+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 29

Subiect: Instalatie electrica pe lemn/copex metalic ?

Instalatie electrica pe lemn/copex metalic ?

E obligatoriu sa fac instalatia electrica cu copex metalic pe structura de lemn ? Multumesc

NU.

P.S. Doar cu conditia sa dati in scris ca va asumati raspunderea pentru eventualele pierderi materiale si de vieti omenesti ce ar putea rezulta in urma unui incendiu provocat de un defect al instalatiei electrice.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Multumesc, am inteles. Deci o sa merg pe copex metalic

Citat Postat în original de danristei
    Multumesc, am inteles. Deci o sa merg pe copex metalic
    asa e cel mai bine !

Copex metalic clar. Asa am facut si eu. Nu trebuie facute compromisuri la instalatiile pozate pe lemn. Si legaturile din doze sa fie neaparat cositorite.

Eu am facut in felul urmator:copexul pvc l-am introdus in copex metalic,copexul metalic l-am asezat intr-un profil de tabla zincata(din acelea folosite la montat scafe etc.),initial am pus niste auto filetante pentru a tine distantat copexul metalic de fundul profilului legandu-l cu sarma apoi am turnat beton in profil acoperind copexul.Copexul metalic l-am legat laPE

Citat Postat în original de mihai eur
    Eu am facut in felul urmator:copexul pvc l-am introdus in copex metalic,copexul metalic l-am asezat intr-un profil de tabla zincata(din acelea folosite la montat scafe etc.),initial am pus niste auto filetante pentru a tine distantat copexul metalic de fundul profilului legandu-l cu sarma apoi am turnat beton in profil acoperind copexul.Copexul metalic l-am legat laPE
    Treaba buna dar eu zic ca ai exagerat.

Citat Postat în original de MaxOffroad
    Citat Postat în original de mihai eur
    Treaba buna dar eu zic ca ai exagerat.
    Chiar e exagerat. Siiiii., copexu' de plastic introdus in cel metalic chiar e inutil!
    ratzele se trag din camioane

Citat Postat în original de MaxOffroad
    Copex metalic clar. Asa am facut si eu. Nu trebuie facute compromisuri la instalatiile pozate pe lemn. Si legaturile din doze sa fie neaparat cositorite.
    Legaturile in doze se cositoresc in toate cazurile, nu doar in cazul instalatiilor pozate pe lemn. Se pot folosi si cabluri rezistente la foc in conf. cu PE 107. In schimb se acorda o mai mare importanta supradimensionarii instalatiei, astfel incat in regim de sartcina maxima sa nu atinga o temperatura mai mare de 50 grade C. Si multe alte conditii referitoare la doze de conexiuni, doze de aparataj, corpuri de iluminat, tablou de sigurante, etc.Era sa uit: este admisa folosirea tuburilor flexibile din materiale greu combustibile (a nu se intelege ignifugate)

Citat Postat în original de razvyyc
    Legaturile in doze se cositoresc in toate cazurile, nu doar in cazul instalatiilor pozate pe lemn.
    Inclusiv in cazul conductorilor din Al?
    De ce mai avem cleme cu prindere rapida, reglete, tracoane?

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Instalatie electrica casa de lemn
    De eugen_andronic în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 65
    Ultimul post: 04.04.2013, 07:19
  2. Instalatie electrica
    De andrei20032004 în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 24.02.2013, 22:52
  3. Instalatie electrica P+M
    De Dan_Daniel în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 22.11.2009, 14:52
  4. instalatie electrica pe,lemn
    De vali200 în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 05.08.2007, 00:16
  5. instalatie electrica a unei mansarde pe structura din lemn
    De cabmedo în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice