Cum se stabileste care este " fundul curtii"?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GERULA2007
    Membru
    • 04.sep.2007
    • 181

    Cum se stabileste care este " fundul curtii"?

    Salut!
    Vreau sa cumpar terenul din imagine si vreau un pic de ajutor de la voi!
    Am intrebat la primarie au zis ca fundul curtii este latura D ( si de la care trebuie sa am retragere 5 m).Daca mai pun retragerea de la drum inca 3 m mai fac casa doar pe 4 m...
    Intrebarea este cum se stabileste fundul curtii?In functie de ce criteriu?
    Daca las un drum de cativa metrii pe latura A se modifica dispunerea fundului curtii?
    Se poate rezolva problema printr-un PUD?
    De unde pot face rost de PUD si PUZ - ul comunei Branesti??
    Va multumesc si va rog ,orice sfat e bine venit!
    Fișiere Atașate
  • LucianDr.
    Membru Marcant
    • 06.feb.2006
    • 925

    #2
    D-ul probabil ca va fi fundul deoarece e exact opus fata de drum si de fatada casei. Oricum nu te inteleg de ce vrei sa aflii fundul curtii?
    I'm working for a better live!

    Comentariu

    • radu matei
      Membru marcant
      • 17.apr.2007
      • 515

      #3
      Prevederile din PUZ-ul zonei le poti afla de la Primarie - Biroul de urbanism.
      PUD-ul zonei nu exista.
      PUD=plan urbanistic de detaliu - se face pt. parcela pe care vrei tu sa o cumperi, adica pt. fiecare parcela in parte, daca este nevoie.
      Din cate zici tu, PUZ-ul prevede o retragere fata da limita din spate de 5 m si de cea din fata de 3 metri. In acest caz, este nevoie sa faci un PUD prin care sa ti se permita sa construiesti cu alte retrageri de la marginile terenului.
      Limitele prevazute de Codul Civil sunt de 60 cm daca nu ai ferestre spre vecin sau de 190cm daca ai ferestre.
      Asta nu inseamna neaparat ca prin PUD ti se va aproba sa construiesti cu aceste limite. Sfatul meu este sa nu il cumperi pana nu vorbesti cu un arhitect care sa iti spuna ce iti poate obtine pt. acea parcela de teren printr-un PUD.
      ATENTIE! ATENTIE! ATENTIE!
      Nu orice arhitect este abilitat sa faca planuri urbanistice (chiar daca ei se dau toti mari si zic ca fac!!!). Pt. a putea face PUD, PUZ etc. arhitectul tb. sa faca parte din Ordinul Urbanistilor din Romania.
      Oricum PUD-ul de mai costa ceva bani, astfel incat ar fi cazul sa negociezi la sange cu vanzatorul!

      Mult succes!
      Mai bine mai tarziu decat niciodata!

      Comentariu

      • radu matei
        Membru marcant
        • 17.apr.2007
        • 515

        #4
        Eu am facut un astfel de PUD si m-a costat 1.000 euro + vreo 1.000 roni avizele pt. PUD.

        P.S. Daca ai acordul vecinilor se poate cobori prin PUD si sub acele limite de 60, respectiv 190 cm. Vorbeste insa cu un arhitect, mai bine zis cu un urbanist.
        Mai bine mai tarziu decat niciodata!

        Comentariu

        • GERULA2007
          Membru
          • 04.sep.2007
          • 181

          #5
          Multumesc mult!
          Deci trebuie sa ma interesez sa fac un PUD.Radu Matei la tine cit a durat PUD-ul?
          Ce spuneti ,primaria poate refuza sa aprobe PUD-ul?

          Comentariu

          • radu matei
            Membru marcant
            • 17.apr.2007
            • 515

            #6
            Toate procedurile pentru aprobarea unui PUD dureaza intre 3 si 6 luni!!!!!!
            Despre posibilitatea de a fi admis sau nu un PUD - infunctie de ce vrei sa obtii prin el - nu te poate indruma decat un urbanist.
            Mai bine mai tarziu decat niciodata!

            Comentariu

            Procesare...