Termoizolare mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • kokain
    Incepator
    • 20.mar.2014
    • 3

    Răspuns la: Termoizolare mansarda

    Voi reveni zilele acestea cu poze.
    Pe scurt, au pus vata invers, de la interior catre exterior: 2 straturi de cate 10 cm de vata isover la rola, apoi inca un strat de 5 cm de vata cu folie de aluminiu, orientata catre exterior - lipita de folia anticondens. Imbinarile nu sunt etansate, insa consider ca oricum am redus mult(daca nu anulat) proprietatile foliei anticondens.
    Marea problema este ca la un moment dat, in timpul unei ploi, a inceput sa curga apa(picure) pe un colt al ferestrei velux ce va fi pe baie. Cei care au pus vata sustin ca fereastra nu a fost montata corect, cei care au montat fereastra sustin ca ceea ce am vazut eu curgand ar fi fost condensul adunat pe folia de aluminiu si pe rama ce se prelingea pe geam. Intr-adevar in acea zona era aerisirea de la coloana de canalizare a blocului neacoperita si asta ar fi putut duce la o crestere a umiditatii in incapere.

    In cazul in care varianta celor ce au montat fereastra ar fi corecta, credeti ca o folie suplimentara antivapori sub rigips ar salva situatia?
    Voi reveni cu poze pt o imagine mai buna.
    Multumesc!

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Răspuns la: Termoizolare mansarda

      Infiltratiile sunt una si condensul alta. Cert este ca nicunul din fenomene nu trebuie sa existe pe stratul de vata. Condensul apare daca nu exista o etansare la nivel de bariera de vapori, inclusiv pe acea rama. Daca nu exista bariera de vapori intre gipscarton si vata existenta, este foarte usor sa apara condens in acea zona, sub structura acoperisului, in zona foliei de pe vata montata invers.
      Aceasta nu exclude posibilitatea de infiltrare a apei pe lang arama ferestrei insa trebuie verificat cu atentie inainte de inchiderea suprafetei. Orice apa ajunsa sau produsa din condens in zona izolatiei termice inchise cu structura din gipscarton, va degrada lucrarea si va crea neplaceri.
      Canalizarea nu poate crea umiditate in aer doar prin simpla prezenta a tubulaturii respective, dar uneori se poate crea condens pe teava. Sunt situatii diferite.

      Comentariu

      • kokain
        Incepator
        • 20.mar.2014
        • 3

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20140325-00258.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	193,2 KB 
ID:	615491Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20140325-00259.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	228,9 KB 
ID:	615492Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20140325-00260.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	316,9 KB 
ID:	615493Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20140325-00261.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	313,1 KB 
ID:	615494Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20140325-00266.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	363,1 KB 
ID:	615495Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20140325-00270.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	210,8 KB 
ID:	615496Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20140325-00273.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	258,0 KB 
ID:	615497Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20140325-00275.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	264,5 KB 
ID:	615498Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20140325-00276.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	344,2 KB 
ID:	615499Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20140325-00278.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	339,4 KB 
ID:	615500

        Buna seara

        Am revenit cu niste poze, facute din pacate cu telefonul, deci de o calitate mai slaba

        In prima poza este fereastra care a curs, chiar in acel colt. In poza 5 se poate vedea acea canalizare, care are un Y deschis spre camera.
        Se vad in pozele cu ferestrele acei dulapi care vin peste grinzi. Practic imi inalta grinzile cu inca 5 cm. In dreptul lor este pusa vata de 5 cm cu folie Al neetansata, orientata cu folia spre folia anticondens. Mai apoi 2 straturi de cate 10 cm, tot intre grinzi.

        Ce ar mai fi de facut acum?

        Multumesc!
        Ultima editare de Gemini; 29.mar.2014, 21:34.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Răspuns la: Termoizolare mansarda

          Daca acele grinzi din beton sunt izolate cu vata minerala si apiui este montata o bariera de vapori, nu vor crea probleme.
          Acea conducta de canalizare se poate izola cu vata si folie de tip bariera de vapori, apoi inchisa intr-o masca din gipscarton.
          Greu de spus ceva despre urma de la infiltratii, nu pare a fi condens. Trebuie verificat mai bine.

          Comentariu

          • crirus
            Incepator
            • 01.ian.2011
            • 8

            Va salut,

            Sunt in curs de constructie cu o casa mica din lemn cu pereti sandwich cu polistiren/OSB etc.
            Momentan am construit structura si peretele exterior alcatuit din polistiren grafitat de 5cm, OSB3 pe structura de grinzi/stalpi de lemn.

            Urmeaza izolarea termica si inchiderea pe interior.

            Tavan nu este, va fi direct acoperisul inclinat si doar sus de tot o zona orizontala.
            Pentru interior am ajuns la concluzia ca imi va trebui vata minerala de 10cm, bariera de vapori, gips-carton. Toatalul unui perete va fi de aproximativ 18 cm. Din ce imi aduc aminte, dulapii din perete sunt de 14, nu sunt sigur, voi masura maine. Ramane ceva spatiu intre bariera de vapori si rigips, am inteles ca e bine.

            La tavan/acoperis am o mica problema. Atunci cand s-a montat sindrila nu stiam nimic despre folia de vapori, asa ca s-a montat direct pe sindrila astereala, care e din OSB3.
            Capriorii sunt de 19 cm, au fost special alesi asa pentru a ne asigura o grosime suficienta la termoizolatie. Aici am citit ca izolatiile se fac si in doua straturi in directii peroendiculare, cu acoperirea capriorilor.

            In conditiile mele, daca pun un strat de vata de 15 intre capriori, iar sub astereala de OSB las aerisire, mai pun si folia anti vapori intre vata si astereala? Cum se pune ca sa fie eficienta, deja astereala e montata, o las continua pe sub capriori sau o tai fasii si o prind intre fiecare pereche de capriori? Aerisirea planuim sa o facem in partea de sus a acoperisului care e in 2 ape, unde voi avea cam un metru de spatiu, tavanul se inchide orizontal acolo iar in capete o sa fac doua gauri rotunde cu plasa pe unde sa se aeriseasca acea zona.

            La interior, sub capriori voi monta bariera de vapori si lambriu.

            Eventual imi puteti da o sugestie completa cum sa procedez atat la perete cat si la acoperis?

            Multumesc

            atasez poze cu ideea
            Fișiere Atașate
            Ultima editare de Gemini; 18.sep.2014, 10:59.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6866

              Răspuns la: Termoizolare mansarda

              Dati mai multe detalii :
              Osb - ce grosime la " asteriala " si ce grosime la pereti ?
              Ce distanta este intre capriori ?
              Care este stuctura pe care vin prinse placile de gips carton ?
              Cum se face ventilatia la acoperis - ramane spatiu deschis jos sub streasina si sus la coama ??
              In pereti nu se lasa spatiu de ventilare ci se umple tot cu vata.
              La tavan , trebuie sa fie o folie bariera de vapori intre lambriu si vata ( in poze nu este ) .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • crirus
                Incepator
                • 01.ian.2011
                • 8

                Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare mansarda

                OSB cred ca e de 18, nu mai tin minte exact de acu un an dar pot sa masor cand merg acolo.
                Intre capriori sunt 60 cm.
                Structura pentru placi inca nu am decis-o, probabil profile metalice.
                Ventilatia se face prin spatiul triunghiular de sub coama care ramane liber, are cam 60cm inaltime cu doua gauri pe fatada si peretele din spate al casei.. am atasat o poza ca exemplu.
                Am citit ca e ok daca intre rigips si bariera de vapori exista spatiu,e vb de 4 cm la mine... sa-l umplu cu ceva?
                La tavan am bariera de vapori, e desenata cu rosu.

                Problema cea principala e cum fac cu folia perforata la acoperis, intre OSB si sindrila nu o pot pune...
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6866

                  Răspuns la: Termoizolare mansarda

                  Sa zicem ca sus e aerisire dar jos sub streasina trebuie fante pt ventilare ( fante cu plasa sa nu intre insecte sau rozatoare ) .
                  Intre sindrila si osb nu mai aveti cum pune efectiv ceva dar pe dedesupt puteti pune o folie ( pe care condensul daca se va face , va curge pe ea , in jos unde trebuie sa fie fantele prin care condensul sa ajunga in exterior - de preferat in streasina ) apoi vata si apoi iar folie ca un sandwich ( vata sa nu fie presata ) , in acel sandwich vor fi si profilele metalice .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • crirus
                    Incepator
                    • 01.ian.2011
                    • 8

                    Răspuns la: Termoizolare mansarda

                    Am gasit alt tutorial in care zice ca pentru sindrila bituminoasa lipita pe astereala nu mai e necesara folia de difuzie.
                    In partea de jos deja am montat lambriu, ar trebui sa-l stric pe tot ca sa fac fante pentru condens.
                    Pe langa asta, folia respectiva se intrerupe intre capriori? Nu stiu daca sa o trec pe sub capriori ca sa o pastrez continua ... poate imi antreneaza apa de jur imprejurul capriorilor, si strica mai rau decat daca nu pun deloc.
                    Probabil nu pun folie de loc pe deasupra, doar bariera dedesupt.

                    Ce grosime sa aiba izolatia, ajunge 15 intre capriori si 5 transversal sub capriori, intre profile? in felul asta las aierisirea deasupra termoizolarii de 4 cm...sau as putea pune de 10 sa am 9 cm spatiu pana la astereala?
                    Si apropo, de care izolatie sa iau vad multe variante gen PLE, PLU, PLA si nu stiu diferenta intre ele.

                    Multumesc

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6866

                      Răspuns la: Termoizolare mansarda

                      Cu cat mai groasa termoizolatia cu atat mai bine ( vara nu te incingi si iarna nu se pierde asa rapid caldura ) .
                      Sub sindrila bituminoasa nu aveti si un strat de carton asfaltat ?
                      PLE PLU PLA - https://www.google.ro/search?q=PLE%2..._sm=0&ie=UTF-8
                      Spor la lecturat
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • crirus
                        Incepator
                        • 01.ian.2011
                        • 8

                        Răspuns la: Termoizolare mansarda

                        Postat în original de coby
                        Cu cat mai groasa termoizolatia cu atat mai bine ( vara nu te incingi si iarna nu se pierde asa rapid caldura ) .
                        Sub sindrila bituminoasa nu aveti si un strat de carton asfaltat ?
                        PLE PLU PLA - https://www.google.ro/search?q=PLE%2..._sm=0&ie=UTF-8
                        Spor la lecturat
                        Șindrila e direct pe osb, lipita
                        Vata minerală : sunt pdf tehnice, care ar fi ordinea preferata ple, plu etc?

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6866

                          Răspuns la: Termoizolare mansarda

                          Dupa coeficientul de conductivitate termica :
                          (sau conductibilitate termica) λ, este egal cu cantitatea de caldura ce trece timp de 1 ora printr-un material cu grosimea de 1 m, cu suprafata de 1 mp si la o diferenta de temperatura pe cele doua fete ale sale de 1 grad Celsius. Se exprima in W/mK.
                          Coeficient λ mic inseamna capacitate mica a materialului de a pierde caldura, coeficient λ mare inseamna capacitate mare a materialului de a pierde caldura
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Răspuns la: Termoizolare mansarda

                            In afara placilor de vata mentionate mai sus, gasiti vata de sticla la rola, de exemplu Ursa SF38 destinata izolatiei mansardelor. Este recomadata o grosime minima de 20cm, in doua straturi. Obligatoriu bariera de vapori.

                            Comentariu

                            • crirus
                              Incepator
                              • 01.ian.2011
                              • 8

                              Răspuns la: Termoizolare mansarda

                              ok, deci sa inteleg ca folia de difuzie nu mai e rost sa o pun, las spatiu deasupra izolatiei. Prefer izolatie din bazaltica, vata de sticla am inteles ca se taseaza in timp?

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                Răspuns la: Termoizolare mansarda

                                Sigur, se poate si vata bazaltica insa pretul este altul (dublu), cel mai mic pret fiind undeva la 18 lei/mp pentru placile de vata bazaltica.
                                Tasarea este nesemnificativa raportata la izolatia termica totala a stratului aplicat.

                                Comentariu

                                Procesare...