopăr toate țevile si dupa sa imi fac pardoseala. Care ar fi straturile recomandate de dumneavoastra cu acest sistem (folii ,polistiren, chingi , vata , osb)? Peste osb ce folie asi putea sa aplic cand asezi parchetul, cu PEE aluminizata sau PEE simpla ?

              Polistirenul de 2 extrudat il am cumparat
              Vata bazaltica de la knauf natur board de 3 cm o am cumparata
              Daca asi face cu sapa armata in felul urmator:
              Intind tevile apa electric
              Tai polistirenul pintre tevi
              Pun vata bazaltica pete polistiren
              Si torn o sapa armata de 5- 6.
              Ar fi ok sistemul ?

              Va multumesc

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Răspuns la: Izolare podea dormitor

                Daca mergeti pe varianta cu rigle din lemn, traseele electrice si alte instalatii pot fi asezate in pardoseala, fara sa le acoperi cu sapa. Se pot integra in izolatie, pe langa sau strabatand riglele ce se pot intrerupe sau gauri.
                Daca renuntati la rigle so optati pentru sapa:
                - pozitionati circuitele electrice
                - pozitionati instalatiile
                - asezati polistiren in grosime de 5cm de exemplu decupand zonele traseelor (toate tevile vor fi sub izolatie), s anu uitam o banda perimetrala
                - asezati o folie de polietilena
                - turnati o sapa de egalizare armata, mecanizata de circa 5cm sau dupa cum este planeitatea.

                Este mai rezistenta si mai usor de realizat varianta cu sapa, plus ca elimina zgomotul specific unei pardoseli inaltate, din lemn.

                Comentariu

                • Valy91
                  Incepator
                  • 17.iul.2018
                  • 82

                  Răspuns la: Izolare podea dormitor

                  Am inteles, dar avand in vedere ca am cumparat polistiren de 2 cm si vata de 3 nu asi putea sa le asez pe ambele si polistirenul si vata. Sa intind circuitele sa tai polistirenul si sa pun vata peste o sapa armata ? Multumesc

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    Răspuns la: Izolare podea dormitor

                    Polistirenul extrudat se poate utiliza (chiar dublu strat), vata presupun ca nu este un sortiment pentru a fi utilizat impreuna cu sapa. Ce tip de vata aveti?

                    Comentariu

                    • Valy91
                      Incepator
                      • 17.iul.2018
                      • 82

                      Răspuns la: Izolare podea dormitor

                      Natur board de la knauf pentru pardoseli

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        Răspuns la: Izolare podea dormitor

                        Sunt mai multe sortimente Natur Board. Se poate verifica usor consultant fisa tehnica a produsului, daca exista recomandare pentru utilizare sub sapa umeda se poate pune in opera. Intre sapa si placa de vata este necesara o folie de separare.

                        Comentariu

                        • Valy91
                          Incepator
                          • 17.iul.2018
                          • 82

                          Răspuns la: Izolare podea dormitor

                          Este vorba de natur board POD STANDARD. De unde am cumarato miau zis ca pot sa o folosesc sub pardosea cu sapa umeda. Va multumesc frumos

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            Răspuns la: Izolare podea dormitor

                            Da, acum este clar. Produsul mentionat este perfect utilizabil pentru aplicatia dvs. Se poate turna o sapa de egalizare umeda peste stratul de vata, cum spuneam anterior numai dupa ce aplicati o folie de polietilena ca strat de separare.

                            Comentariu

                            Procesare...