BOLTARI in constructii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ambra0
    Membru marcant
    • 18.mar.2007
    • 303

    BOLTARI in constructii

    Am o mare nelamurire. Am avut o disputa foarte aprinsa cu un prieten din Franta cu privire la constructia de locuinte si izolarea lor.
    El sustine sus si tare ca in Franta, in special in zona vestica, casele se construiesc din boltari de beton si se izoleaza pe interior cu vata minerala. Eu am sutinut ca este contrar la tot ce stiu. In replica mi-a trimis si niste poze. Ce parere aveti? Nu stie el ceva, o fi un material care seamana cu boltarii sau se poate si asa?
    Fișiere Atașate
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15154

    #2
    Se pot face si izolatii interioare insa nu cunosc specificul zonei mentionate de dvs.

    Daca aveti si alte amanunte despre sistemul constructiv mentionat , le discutam cu mare placere.

    Comentariu

    • ambra0
      Membru marcant
      • 18.mar.2007
      • 303

      #3
      Prea multe date nu am. Prietenul meu este din RENNES - Bretagne
      Eu i-mi construiesc o casa, si cand a vazut cate probleme am... BCA, polistiren pe exterior..etc, prietenul meu zice- de ce nu izolezi pe interior?
      I-am explicat de ce (condens..mucegai..etc din cauza peretelui rece)
      El mi-a spus ca la ei se izoleaza numai pe interior si se construieste din boltari de beton. Eu i-am spus ca la noi doar grajdurile si gardurile se fac din boltari.... si asa a aparut divergenta. Ca atare mi-a trimis pozele de mai sus pt.exemplificare. Eu l-am contrat, spunand ca poate o fi un boltar special cu granule de polistiren, care asigura termoizolatia. El a spus ca nu. Sunt din beton - stie ce e aia !! - si sunt grei. M-a lasat fara argumente..

      Comentariu

      • sorineugenilea
        Incepator
        • 04.nov.2007
        • 16

        #4
        ptr ambra0prietenul din franta are dreptate.exista BTI - boltari termoizolanti !!! se fabrica chiar si la noi si intradevar au in compozitie perle de polistiren.la pret sensibil egal cu BCA.marele avantaj consta in faptul ca elimini termosistemul.deci economie substantiala!!! asa cum exista si tencuiala termoizolanta si sapa termoizolanta.dar ca si orice material nou,e greu sa -l promovezi pe piata.celor mai multi "meseriasi " le e greu sa renunte sa faca ce au invatat.si acum din experienta proprie ,pot sa va spun ca am vorbit cu 9 firme de instalatii pana sa gasesc una care sa accepte sa-mi faca incalzirea prin pardoseala.e ceva nou ptr unele dintre ele asa ca....

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6929

          #5
          Postat în original de sorineugenilea
          ...exista BTI - boltari termoizolanti !!! se fabrica chiar si la noi si intradevar au in compozitie perle de polistiren.la pret sensibil egal cu BCA ...
          As vrea sa vad si eu datele tehnice ale asa zisilor boltari termoizolanti ?
          Cu stima.

          Comentariu

          • ambra0
            Membru marcant
            • 18.mar.2007
            • 303

            #6
            Postat în original de sorineugenilea
            ptr ambra0prietenul din franta are dreptate.exista BTI - boltari termoizolanti !!! ...
            Varianta asta am afirmat-o si eu, dar el sustine ca sunt boltari de beton, grei, ca cei de la noi. Nu accepta alte opinii. Spune ca " doar cunosc boltarii din romania !"

            Comentariu

            • sorineugenilea
              Incepator
              • 04.nov.2007
              • 16

              #7
              PENTRU MAISTRUL MAX -specificatii boltari termolizolanti

              SPECIFICA?II TEHNICE:
              Declara?ia de conformitate: SREN 845-10-2006 ;
              Rezisten?a medie la compresiune: min 4,5 N/mm p?trat ;
              Stabilitatea dimensional?: max 0,8 mm/m ;
              Aderen?a pentru precompresiune de rezisten?? la forfecare:
              0,1 N/mm p?trat - minim 0,28 N/mm p?trat;
              0,3 N/ mm p?trat – min 0,41 N/mm p?trat;
              0,5 N/mm p?trat – min 0,60 N/mm p?trat;
              Reac?ia la foc: Clasa A1;
              Absorb?ie de ap?:
              la 10 minute max 200g/m p?trat * S05
              la 30 de minute max 190 g/ m p?trat * S05
              la 90 de minute max 170g/ m p?trat *S 05
              Difuzarea vaporilor de ap?: 0.010kg/Paxm2XS;
              Conductibilitatea termic?: maxim 0,02 W/MK;
              Duritatea la inghe?/dezghe?:
              sc?derea de mas? este de maxim 5% ;
              sc?derea de rezisten?? este de maxim 15%.
              Densitatea aferent?: este de 1-3 din mortar cu greutate foarte mic? (mortare foarte u?oare);
              Verificarile sunt efectuate ?n laborator agrementat de INCERC Bucure?ti.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6929

                #8
                ce denumire are blocul asta minune ? si ce sunt alea mortare foarte usoare ?
                cum se face o caramida sau un bloc din mortar ?

                Hehe ati copiat datele tehnice de la o sapa termoizolanta de pe un anumit site.
                Cu stima.

                Comentariu

                • sorineugenilea
                  Incepator
                  • 04.nov.2007
                  • 16

                  #9
                  raspuns

                  am " copiat " datele de pe site-ul firmei mele.
                  compozitia este aceaasi ca si al sapei termoizolante...
                  am constatat ca ati vizitat site-ul.ma bucur.
                  daca doriti o mostra de " bloc-minune" v-o pot trimite sa-l studiati si sa va exprimati parerea pe forum.intr-adevar ,exista si boltari termoizolanti superusori -speciali pentru mansarde. cu stima.

                  Comentariu

                  • rombeton
                    Incepator
                    • 26.apr.2008
                    • 1

                    #10
                    boltari franta

                    pentru informatii privind blocurile de beton vizitati
                    ecobloc.eu

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12069

                      #11
                      Re: casa boltari

                      Postat în original de rombeton
                      pentru informatii privind blocurile de beton vizitati
                      ecobloc.eu
                      Din cite cunosc primul boltar omologat ( din tara )a fost facut de ROMBETON ! Coincidenta de nume ???
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6929

                        #12
                        Citez "Zgomotele exterioare atenuate de 52db, zgomotele interioare de 54db....cifre putin abstracte?" Dati-mi voie sa ma indoiesc de valorea acestor cifre. Nu gasesc datele tehnice domnule Rombeton ?
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • danielam
                          Incepator
                          • 06.mai.2010
                          • 93

                          #13
                          Buna ziua!
                          Imi cer scuze ca raspund la un topic la care nu s-a mai scris de mult timp dar vroiam sa va spun ca am vazut si eu in Franta anul acesta boltari de beton...am ramas uimita cand am vazut ca acolo se faceau casele si gardurile cu boltari care erau sigur din ciment pentru ca m-am si uitat bine la ei. Diferenta fata de ai nostrii era doar ca erau foarte drepti si putin mai deschisi la culoare.
                          Ma uitam tot timpul la noile constructii si sincera sa fiu n-am vazut decat din acei boltari. Din caramida erau unele case dar pareau destul de vechi si mai erau si din piatra.
                          BCA nu am vazut deloc!
                          Chiar vorbeam cu cineva ca la noi casele din boltari nu sunt ,,bine vazute" iar acolo se folosesc foarte mult, oare de ce?

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12069

                            #14
                            Sint doua modele . Cei cu gauri se folosesc in special la fundatii . Se zidesc si se toarna beton in ei . Boltarii pt construit peretii , se pare ca sint boltari izolanti .
                            De ce se folosesc ?
                            Pt fundatie sint perfecti caci ei au alte conditii seismice . Se elimina cofrajele si dulgheria .
                            Pt zidarie , daca sint izolanti , se elimina izolatia facuta " la fata locului " , deci economie de manopera , economie de materiale , nu mai este nevoie de vopseluri speciale , plase , etc ... rezistenta garantata a finisajului zidului
                            Si in final , se pare ca sint mai putin energofagi decit BCA -ul , deci pret redus , economie de materiale si manopera , calitate superioara !
                            Noi construim dupa moda , ei sint mai pragmatici .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • coretweaker
                              Membru marcant
                              • 16.iul.2010
                              • 881

                              #15
                              In Anglia se construieste aproape exclusiv cu acesti boltari din beton, si nu este vorba de boltari termoizolanti ci sunt pur si simplu niste blocuri din beton de dimensiuni aprovimative 60/25/10 cm. Daca intrebi in Anglia un zidar despre ziduri din caramida (ceramica) o sa se uite la tine ciudat... ei nu folosesc caramida decat pentru decorarea fatadelor.
                              Tehnica de constructie a zidurilor pentru case este standard... practic fiecare zid este alcatuit din doua ziduri paralele de cate 10 cm grosime fiecare si intre ele se lasa un gol (de aer) de aproximativ 10 cm. Aceste doua ziduri se fixeaza intre ele din loc in loc cu un fel de bride din sarma care sunt asezate in mortarul dintre boltarii de beton. Fara armatura de nici un fel, nu se foloseste betonul armat, decat la unele constructii mari, dar nu si la case. Tot boltari de beton se folosesc si pentru anumiti pereti ai cladirilor mari cu structura metalica. Betonul armat sau caramida sunt raritati. Noroc ca nu au cutremure.

                              Comentariu

                              Procesare...