Instalatie electrica pe lemn/copex metalic ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai eur
    Incepator
    • 27.dec.2007
    • 19

    #16
    Si aluminiul se poate cositori,insa este foarte dificila aceasta operatiune, trebuie sa razuiesti zona pe care vrei sa o cositoresti care trebuie sa fie acoperita cu ulei de asa maniera in cat sa nu vina in contact cu aerul.Apoi cu varful ciocanului de lipit incins se feaca locul respectiv indepartand uleiul cositorul de pe varf va adera pe aluminiul.Dar nu este cazul sa apelam la o asemenea operatiune cand avem ceva mai simplu.

    Comentariu

    • popsi
      Membru
      • 04.ian.2008
      • 167

      #17
      conectori rapizi folositi in Italia
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Dumitru popa
        Membru marcant
        • 28.aug.2006
        • 407

        #18
        Am citit si am vazut ce masuri ati luat, dar nu ati specificat nimic de sigurante calibrate si disjunctor diferential, sunt de parere ca daca legaturile in doze sunt cositorite sau stranse cu suruburi nu are ce sa se intample, intr-adevar un detector de fum este pretios, am observat ca la noi in firma declansaza si cand se matura pe jos si se face praf.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #19
          Postat în original de popsi
          [...] fire electrice MYF (litate), conectori cu surub [...]
          La aceasta varianta nu exista riscul de taiere a unor fire de lita la stringerea surubului, rezultind astfel o sectiune mai mica a conductorului si un contact imperfect?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #20
            Nu, in cazul in care zona denudata se cositoreste. Daca conductorul are o sectiune mica, se poate indoi in doua pentru marirea suprafetei de contact.
            Sunt si conectori cu strangere prin surub, care interpun o placuta intre contactul dintre surub si conductori.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #21
              Postat în original de Traian Dajma
              Nu, in cazul in care zona denudata se cositoreste. Daca conductorul are o sectiune mica, se poate indoi in doua pentru marirea suprafetei de contact.
              Sunt si conectori cu strangere prin surub, care interpun o placuta intre contactul dintre surub si conductori.
              Tocmai de aceea am intrebat, pentru ca nu era specificat clar modul de realizare a conexiunilor.
              E ca si cum s-ar spune: "Da, puteti sari din avion de la 4.000 m. Aaaaa, ati sarit deja? Pacat, urma sa va spun sa nu uitati parasuta!"
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #22
                Nu este obligatorie cositorirea, dar este mai buna.
                Exista si varianta de a indoi in doua zona de contact - daca este posibil - iar surubul sa stranga pe zona suprapusa a conductorului indoit, astfel incat daca sectioneaza vreo lita, sa o faca din zona suprapusa.

                Comentariu

                • mihai eur
                  Incepator
                  • 27.dec.2007
                  • 19

                  #23
                  Sigur ca da,sigurantele trebuie atent dimensionate,conductorii supra dimensionati,legaturile in doze cositorite,evident ca in acest caz se vor folosi conductori de Cu.Nu prea am incredere in conectori cu suruburi pentru ca datorita vibratiilor suruburile se desfac singure mai ales cand pasul filetului este mare.In cazul cond.litat personal nu recomand cositorirea capetelor pt.a fi stranse in suruburi,apare sub surub un oxid care face ca contactul respectiv sa nu fie asa ferm.Cred ca este mai bine indoirea acestora apoi stranse asa cum a-ti spus si dvs.domnule Traian Dajma.

                  Comentariu

                  • popsi
                    Membru
                    • 04.ian.2008
                    • 167

                    #24
                    Postat în original de raduca
                    Postat în original de popsi
                    [...] fire electrice MYF (litate), conectori cu surub [...]
                    La aceasta varianta nu exista riscul de taiere a unor fire de lita la stringerea surubului, rezultind astfel o sectiune mai mica a conductorului si un contact imperfect?
                    Asta depinde de electrician

                    Comentariu

                    • popsi
                      Membru
                      • 04.ian.2008
                      • 167

                      #25
                      Re: Instalatie electrica pe lemn/copex metalic ?

                      Postat în original de danristei
                      E obligatoriu sa fac instalatia electrica cu copex metalic pe structura de lemn ? Multumesc
                      Am revenit la subiect ca deviasem.Referitor la fire electrice,poate gasiti fire protejate impotriva soarecilor(au o camasa de protectie in care e un praf alb care miroase),iar ca distributie uitativa la pozele astea.Primul dupa contor e disjunctorul,restul sunt magnetotermice.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • codreanu
                        Membru
                        • 18.sep.2006
                        • 263

                        #26
                        Am si eu o intrebare... cositoru oxideaza in contact cu aluminiul la fel cum face cuprul cu aluminiul?

                        Comentariu

                        • razvyyc
                          Membru Marcant
                          • 04.ian.2008
                          • 450

                          #27
                          Postat în original de mihai eur
                          Sigur ca da,sigurantele trebuie atent dimensionate,conductorii supra dimensionati,legaturile in doze cositorite,evident ca in acest caz se vor folosi conductori de Cu.Nu prea am incredere in conectori cu suruburi pentru ca datorita vibratiilor suruburile se desfac singure mai ales cand pasul filetului este mare.In cazul cond.litat personal nu recomand cositorirea capetelor pt.a fi stranse in suruburi,apare sub surub un oxid care face ca contactul respectiv sa nu fie asa ferm.Cred ca este mai bine indoirea acestora apoi stranse asa cum a-ti spus si dvs.domnule Traian Dajma.
                          DE acord cu dumneavoastra, doar ca as recomanda presarea pinilor pe capetele conductoarelor MYF.

                          Comentariu

                          • amicul
                            Incepator
                            • 09.ian.2008
                            • 3

                            #28
                            Sal si bine vam gasit.
                            Am si eu o intrebare.
                            A studiat cineva I 7 ?
                            Tot timpul exista o regula

                            Comentariu

                            • popsi
                              Membru
                              • 04.ian.2008
                              • 167

                              #29
                              Postat în original de amicul
                              Sal si bine vam gasit.
                              Am si eu o intrebare.
                              A studiat cineva I 7 ?
                              Daca te referi la Normativul I 7 vezi ca il gasesti la subiectul cu normative si alte...utile

                              Comentariu

                              Procesare...