Termoizolare mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    Răspuns la: Termoizolare mansarda

    Mai sunt si sortimentele Unifit de la Knauf, ceva de la Gecsatherm, Unirol de la Isover.
    Placile Terra nu sunt semirigide.
    Spuneam ca cei 2 cm pot fi acoperiti de urmatorul strat de vata de sticla.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Răspuns la: Termoizolare mansarda

      Cred ca au disparut vreo 2 mesaje noi din acest topic, Airscape te rog sa le repostezi pentru a raspunde.

      Comentariu

      • cripus
        Incepator
        • 14.mai.2008
        • 23

        Răspuns la: Termoizolare mansarda

        Postat în original de Gemini
        Cred ca au disparut vreo 2 mesaje noi din acest topic, Airscape te rog sa le repostezi pentru a raspunde.
        Va intrebaem eu daca stiti ceva dezavantaje daca montez o usa de vizitare de termopan si panel in tavan, in loc de o o usa cu scarita din comert fara izolare termica. Ma gandeam ca daca voi avea vreodata nevoie, sa pot sa intru in acea zona de deasupra tavanului.

        Al doilea lucru era despre un subiect separat, folie de plastic sub sapa pe care o voi turna la mansarda. Nu stiu inca rolul foliei si daca e necesara sau nu. Sapa va avea o medie de 4cm si o voi arma cu plasa sudata de 4 peste polistirenul existent, iar nivelul inferior este locuit.

        Izolatia termica merge ok, am mers pe zone cu 30cm la tavan si 10cm in plus deasupra lui, zone cu 20-gol-20cm in triunghiuri si in rest 20+5 de cm de vata Isover Domo Twin. Partea mai grea si migaloasa este la etansare.
        Am mai folosit mastic 11F si folia Sarnavap de la Sika, banda Isoflex Tape 75.

        O seara buna.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Răspuns la: Termoizolare mansarda

          Nu este nici o problema, se poate monta acea gura de vizitare. Puteti utiliza un profil PVC cu trei camere pentru a minimiza greutatea. Montati izolatia din polistiren fara a avea rosturi si turnati sapa de egalizare armata fara a utiliza folie de polietilena ca strat de separatie.

          Comentariu

          • cripus
            Incepator
            • 14.mai.2008
            • 23

            Răspuns la: Termoizolare mansarda

            Eu am pus polistirenul pe placa acum cativa ani, iar acum mai are cateva gauri de la santier, samd.
            Ce probleme pot fi daca face sapa contact direct cu placa de beton pe suprafete mici ? Oricum, exista zone in care am decupat polistirenul pt. a ingropa traseele de teava ale caloriferelor.

            Multumesc.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Răspuns la: Termoizolare mansarda

              Gaurile respective nu se pot umple cu material izolator? Se pot adauga straifuri de izolatie, umple cu spuma poliretanica etc.

              Comentariu

              • Airscape
                Incepator
                • 12.nov.2014
                • 17

                Răspuns la: Termoizolare mansarda

                Doresc sa inchid termoizolatia din pod (locuibil) cu folie bariera de vapori si rigips pe structura de profile metalice.

                Prima intrebare: profilele de rigips (CD) vor fi dispuse perpendicular pe capriori, deci in plan orizontal, dar la ce distanta interax ? 60cm ca la pereti, si cu placile de rigips dispuse de-a lungul CD-urilor ? Sau 50cm interax si cu placile de rigips dispuse perpendicular pe CD-uri ? Constructorul spune ca el a lucrat cu 60cm interax si placile de-a lungul CD-urilor. Pe forum am gasit pareri si pareri. Pe Google images am gasit poze cu ambele variante.
                Aceeasi intrebare valabila si pentru tavane.

                A doua intrebare. Pentru a ma departa de capriori pentru un strat mai gros de vata minerala, ce fel de bride recomandati pentru fixarea CD-urilor orizontale ?
                1. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	BRIDA 3 x 6 mm.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	30,0 KB 
ID:	621232
                2. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	brida-profil-rigips-atlantic.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	28,4 KB 
ID:	621233

                Pentru pereti am folosit brida multipla (varianta 2), dar varianta 1 pare mai solida, tinand cont ca la pod in plan inclinat trebuie sa si sustina o greutate.

                Placa de rigips va fi cea roz anti-foc, de 12.5mm
                Multumesc
                Ultima editare de Airscape; 12.apr.2015, 22:03.

                Comentariu

                • iahim_namor
                  Membru
                  • 02.mar.2015
                  • 197

                  Răspuns la: Termoizolare mansarda

                  Pentru plan inclinat ai intuit bine: rezistenta la incovoiere e foarte importanta. Teoretic, nici una dintre variantele tale nu e buna pentru aceasta situatie. Practic, mesterul zice ca merge si asa, pentru ca oricum placile de pe planul inclinat se sprijina pe peretele vertical

                  Corect ar fi sa folosesti piese de ancorare ca in poze. Cand am avut nevoie le-am gasit foarte greu - nu le avea nici un magazin, chiar daca sunt in sistemul de montare Rigips si al altor producatori. Dar poate acum le gasesti. Sa nu le confuzi cu cele reglabile de la tavanele suspendate.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare mansarda

                    Postat în original de Airscape
                    Prima intrebare: profilele de rigips (CD) vor fi dispuse perpendicular pe capriori, deci in plan orizontal, dar la ce distanta interax ? 60cm ca la pereti, si cu placile de rigips dispuse de-a lungul CD-urilor ? Sau 50cm interax si cu placile de rigips dispuse perpendicular pe CD-uri ? Constructorul spune ca el a lucrat cu 60cm interax si placile de-a lungul CD-urilor. Pe forum am gasit pareri si pareri. Pe Google images am gasit poze cu ambele variante.
                    Aceeasi intrebare valabila si pentru tavane.
                    A doua intrebare. Pentru a ma departa de capriori pentru un strat mai gros de vata minerala, ce fel de bride recomandati pentru fixarea CD-urilor orizontale ?
                    Pentru pereti am folosit brida multipla (varianta 2), dar varianta 1 pare mai solida, tinand cont ca la pod in plan inclinat trebuie sa si sustina o greutate.
                    Distanta intre profilele CD va fi de maxim 50cm. Placile se aseaza perpendiculat pe profilele CD la tavan fara a depasi distanta mentionata anterior. La pereti se merge cu distanta de maxim 60cm si asezarea pe inaltime, evident dupa dimensiunile spatiilor se poate regla aceasta distanta pentru o incadrare corespunzatoare a profilelor, intotdeauana cu un plus deprofile pe zona ce nu se imparte exact.
                    Alegerea bridelor depinde si de grosimea de izolatie ce se aplica, bridele pozate permit doar un maxim de 10cm de vata. Ancolere postate in mesajul anterior sunt cele mai recomandata si permit o grosime a izolatiei dubla pe partea de structura pentru gipscarton si se lucreaza mult mai usor cu ele. Teoretic puteti lucra cu oricare din cele 3 tipuri de piese de ancorare dar eu va recomand aceeasi varianta specificata de iahim_namor.
                    In cazul acestor bride, exista diferente intre producatori, spre exemplu la Rigips gasiti un singur tip de piesa de ancorare, cu o lungime de 15cm iar la Knauf gasiti doua variante, de 17 si 27cm. Se gasesc, poate nu la orice magazin dar exista.

                    Comentariu

                    • iahim_namor
                      Membru
                      • 02.mar.2015
                      • 197

                      Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare mansarda

                      Postat în original de Gemini
                      ... Teoretic puteti lucra cu oricare din cele 3 tipuri de piese de ancorare dar eu va recomand aceeasi varianta specificata de iahim_namor...
                      In instructiunile de la Rigips (pentru tavane inclinate) am gasit doar bridele din poza 1 a lui @Airscape si pe cele specificate de mine. Mi se pare oarecum logic pentru ca la poza 1 este o oarecare rezistenta la incovoiere, iar la cele specificate de mine deja vorbim de rezistenta la intindere ( mult-mult mai mare decat cea la incovoiere). Exista producatori care au instructiuni despre tavane inclinate montate cu bridele din poza 2?

                      Comentariu

                      • mirceaknap
                        Living Legend
                        • 05.mar.2011
                        • 1409

                        Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare mansarda

                        Postat în original de Airscape
                        Doresc sa inchid termoizolatia din pod (locuibil) cu folie bariera de vapori si rigips pe structura de profile metalice.

                        Prima intrebare: profilele de rigips (CD) vor fi dispuse perpendicular pe capriori, deci in plan orizontal, dar la ce distanta interax ? 60cm ca la pereti, si cu placile de rigips dispuse de-a lungul CD-urilor ? Sau 50cm interax si cu placile de rigips dispuse perpendicular pe CD-uri ? Constructorul spune ca el a lucrat cu 60cm interax si placile de-a lungul CD-urilor. Pe forum am gasit pareri si pareri. Pe Google images am gasit poze cu ambele variante.
                        Aceeasi intrebare valabila si pentru tavane.

                        A doua intrebare. Pentru a ma departa de capriori pentru un strat mai gros de vata minerala, ce fel de bride recomandati pentru fixarea CD-urilor orizontale ?
                        1. [ATTACH=CONFIG]89217[/ATTACH]
                        2. [ATTACH=CONFIG]89218[/ATTACH]

                        Pentru pereti am folosit brida multipla (varianta 2), dar varianta 1 pare mai solida, tinand cont ca la pod in plan inclinat trebuie sa si sustina o greutate.

                        Placa de rigips va fi cea roz anti-foc, de 12.5mm
                        Multumesc
                        Va sfatuiesc sa confectionati structura dubla.
                        Este mult mai fiabila.

                        Comentariu

                        • Airscape
                          Incepator
                          • 12.nov.2014
                          • 17

                          Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare mansarda

                          Postat în original de iahim_namor
                          In instructiunile de la Rigips (pentru tavane inclinate) am gasit doar bridele din poza 1 a lui @Airscape si pe cele specificate de mine. Mi se pare oarecum logic pentru ca la poza 1 este o oarecare rezistenta la incovoiere, iar la cele specificate de mine deja vorbim de rezistenta la intindere ( mult-mult mai mare decat cea la incovoiere). Exista producatori care au instructiuni despre tavane inclinate montate cu bridele din poza 2?
                          Eu am mers pe produse din gama Rigips-Rigiprofil.
                          Am citit si eu acel mini-manual si intr-adevar sunt prezentate 2 metode de montaj pentru tavan inclinat, cu bridele din poza 1 si cele mentionate de tine speciale pentru lemn.
                          O sa merg pe varianta recomandata de voi. Rezistenta este intr-adevar mult mai mare, desi o mare masura din greutatea placilor va actiona pe primul CD care va fi fixat si pe planul vertical, nu doar in bride.
                          Voi baga 15cm de vata intre capriori, auto-sustinere + sarma in zigzag (just in case), apoi inca un rand de vata de 10cm, perpendicular pe primul, orizontal intre CD-uri (care vor fi la 50cm interax), care va acoperi si capriorii. Apoi folie bariera de vapori aluminizata (Isoflex ALU PZ) apoi placarea cu Rigips RF antifoc de 12.5mm
                          E ok nu ?

                          P.S. Am gasit bridele recomandate de voi, la Dedeman. Nu apar pe site, dar le au in magazin. 0.98 lei bucata
                          Ultima editare de Airscape; 16.apr.2015, 18:43.

                          Comentariu

                          • mirceaknap
                            Living Legend
                            • 05.mar.2011
                            • 1409

                            Răspuns la: Termoizolare mansarda

                            La structura dubla va-ti gandit?

                            Comentariu

                            • iahim_namor
                              Membru
                              • 02.mar.2015
                              • 197

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare mansarda

                              Postat în original de Airscape
                              Eu am mers pe produse din gama Rigips-Rigiprofil.
                              Am citit si eu acel mini-manual si intr-adevar sunt prezentate 2 metode de montaj pentru tavan inclinat, cu bridele din poza 1 si cele mentionate de tine speciale pentru lemn.
                              Curiozitatea mea este determinata de urmatorul motiv: am approx 80 de bride din poza 3 ramase de cand am facut tavanul in casa si sunt curios daca, atunci cand voi avea posibilitatea sa imi mansardez podul, voi putea sa le folosesc la planul inclinat.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                Răspuns la: Termoizolare mansarda

                                Este mult mai usor de lucrat cu ancorele ce clipseaza in interiorul profilului CD. La bridele standard prinderea este fixa pe profilul CD.

                                Comentariu

                                Procesare...