Cum renovez apartamentul singur

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #16
    Postat în original de George_20
    [...] eu sunt convins ca aceste aprobari nu pot fi obtinute datorita faptului ca se pune in pericol structura de rezistenta a blocului prin daramarea peretilor.
    Doar daca sint pereti portanti.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • George_20
      Incepator
      • 21.mai.2007
      • 61

      #17
      Pai din cate am inteles eu apartamentul face parte din acea categorie de apartamente care au grinzi de rezistenta ce sunt vizibile in camera.
      Deci acele grinzi sunt sustinute si cu ajutorul zidurilor.
      Odata ce acestea vor vi daramate si inlocuite cu gips-carton, atunci structura de rezistenta va fi slabita.
      Asa cum am mai spus este putin probabil sa se obtina o astfel de autorizatie.
      Parerea mea este ca cea mai buna metoda este aceea de a se placa cu gips-carton, cu sustinere in profile pe plafon si pe pardoseala, fara a se darama peretii.
      Construiti ca nu gresiti!!!

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #18
        Postat în original de florinescu
        [...] peretii interiori sunt din BCA si au foarte multe fisuri. In alte locuri intreaga coloana de placi de BCA puse una peste alta se clatina cand trag de ea. [...]
        Din ce stiu eu, BCA-ul nu este folosit pentru pereti portanti.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #19
          Eu cred ca este un bloc pe cadre de beton iat acei pereti sunt binecunoscuti ca fiind cei mai prosti pereti de compartimentare - BCA 8 sau 10 cm. Placile alea ar fi trebuit sa fie intregi si nu bucati puse una peste alta.. asa cum se obisnui odata --- zone cu placi BCA fisurate de la montaj sau economie de materiale.

          Rezistenta este data de grinzi - fiind structura blocului - iar peretii de compartimentare nu au nici o taina cu aceasta... doar asigura inchiderea golurilor.

          Partea proasta este ca - din punct de vedere legal - ca sa intervi la un perete iti trebuie aprobare chiar daca sti ca nu este de rezistenta. tocmai asta se vrea, controlul modificarilor pentru a nu avea surprize neplacute prin interpretarea fiecaruia dupa ureche a tipului de zid.

          Daca il reconstruisti pe barba ta nu va fi nici o problema dar daca cineva se va prinde de ceea ce faci iti asumi anumite riscuri (amenda pentruinterventie neautorizata) insa ma indoiesc ca se va prinde cineva daca acorzi putina atentie in desfasurarea lucrarii
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • ovi_ice
            Membru
            • 30.dec.2006
            • 239

            #20
            @George_20: eu nu am zis sa dea jos grinzile. Doar bucatile de BCA. Acum e destul de clar ?

            Diafragmele din cate stiu eu se fac din beton...

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #21
              Postat în original de VYS
              [...] insa ma indoiesc ca se va prinde cineva daca acorzi putina atentie in desfasurarea lucrarii
              Cred ca nimeni nu se poate lauda ca are doar vecini care nu se plictisesc.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • mihais68
                Incepator
                • 27.nov.2006
                • 3

                #22
                Postat în original de George_20
                Deci acele grinzi sunt sustinute si cu ajutorul zidurilor.
                Acele grinzi sunt sustinute de salpi de rezistenta din beton armat, nu de peretii subtiri din BCA.

                Comentariu

                • George_20
                  Incepator
                  • 21.mai.2007
                  • 61

                  #23
                  K!!!

                  Am gresit prin a spune ca grinzile sunt sustinute de BCA, si imi rectific gresala. Grinzile sunt sustinute intradevar de stalpi de rezistenta si asa cum a spus VYS BCA-ul are rol de compartimentare.

                  Insa imi sustin idea ca cea mai buna metoda este placarea cu gips-carton peste pe profile fara a darama peretele, deoarece daramarea lor presupune mult efort fizic si multe harti cu aprobari(Totusi traim in Romania si aprobarile ne mananca mai mult timp decat lucrarea in sine).

                  Daca mai aveti argumente sa ma contaziceti ca nu ma supar.
                  Poate mai invat si eu ceva nou.
                  Construiti ca nu gresiti!!!

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1008

                    #24
                    Postat în original de mihais68
                    Postat în original de George_20
                    Deci acele grinzi sunt sustinute si cu ajutorul zidurilor.
                    Acele grinzi sunt sustinute de salpi de rezistenta din beton armat, nu de peretii subtiri din BCA.
                    Si la cum clampane placa de BCA nu prea mai poate fi vorba de vre-o rezistenta....
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    • ovi_ice
                      Membru
                      • 30.dec.2006
                      • 239

                      #25
                      Daca mai aveti argumente sa ma contaziceti ca nu ma supar.
                      Poate mai invat si eu ceva nou.
                      Inainte de demolat un perete, eu recomand sa ia plansele de rezistenta a blocului. Eu am facut rost de ele de la asociatia de locatari.

                      Printre acele multe planse (planuri pt fiecare etaj, schema coloanelor de tevi, etc) veti gasi o plansa numita "plan de dispunere a diafragmelor".

                      Buun...deci pt tot ce apare acolo ai nevoie de autorizatie...stiu asta de la un vecin care a vrut sa demoleze un astfel de perete.

                      Ei, la blocul meu pe aceea plansa apar numai peretii din beton armat.
                      Deci ce nu apare acolo poate sa dispara ca nu te intreaba nimeni nimic.

                      Totusi mentionez ca eu am in apart doar 2 pereti de BCA (perete baie-hol si baie-bucatarie)...Si ma gandesc ca in cazul d-lui florinescu trebuie sa existe si pereti din beton (cel putin peretii comuni cu vecinii).

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #26
                        Poate sa nu existe nici un perete de beton.

                        Iti pot da exemplul meu: bloc cadre beton, compartimentare cu pereti din astia de BCA subtire iar peretii exteriori dun BCA normal.
                        Asa se construia in anii "85 apoi a urmat tipul cu pereti prefabricati.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • ovi_ice
                          Membru
                          • 30.dec.2006
                          • 239

                          #27
                          Poate sa nu existe nici un perete de beton.
                          Ok, nu zic ca nu e posibil.

                          Intrebarea e daca acei pereti sunt considerati pereti de rezistenta. (sau macar o parte din ei). Lucrul asta poate fi aflat doar daca vezi acea plansa de care zic eu.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #28
                            Postat în original de George_20
                            [...] Poate mai invat si eu ceva nou.
                            Atentie la copyright!
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • George_20
                              Incepator
                              • 21.mai.2007
                              • 61

                              #29
                              Postat în original de raduca
                              Postat în original de George_20
                              [...] Poate mai invat si eu ceva nou.
                              Atentie la copyright!


                              No problem!!!

                              Dupa ce mai fur meserie imi iau LICENTA.
                              Construiti ca nu gresiti!!!

                              Comentariu

                              • florinescu
                                Incepator
                                • 03.nov.2007
                                • 47

                                #30
                                Multam ptr "polemica" , m-am dumirit si eu ....nu-s de meserie dar peretii astia de BCA chiar nu cred ca ar putea sustine ceva ptr ca sunt extrem de prosti (dupa cum zicea cineva mai sus). Grinzile de rezistenta sunt transversale iar in afara de peretii exteriori care sunt tot de rezistenta(cred) mai sunt doi stalpi verticali din beton, cate unul in partea opusa peretilor exteriori, ptr fiecare grinda.
                                Nu am nici cea mai mica idee despre cum se foloseste rigipsul dar daca este mai simplu astfel o sa fac placarea asta pana la urma. De fapt am idee dar nu stiu concret cum se procedeaza. O sa caut pe forum poate gasesc ceva tutoriale.
                                Am zis sa ma apuc de electrica..am mai facut o data dar la o casa la tara, cu peretii netencuiti, de la zero. Aici insa nu am gasit nici macar o doza de distributie sa vad pe unde au facut trecerile prin pereti, ba am scormonit un pic si am gasit firele direct in perete, traversau BCA pe sub o grinda Cred ca o sa postez si la sectiunea "instalatii electrice" ca am o alta dilema cum o sa fac eu canal in plafon ptr tubul flexibil Probabil o sa pastrez circuitul ptr becuri si o sa refac doar cel ptr prize.

                                Comentariu

                                Procesare...