casa pe razor->construieste gard lipit de perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • chitziman
    Incepator
    • 31.oct.2007
    • 22

    casa pe razor->construieste gard lipit de perete

    parte a casei , garajul este construit pe razor(de ce? nu mai intru in amanunte) si acum vecinul se apuca sa faca gard lipit de garaj de fundatie..astfel eu nu mai am acces la spatele garajului...in caz ca as avea nevoie..problema e ca daca se gandeste sa faca si la casa acolo am o teava de gaze prin spate..


    are voie? daca nu are voie daca stiti vreo lege ceva...mersi
  • radu matei
    Membru marcant
    • 17.apr.2007
    • 515

    #2
    Tocmai asta este!
    Gardul se face pe linia de demarcatie dintre proprietati.
    Mai greu e sa faci o constructie la limita proprietatii. Pt. asta ai nevoie de acordul vecinului. Deci tu esti cel care ai incalcat legea, facandu-ti garajul pe linia de demarcatie fara acordul vecinului si acum vrei sa te legi de el ca isi face gard?
    Banuiesc ca pt. garaj nu ai autorizatie de constructie din moment ce nu ai acordul vecinului pt. a construi lipit de proprietatea sa.
    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

    Comentariu

    • chitziman
      Incepator
      • 31.oct.2007
      • 22

      #3
      pai cand a fost construita casa in 1930 primita mostenire..acolo era ..metlao chimice..a primariei ceva de genu...deci daca eu as avea autorizatie ..nu stiu sigur..sa vad..vecinu ar proceda corect?...

      repet casa a fost primita mostenire..

      Comentariu

      • radu matei
        Membru marcant
        • 17.apr.2007
        • 515

        #4
        Pai din moment ce tu ai garajul pe limita proprietatii tot nu putei sa ai acces in spatele lui decat trecand pe terenul vecinului. Corect?
        Daca el nu iti dadea voie nu putei sa ajungi in spate.
        Acum ce ai vrea? sa isi faca el gardul mai departe si sa te lase pe tine sa ai acces in spatele garajului?
        Asta ar insemna sa iti dea - practic - tie o bucata din pamantul lui.
        Discuta cu el, poate iti vinde o parte din teren. Daca nu, nu ai ce sa faci.
        Ba mai mult, vezi ca el te poate obliga si sa platesti jumatate din valoarea gardului - vezi art. 584 din Codul Civil.
        Mai bine mai tarziu decat niciodata!

        Comentariu

        • M@RiuS
          Membru
          • 03.ian.2007
          • 105

          #5
          in situatia de fata vecinu dvs este obligat sa va asigure accesul in spatele cladirii pt. a face lucrarile de intretinere/reparatii dca nu ma insel situatia este incadrata la servitutea de streasina

          Comentariu

          • radu matei
            Membru marcant
            • 17.apr.2007
            • 515

            #6
            In conditiile in care el si-a facut garajul fara autorizatie pe linia dintre proprietati si fara a avea acordul vecinului in acest sens cum sa fie obligat vecinul sa ii dea voie??????????????????????????????????
            Cat despre stresina, vezi ca prevederea din Codul Civil ii este defaforabila nu favorabila: art. 615 "Tot proprietarul este dator a-si face streasina casei sale astfel incat apele din ploi sa se scurga pe terenul sau, sau pe ulite, iar nu pe locul vecinului sau."
            Vezi ca servitutea este un drept real ce consta intr-o sarcina pt. un fond aservit si un drept pentru un fond dominant.
            Mai bine mai tarziu decat niciodata!

            Comentariu

            • chitziman
              Incepator
              • 31.oct.2007
              • 22

              #7
              pai tocmaia asta e cand a fost construita casa..era acolo gradina de la metalo chimice.. care era a statului..nu stiu daca a existat o autorizatie..cel putin pentru casa.......pt garaj sa zicem ca are dreptate sa faca gard...dar problema care ma framanta este daca poate sa faca lipit de casa... si mai e o chestie ,,,asta acu are magazin acolo si rezeama tot felul de ambalaje de peretii casei..au inceput sa faca igrasie..ce naiba sa fac..ca i-am zis dar vad ca nu intelege..

              Comentariu

              Procesare...