Termoizolare mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionicis
    Incepator
    • 22.iun.2016
    • 0

    intentionez sa amenajez o mansarda in podul casei(10m/15m, h max -5m)
    as vrea sa stiu daca e vreo posibilitate de a izola acoperisul fara sa fie necesara indepartarea tgilei

    Comentariu

    • marcelinho
      Incepator
      • 16.sep.2013
      • 20

      Răspuns la: Termoizolare mansarda

      Am ajuns si eu la stadiul de izolarea planseului dw sub mansarda nelocuita. Ma gandeam sa il fac in felul urmator: intre grinzile de 17x5 sa pun vata minerala de 15cm.bariera de vapori din polietilena, perpendicular cu grinzile sa pun leturi de lemn 5x5 vata minerala de 5 si rigips. E o solutie buna? Suprafata planseului e de 120 mp. Este destul de groasa izolatia?
      Multumesc

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        Răspuns la: Termoizolare mansarda

        Care sunt straturile de la invelitoare incepand ?
        Folia de polietilena o montezi dupa cele 2 straturi de termoizolatie si inainte de a placa cu gips carton . Dpmdv 20 cm termoizolatie e putin , un minim de 30 cm ar fi ok .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • marcelinho
          Incepator
          • 16.sep.2013
          • 20

          Răspuns la: Termoizolare mansarda

          Tabla tip tigla, 2randuri de leturi, folie microperforata, scandura de 2,4 ,capriorii 14x7. Mansarda o sa ramana neizolata. Planseul de la exterior spre interior scandura 2,4 ,grinzi 15x5 asezate pe centura casei.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            Răspuns la: Termoizolare mansarda

            Aveti foto? Inteleg ca izolati planseul dintre parter si mansarda, planseu pe structura din lemn. Este inchis planseul in acest moment? Cand estimati ca amenajati mansarda?

            Comentariu

            • marcelinho
              Incepator
              • 16.sep.2013
              • 20

              Răspuns la: Termoizolare mansarda

              Mansarda nu va fi locuibila in viitorul apropiat. Pozele sunt facute inainte ta a pune tigla metalica.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                Răspuns la: Termoizolare mansarda

                Este in regula solutia la care v-ati gandit. Pe pardoseala de la mansarda, cand va fi cazul sa o amenajati adaugati 2cm de izolatie si se va acoperi cu OSB, dupa ce compartimentati.

                Comentariu

                • aquaman
                  Incepator
                  • 07.ian.2019
                  • 3

                  Buna. Am nevoie va rog si eu de un sfat. Mi-am mansardat podul , pe structura lemn am conceput camerele. Intre tavanul camerelor si acoperis este un loc gol. Sub acoperis am izolat intre capriori cu vata minerala de 10 cm si peste vata polistiren de 5 cm. Tavanul camerelor cu rigips. Am obesrvat ca iarna totusi, exista o pierdere de caldura prin tavan catre spatiul de deasupra. Doresc sa izolez tavanele pe deasupra si m-am gandit la urmatoarea varianta. Vata minerala caserata de 5 cm facuta sandvis intre 2 placi de polistiren de 2cm ( sau 3) deci un total de aprox.10 cm , pe care sa ii aplic peste tavan din exterior , intre grinzile de lemn din structura camerelor. Credeti ca e o metoda buna sau sa ma limitez doar la 5 cm vata caserata cu 5 cm polistiren? Adica acel sandvis de care vorbeam, imi poate face figuri in timp? Multumesc

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    Izolarea planseului spre pod, chiar daca este o mica parte din tavanul mansardei, se face astfel incat sa avem o rezistenta termica de minim 5. Aceasta se obtine cu circa 20cm de izolatie si se recomanda utilizarea unei bariere de vapori pe tavanul mansardei. La fel se procedeaza si pe partile inclinate ale mansardei, acolo unde avem acoperisul casei. In caz contrar toata caldura se duce in pod.

                    Comentariu

                    • aquaman
                      Incepator
                      • 07.ian.2019
                      • 3

                      Aha, am inteles. Portiunea dreapta de tavan e rezolvabila atunci, destul de simpli, in ce priveste partea inclinata, care este exact sub acoperis si unde nu mai am acces ( ramane doar termoizolatia initiala intre caprioori), va ramane asa. Nu este suprafata mare in comparatie cu tavanul propriu zis. Multumesc. O sa maresc atunci sandvisul pe tavan rigips la 10 cm caserata si 10 polistiren.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        Destul de slabuta izolatia si pe partea inclinata, chiar daca este suprafata mai mica vom avea pierderi de energie.

                        Comentariu

                        • aquaman
                          Incepator
                          • 07.ian.2019
                          • 3

                          Da ,imi dau seama. Asta e. Oricum e mai bine decat deloc. Nu stiam daca polistiren cu caserata sunt compatibile pe rigips la ce voiam eu sa fac. Nu ma gandisem si la folie bariera de vapori, e un lucru util. Dar apropo, folia o pun imediat peste tavan rigips si apoi straturile de vata si polistiren , nu invers, da?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            Doar vata este suficienta, nu trebuie neaparat sa o amestecati cu polistirenul. Daca aveti polistiren si vreti sa il utilizati, puteti sa o faceti dar sa nu se sprijine pe vata pentru a evita tasarea acesteia. Bariera de vapori o asezati intre gipscarton si primul strat de izolatie.

                            Comentariu

                            • G.alx94
                              Incepator
                              • 20.mar.2019
                              • 1

                              Buna ziua! Intenționez să izolez o mansarda si citind cateva zeci de pagini pe acest topic nu am vazut sa se menționeze osb-ul. Mi s-a recomandat să folosesc vata cu aluminiu de 10 cm pe care sa o acopăr cu OSB si apoi sa vin cu gips carton. Este gresit? În ce măsură ar izola termic si fonic (tigla fiind metalica) aceasta mansarda. Iarna este cald oricum acolo chiar si acum, însă mi-e teamă de căldură vara si zgomotul produs de furtuni si grindină. Multumesc!

                              Comentariu

                              • cristi2307
                                Incepator
                                • 24.mar.2007
                                • 3

                                Buna seara. Am o casuta de lemn, cu o camera de 4x4m. Momentan este neizolata, motiv pentru care, in prima faza doresc sa termoizolez tavanul. Acoperisul este in doua ape, de dimensiuni fiecare 2.90x3.90m. Astereala este de 2cm, peste ea este folie (nu retin de care ), iar deasupra tabla de 0.5 Bilka. La interior, pe lungime, sunt capriori de 14cm inaltime si 5cm grosime. Distanta intre capriori variaza, de la 60 la 65 cm. Intentia este sa folosesc vata bazaltica, de principiu m-am gandit la 10cm. Am citit tot felul de variante referitoare la montarea foliei anticondens si a barierei de vapori. Deoarece nu ma pricep, ma puteti ajuta, va rog, cu o solutie optima pentru ceea ce as dori ? Va multumesc !
                                P.S. Incerc sa caut o poza si o voi atasa ulterior.

                                Fișiere Atașate
                                Ultima editare de cristi2307; 18.aug.2020, 13:06.

                                Comentariu

                                Procesare...