Casa in sistem AMVIC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DIY++
    Incepator
    • 26.oct.2007
    • 55

    Casa in sistem AMVIC

    Salut,

    Am auzit acest termen "Casa in sistem ANVIG", si o scurta reclama despre acest sistem "revolutionar" de a construi case.
    Am cautat pe net.. si nu am gasit mai nimic.. poate ca nu am formulat bine intrebarea catre batranu' google..
    Voi ce stiti? E doar un mare fiisss?
    Care ar diferentele?
    Aveti voi ceva linkuri cu descrierea detaliata a acestui sistem, poate si a altor sisteme diferite de constructie (gen panou sandwitch)?

    Merci fain.
  • DanielF_67
    Membru Marcant
    • 22.mar.2007
    • 335

    #2
    Re: Casa in sistem ANVIG

    Postat în original de DIY++
    Salut,

    Am auzit acest termen "Casa in sistem ANVIG", si o scurta reclama despre acest sistem "revolutionar" de a construi case.
    Am cautat pe net.. si nu am gasit mai nimic.. poate ca nu am formulat bine intrebarea catre batranu' google..
    Voi ce stiti? E doar un mare fiisss?
    Care ar diferentele?
    Aveti voi ceva linkuri cu descrierea detaliata a acestui sistem, poate si a altor sisteme diferite de constructie (gen panou sandwitch)?

    Merci fain.
    Sigur nu ai formulat bine incearca ANVIC[fara reclama]

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6451

      #3
      Incercati cu "amvic", atit pe Google cit si (dar mai ales) pe acest forum.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • DIY++
        Incepator
        • 26.oct.2007
        • 55

        #4
        ok. merci. am gasit ceva.

        cum ziceam, sunt curios si de alte sisteme..
        exista o lista cu aceste sisteme, si poate comparatie intre sisteme?
        ma gandeam la un articol impartial, facut de echivalentul lu' "tomshardware" in contructii

        poate este si aici pe forum..

        din nou merci. vad ca e multa lume pe aici.. a venit raspunsu repede

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6451

          #5
          Postat în original de DIY++
          [...] exista o lista cu aceste sisteme? [...]
          Nu e chiar ceea ce doriti, dar e un inceput: eficientaenerg.ro/izolare_termica_si_fonica_pentru_confort_si_protec tia_constructiei.pdf
          Ce va intereseaza incepe de la pagina 8.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • nick
            Incepator
            • 01.feb.2005
            • 50

            #6
            AMVIC

            Se face mult prea multa reclama si din punctul meu de vedere un lucru prea mediatizat nu prezinta incredere. Un lucru bun isi face reclama singur! As avea o intrebare: cum se usuca betonul in interiorul unui cofraj ermetic, in cat timp si daca acest lucru poate afecta soliditatea constructiei?
            Nick

            Comentariu

            • evisceratum
              Membru Marcant
              • 29.aug.2006
              • 412

              #7
              Re: AMVIC

              Postat în original de nick
              Se face mult prea multa reclama si din punctul meu de vedere un lucru prea mediatizat nu prezinta incredere. Un lucru bun isi face reclama singur! As avea o intrebare: cum se usuca betonul in interiorul unui cofraj ermetic, in cat timp si daca acest lucru poate afecta soliditatea constructiei?
              Nick
              Se pare ca nu sunteti de specialitate. Pai betonul nu se usuca. El se intareste prin transformari chimice interne exoterme realizate cu absorbtia apei de amestec. Partea de evaporare e doar secundara si chiar pune probleme in cazul elementelor cu suprafata mare (placi) motiv pentru care se uda primele zile daca e prea cald. Deci nu e un motiv ca sa va faceti probleme cu cest aspect.

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1685

                #8
                In legatura cu AMVIC,am vazut acum vreun an o serie de emisiuni publicitare despre acest sistem pe OTV,ceea ce m-a facut sa am indoieli despre el (bineinteles ca indoielile sunt subiective,deoarece eu nu consider OTV-ul un post serios si tind sa asociez tot ce vad acolo cu parerea mea despre post).Pe de alta parte nenea ala care e patronu' AMVIC-ului habar n-are sa vorbeasca coerent cand isi prezinta inventia.Cred ca ar fi mai credibil daca ar angaja pe cineva mai profesionist sa-i prezinte emisiunile publicitare. In concluzie,indoielile mele sunt pur subiective,nu am nicio baza de factura "tehnica"pe care sa le sustin.Poate ca sistemul in sine e foarte bun,cine stie...
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1050

                  #9
                  Postat în original de raduca
                  Incercati cu "amvic", atit pe Google cit si (dar mai ales) pe acest forum.
                  amvic este termenul corect, dar mai sunt si alte sisteme similare.

                  incercati sa cautati dupa "cofraje din polistiren" sau termeni similari.
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • zxm_patrick
                    Membru Marcant
                    • 27.iul.2006
                    • 658

                    #10
                    Da am vazut si eu emisiunile acelea.. gagiul era dus de tot. Parerea mea este ca punctul slab al acestui sistem este obligativitatea ca locuinta sa fie aerisita printr-un sistem centralizat de aer conditionat; te simti ca la supermarket!
                    "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                    Comentariu

                    • point
                      Incepator
                      • 03.ian.2008
                      • 34

                      #11
                      Conjunctura m-a facut sa fiu nevoit sa execut niste gauri de 110 mm prin peretii bailor si ai bucatariilor la doua vile construite in acest sistem (nu neaparat AMVIC, asemanator ca procedeu - n-au inventat ei roata, doar i-au facut zorzoane). Comparativ cu alti pereti din beton, la acest sistem, betonul era umed, chiar si la 4-5 luni dupa ce fusese injectat in cofrajele din polistiren. Eforturile de perforare nu aveau niciun spor, in ciuda echipamentului puternic folosit la perforare. In gaurile realizate se simtea umiditatea de parca betonul era inca proaspat. Trecem peste aspectele legate de beton si ne oprim putin la finisaje. Pe exteriorul vilelor, in zonele in care polistirenul facea "burti", i s-au aplicat tratamente naturiste de slabire prin flex, ca si cum grosimea polistirenului nu ar avea importanta. Din fericire (sau poate nefericire), ca sa se dreaga busuiocul, nefiind gandita ventilatia in faza de proiectare (cand tocmai aceste case sunt cele mai etanse cu putinta, de parca inauntru nu ar fi urmat sa locuiasca oameni care respira, ci roboti), s-a aplicat solutia ventilatiei higroreglabile, ca si cum tehnologia n-ar prevede obligativitatea existentei unui sistem de ventilatie cu aport de aer proaspat.
                      Retineti, nu ma refer la sistemul AMVIC, ci la tehnologia folosita, la stapanirea si aplicarea tehnologiei in constructia caselor prin acelasi tip de sistem. La respectul fata de client si la respectarea conditiilor tehnologice impuse de utilizarea lui. Nu m-as muta intr-un astfel de imobil nici daca l-as primi gratis, iar de vandut nici dusmanilor mei nu l-as vinde. Daca as avea cunostinte suficiente pentru a analiza tehnologia si a realiza ca este bine cercetata, experimentata si verificata, zi-de-zi as sta langa constructor ca sa fiu sigur ca o respecta. Si acum ma intreb, oare ce se intampla cu acel beton neuscat la temperaturile care sunt acum, pentru ca n-au trecut decat doua luni de atunci? Oare ceea ce nu s-a uscat in 5 luni exagerat de calduroase, cum au fost anul acesta, s-a "rezolvat" intarindu-se prin "transformari chimice interne exoterme realizate cu absorbtia apei de amestec" cum ar spune un stimat domn de specialitate?
                      misiunea casa - o misiune de succes

                      Comentariu

                      • evisceratum
                        Membru Marcant
                        • 29.aug.2006
                        • 412

                        #12
                        hihihi, ma simt minunat sa fiu denumit "de specialitate". Pai stim cu totii ca viata bate filmul de cele mai multe ori. Acel beton nu ar fi trebuit sa fie umed, poate era el prea umed de la mama lui ca sa intre printre distantierii de plastic. De inghetat nu cred ca se pune problema daca casa e locuita, dar ar fi trebuit ca betonul sa fi fost deja intarit. Faza cu etanseitatea o estimam si eu dar nu ma gindeam ca lucrurile stau asa de nasol.

                        Este vorba totusi de ideea cu care am fost toti de acord, ca timpul va scoate la iveala toate avantajele si dezavantajele. ca si cum nu am fi cunoscut deja aproape totul despre sistemul clasic..............

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6451

                          #13
                          Eu tot n-am inteles de ce
                          [...] Eforturile de perforare nu aveau nici un spor, in ciuda echipamentului puternic folosit la perforare. [...]
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • point
                            Incepator
                            • 03.ian.2008
                            • 34

                            #14
                            Postat în original de raduca
                            Eu tot n-am inteles de ce
                            [...] Eforturile de perforare nu aveau nici un spor, in ciuda echipamentului puternic folosit la perforare. [...]
                            La perforarea peretelui prin percutia bormasinii, betonul uscat este spart cu usurinta. Un beton umed devine cleios, impiedicand functionarea percutiei. Practic nu mai sar fragmete din beton, ci se blocheaza intepenindu-se intr-un material cleios, impiedicand functionarea normala a percutiei si solicitand la maxim puterea echipamentului. Durata perforarii in cazul respectiv, a fost de 4 ori mai lunga decat in cazurile cele mai complicate de perforare a unui perete din beton uscat de aceeasi grosime.
                            misiunea casa - o misiune de succes

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6451

                              #15
                              @ point: Va multumesc pentru explicatie.
                              Eu nu am intilnit asa o situatie, dar nu ar fi trebuit ca acel beton umed/cleios sa fie mai usor de strapuns de un burghiu (chiar fara percutie) datorita eliminarii materialului "fluid" prin spirala burghiului?
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...