Dezumidificator - Ceresit POWER TAB

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Dezumidificator - Ceresit POWER TAB

    Salutari tuturor! Am vazut la TV reclama la produsul cu aceasta denumire.
    Poate cineva sa-mi spuna daca este un aparat electric sau daca este vorba doar de tabletele respective, ca n-am reusit sa ma dumiresc.
    Unde s-ar putea gasi produsul?
    LARGO AL FACTOTUM
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Ce e ala?
    Au aratat ieri? Eu unul nu am vazut.
    Poti detalia?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Este un produs al uneia dintre diviziile HENKEL si este utilizat pentru reducerea umiditatii excesive.
      Tableta rezerva pentru absorbantul de umiditate Power TAB se poate gasi in comert. La o cautare rapida am gasit o referinta la acest MAGAZIN

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        #4
        Dar absorbantul este un aparat electric in care se baga tableta? Ca asta n-am inteles eu din reclama.Si unde s-ar gasi acest aparat?
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Efectiv in ce magazin il gasiti nu va pot spune.

          Ce face acest dispozitiv:
          Absoarbe umiditatea din aer si o converteste in apa, in rezervorul dispozitivului; amplasarea se face usor datorita dimensiunilor mici.

          Dispozitivul necesita rezerve care pot fi sub forma de tablete sau granule.

          Cateva imagini cu produsul in atasament.

          P.S. Nu necesita nici o surse de alimentare.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            #6
            Multumesc frumos. Voi cauta pe site-ul Ceresit ,poate gasesc acolo informatii despre modalitatea de procurare.
            O zi buna !
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Lord
              Membru
              • 15.mai.2006
              • 169

              #7
              Se poate comanda de la DOMO online .. sau trebuie sunat .. la magazinul din orasul tau sa intrebi daca este in stoc ..

              Am pus un link mai jos cu cateva date despre produs

              ceresit.ro/_itemserver/absorbant_umiditate/absorbant_de_umiditate.pdf

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                #8
                Multumesc frumos,este foarte explicit materialul.Am vorbit deja cu o cunostinta ce lucreaza la un magazin care comercializeaza produse Ceresit si a dat deja comanda distribuitorului sa aduca cateva buc.,pt.ca s-au mai interesat si altii de acest produs.Acum stau si astept sa ma sune fata de la magazin.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • DTI
                  Incepator
                  • 11.mar.2007
                  • 23

                  #9
                  Se poate achizitiona de la Baumax :
                  aparatul 27.99 lei
                  pastila rezerva 19.99 lei

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #10
                    L-am gasit si in Petrosani,dar mai scump (31,5 lei) si inca n-au adus si pastile de schimb.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • cristi - sibiu
                      Incepator
                      • 16.dec.2007
                      • 7

                      #11
                      power tab

                      Eu am cumparat dispozitivul si pastila. "Lucreaza" in sensul ca se aduna apa in recipient si pastila se dizolva. Cu toate astea, n-am scapat de umiditatea de 70-80 din apartamentul meu. Poate-mi trebe vreo 10 pastile? In plus, mi-au spus de la magazin ca o pastila te duce circa 2 luni. A mea dupa o luna s-a topit.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Este importanta suprafata locuintei pentru ca un dispozitiv nu poate face fata la o suprafata foarte intinsa.

                        Este important sa identificati cauza umiditatii pentru ca in cazul in care dvs. aduceti un aport insemnat de umiditate in locuinta (prin diverse activitati - ex. uscatul rufelor) nici un dispozitiv nu va putea face fata.

                        Comentariu

                        • cristi - sibiu
                          Incepator
                          • 16.dec.2007
                          • 7

                          #13
                          Postat în original de Gemini
                          Este importanta suprafata locuintei pentru ca un dispozitiv nu poate face fata la o suprafata foarte intinsa.

                          Este important sa identificati cauza umiditatii pentru ca in cazul in care dvs. aduceti un aport insemnat de umiditate in locuinta (prin diverse activitati - ex. uscatul rufelor) nici un dispozitiv nu va putea face fata.
                          Dispozitivul a fost montat intr-o singura camera, de vreo 9 mp, pe pervazul de la fereastra. In prima zi, intr-adevar, condensul de pe geam disparuse. Dupa aceea, a revenit. Aparatul colecteaza apa, ce-i drept, dar nu rezolva problema umiditatii. In plus, ce credeti ca se intampla cu apa din rezervor, daca uiti s-o tot arunci? Nu poate decat sa se retransforme in vapori. Si, desi mi s-a spus ca o tableta tine cel putin 2 luni, a mea s-a terminat dupa vreo luna.

                          Cauza umiditatii n-am reusit -o depistez. Apartamentul este la etajul 4, fara acoperis cu tigla - este o hidroizolatie proasta probabil, facuta cu carton bituminat cu ardezie. Are termosistem cu polistiren in interior si in exterior. Nu se usuca rufe in casa, si culmea, nu se face nici un pic de condens in baie. Nu se gateste in bucatarie cu usa deschisa. Deci, chiar nu stiu de unde vine atata umezeala (70-90).

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Presupun ca acea camera nu este ermetic inchisa fata de restul apartamentului astfel incat sa deserveasca doar cei 9mp.

                            Instalatia de incalzire functioneaza corespunzator? Ce temperatura aveti in locuinta?

                            Comentariu

                            • cristi - sibiu
                              Incepator
                              • 16.dec.2007
                              • 7

                              #15
                              Postat în original de Gemini
                              Presupun ca acea camera nu este ermetic inchisa fata de restul apartamentului astfel incat sa deserveasca doar cei 9mp.

                              Instalatia de incalzire functioneaza corespunzator? Ce temperatura aveti in locuinta?
                              Da, usa nu este inchisa ermetic. Banuiesc ca nu exista camera intr-un apartament "normal" de locuit, care sa fie inchisa ermetic. Temperatura din locuinta este intre 19-21 de grade. Oricum, faptul ca se aduna apa in recipientul respectiv nu este garantia eficientei produsului. Daca bag acolo o pastila de gheata, tot asa se va aduna apa. Cert este ca, in acea singura camera in care a fost folosit dispozitivul, dupa o zi de utilizare, condensul a revenit. Atunci, unde este eficienta produsului? Am discutat cu cineva care instaleaza dispozitive de dezumidificare, si in cazul instalarii unui asemenea dispozitiv, in decurs de o ora, umiditatea a ajuns la cote normale - a fost masurata cu higrometrul. Eficienta acestor produse contra umezelii se masoara cu higrometrul - alte metode de masurare ar putea sa tina numai de marketing.

                              Comentariu

                              Procesare...