Instalatie electrica pe lemn/copex metalic ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danristei
    Incepator
    • 18.dec.2006
    • 61

    Instalatie electrica pe lemn/copex metalic ?

    E obligatoriu sa fac instalatia electrica cu copex metalic pe structura de lemn ? Multumesc
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    NU.

    P.S. Doar cu conditia sa dati in scris ca va asumati raspunderea pentru eventualele pierderi materiale si de vieti omenesti ce ar putea rezulta in urma unui incendiu provocat de un defect al instalatiei electrice.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • danristei
      Incepator
      • 18.dec.2006
      • 61

      #3
      Multumesc, am inteles. Deci o sa merg pe copex metalic

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        Postat în original de danristei
        Multumesc, am inteles. Deci o sa merg pe copex metalic
        asa e cel mai bine !

        Comentariu

        • MaxOffroad
          Incepator
          • 25.oct.2007
          • 82

          #5
          Copex metalic clar. Asa am facut si eu. Nu trebuie facute compromisuri la instalatiile pozate pe lemn. Si legaturile din doze sa fie neaparat cositorite.

          Comentariu

          • mihai eur
            Incepator
            • 27.dec.2007
            • 19

            #6
            Eu am facut in felul urmator:copexul pvc l-am introdus in copex metalic,copexul metalic l-am asezat intr-un profil de tabla zincata(din acelea folosite la montat scafe etc.),initial am pus niste auto filetante pentru a tine distantat copexul metalic de fundul profilului legandu-l cu sarma apoi am turnat beton in profil acoperind copexul.Copexul metalic l-am legat laPE

            Comentariu

            • MaxOffroad
              Incepator
              • 25.oct.2007
              • 82

              #7
              Postat în original de mihai eur
              Eu am facut in felul urmator:copexul pvc l-am introdus in copex metalic,copexul metalic l-am asezat intr-un profil de tabla zincata(din acelea folosite la montat scafe etc.),initial am pus niste auto filetante pentru a tine distantat copexul metalic de fundul profilului legandu-l cu sarma apoi am turnat beton in profil acoperind copexul.Copexul metalic l-am legat laPE
              Treaba buna dar eu zic ca ai exagerat.

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1008

                #8
                Postat în original de MaxOffroad
                Postat în original de mihai eur
                Eu am facut in felul urmator:copexul pvc l-am introdus in copex metalic,copexul metalic l-am asezat intr-un profil de tabla zincata(din acelea folosite la montat scafe etc.),initial am pus niste auto filetante pentru a tine distantat copexul metalic de fundul profilului legandu-l cu sarma apoi am turnat beton in profil acoperind copexul.Copexul metalic l-am legat laPE
                Treaba buna dar eu zic ca ai exagerat.
                Chiar e exagerat. Siiiii., copexu' de plastic introdus in cel metalic chiar e inutil!
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • razvyyc
                  Membru Marcant
                  • 04.ian.2008
                  • 450

                  #9
                  Postat în original de MaxOffroad
                  Copex metalic clar. Asa am facut si eu. Nu trebuie facute compromisuri la instalatiile pozate pe lemn. Si legaturile din doze sa fie neaparat cositorite.
                  Legaturile in doze se cositoresc in toate cazurile, nu doar in cazul instalatiilor pozate pe lemn. Se pot folosi si cabluri rezistente la foc in conf. cu PE 107. In schimb se acorda o mai mare importanta supradimensionarii instalatiei, astfel incat in regim de sartcina maxima sa nu atinga o temperatura mai mare de 50 grade C. Si multe alte conditii referitoare la doze de conexiuni, doze de aparataj, corpuri de iluminat, tablou de sigurante, etc.Era sa uit: este admisa folosirea tuburilor flexibile din materiale greu combustibile (a nu se intelege ignifugate)

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    #10
                    Postat în original de razvyyc
                    Legaturile in doze se cositoresc in toate cazurile, nu doar in cazul instalatiilor pozate pe lemn.
                    Inclusiv in cazul conductorilor din Al?
                    De ce mai avem cleme cu prindere rapida, reglete, tracoane?

                    Comentariu

                    • alecrimar
                      Incepator
                      • 02.ian.2008
                      • 63

                      #11
                      in loc de copex metalic se poate folosi si rebuturile de pex-al.

                      Comentariu

                      • alecrimar
                        Incepator
                        • 02.ian.2008
                        • 63

                        #12
                        Rebuturile se pot achizitiona la 15-20% din pretul de vinzare a pex-alului

                        Comentariu

                        • mihai eur
                          Incepator
                          • 27.dec.2007
                          • 19

                          #13
                          Nu cred ca am exagerat cu nimic cand este vorba de-a preveni un dezastru,trebuie sa mai spun ca si dozele,intrerupatoarele si prizele trebuie montate pe bucati de gresie unde este cazul.Cate-un detector de fum in masarda(pod)cuplat cu un dispozitiv de alarma cu o
                          sonerie chiar muzicala in domitor.Nu ar trebui sa lipseasca din masarda un furtun cuplat la un robinet ,poate sa fie ascuns intr-o nisa .

                          Comentariu

                          • popsi
                            Membru
                            • 04.ian.2008
                            • 167

                            #14
                            Re: Instalatie electrica pe lemn/copex metalic ?

                            Postat în original de danristei
                            E obligatoriu sa fac instalatia electrica cu copex metalic pe structura de lemn ? Multumesc
                            Dupa mine ar trebui sa folositi copex ignifug,fire electrice MYF(litate),conectori cu surub
                            si binenteles impamintare la corpurile de iluminat.daca respectati toate astea plus sa faceti toate legaturile in dozele de derivatie cu obuna calibrare a firelor e O.k. In plus suplimentati si predispuneti copexuri pt. ulterioarele modificari.Intradevar va fi scumpa la inceput instalatia dar in timp ve-ti vedea ca merita.

                            Comentariu

                            • razvyyc
                              Membru Marcant
                              • 04.ian.2008
                              • 450

                              #15
                              Postat în original de Traian Dajma
                              Inclusiv in cazul conductorilor din Al?
                              De ce mai avem cleme cu prindere rapida, reglete, tracoane?
                              Cu siguranta conductoarele din aluminiu nu se pot cositorii. Fiind vorba in acest topic despre instalatii electrice in tub trebuie stiut faptul ca este admisa folosirea aluminiului doar in montaj aparent.

                              Comentariu

                              Procesare...