BOLTARI in constructii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #16
    Intai au constatat ca nu au cutremure si apoi au hotarat cum sa zideasca.
    La noi avem alte conditi seismice si se pare ca viitorul ne va aduce cerinte mai exigente din acest punct de vedere. Vom vedea cand apar noile prescriptii si normative.

    Comentariu

    • jarurusu
      Incepator
      • 19.iul.2011
      • 2

      #17
      Am gasit o casa pe placul meu dar este din boltari de beton. Este de 12m pe 12m si ziduri de 50cm grosime,si are 12 stalpi de beton armat tot 50cm pe 50cm.
      Are etaj si mansarda si ziduri numai peretii exteriori. In centru sunt 2 stalpi din beton armat pt sustinere si separatiile din rigips izolate si cu placi in dublu strat.
      Are 4 plansee de beton de 15 cm cu grinzi solide care leaga stalpii. Izolatia exterioara este din polistiren de 10cm iar in interior nimic.
      Fundatia este de 3m inaltime 1,5 in pamant plus la fiecare stilp in pamant sub fundatie cate un postament din beton armat de 2m pe 2m pe 70 cm.
      Stiu ca betonul nu e ideal pt casa, dar nici in acest caz? si daca nu de ce?

      va multumesc

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #18
        Stalpii de beton 50 x 50 cm inseamna o structura pe cadre din beton iar umplerea structurii inteleg ca este realizata cu boltari.
        In acest caz mi se pare in regula constructia dvs. iar din mesajul dvs. presupunem ca sunteti multumit de calitatea constructiei si confortul oferit.

        Aveti posibilitatea de a posta foto din perioada constructiei si dupa finalizare?
        Multumim.

        Comentariu

        • jarurusu
          Incepator
          • 19.iul.2011
          • 2

          #19
          Va multumesc pentru sfat
          Sa inteleg ca stalpii de beton armat compenseaza dezavantajele boltarilor de beton,si polistirenul la fel?Sa inteleg ca acesti boltari nu mai au si alte dezavantaje decat grei:care se compenseaza cu o fundatie solida?
          casanti:care se compenseaza cu stalpi de beton armat?
          reci:care se compenseaza cu o izolatie buna?

          ( nu sunt la curent cu tehnologia digitala, si pt mine a posta fotografii este o adevarata bataie de cap )

          Comentariu

          Procesare...