izolare inainte sau dupa inchidere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • leos
    Incepator
    • 05.nov.2007
    • 6

    izolare inainte sau dupa inchidere

    vreau sa inchid balcoanele cu geamuri termopan si asi dori sa stiu daca izolarea balcoanelor (interior) se face inainte sau dupa inchiderea acestora cu geamul termopan. ideea e ca as dori sa pun pe pardoseala gresie iar peretele de la balustrada cu caramida de fatade sau cum ii zice.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Din punctul meu de vedere, primul pas este inchiderea balconului cu tamplaria termoizolanta.

    Comentariu

    • leos
      Incepator
      • 05.nov.2007
      • 6

      #3
      multumesc pentru raspuns , ce m-ati sfatui ca materiale sa folosesc ? sau mai degraba o solutie completa la tavane si pereti( balconul nu isi va schimba destinatia - nu se va uni cu camera ). si inca o intrebare : ce fel de tamplarie sa folosesc- cu cate camere- avand in vedere ca deja geamurile de la camere sunt din termopan iar tamplaria e cu 5 camere ?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Ma gandeam cat de mult poate conta o izolatie in acest balcon... probabil ca aduce ceva beneficii insa nu este definitorie pentru balconul dvs. atat timp cat nu va fi inglobat in locuinta.

        Nu stiu cum arata configuratia si din ce materiale este realizat balconul insa as considera necesara o izolatie interioara a peretelui camerei care comunica cu balconul.

        Dincolo de inchiderea cu tampalrie termoizolanta a balconului este necesar sa aveti parapetul continuu si etans astfel incat sa nu existe inflitratii exterioare de apa.

        Tampalria balconului poate fi si cu 3 camere daca aveti deja tampalrie la camera cu 5 camere. Daca diferenta de pret intre cele doua tipuri de profile - asta dupa ce analizati oferetele firmelor din zoan dvs. - nu este semnificativa atunci puteti alege varianta ce confera o iziolare si o rezistenta suplimentara.

        Comentariu

        Procesare...