Despre convectoare pe gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #16
    si cam ce au zis ?

    Comentariu

    • andreyraz
      Incepator
      • 16.nov.2007
      • 17

      #17
      unii mi-au spus ca este foarte eficient si pot incalzi mai multe camere de cca. 50 mp. cu un consum de 4 butelii/luna la o temperatura de aproximativ 20 grade altii ca ma ajunge la un consum de peste 500 lei si ca ar fi mai convenabil un dispozitiv electric.
      nerabdator

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #18
        a,cu gpl,n-am fost atent scuze.si electric cam tot pe acolo,sau ma rog nu diferente prea mari.

        Comentariu

        • andreyraz
          Incepator
          • 16.nov.2007
          • 17

          #19
          cred ca o sa ma orientez pe ceva electric. apropo, un aparat de aer conditionat portabil ar fi eficient ?
          nerabdator

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #20
            Postat în original de crinaelena
            si cam ce au zis ?
            Ce sa zica? ceea ce vrea clientul sa auda, astfel incit sa poata sa-si vinda marfa. Credeti ca vine vre-un client sa returneze marfa pentru ca a fost incorect sfatuit/informat?
            Daca distribuitorii nu-si cunosc marfa, ce pretentii putem avea de la vinzatori?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • andreyraz
              Incepator
              • 16.nov.2007
              • 17

              #21
              pt. ca nu m-au convins deaceea am cautat ajutor pe acest forum
              nerabdator

              Comentariu

              • siven01
                Membru
                • 24.mar.2006
                • 245

                #22
                @andreyraz , dupa cum poti lesne observa , sunt in aceeasi ipostaza ca si tine . Am de incalzit o camera de cca 48 mp , h=2,5m . Asta fiind un living , mai exista si alte 3 dormitoare , de cca 12 mp fiecare . Locatia o zona de munte cu mult frig si vant . Casa e ok izolata , nefiind necesar incalzirea peretilor ci a aerului din incaperi . Am gandit ,ca va fi folosita in weekend , deci nu are sens sa astept 2-3 zile sa se incalzeasca pereti .
                Am facut diverse analize de pret , ptr diverse metode de incalzire si nu am reusit sa ajung la nici un rezultat . Initial am vrut incalzire pe lemne insa cand am vazut ca 8mp steri de lemn costa cca 11 mil , pe care trebuie sa i usuci , sa i tai , stivuiesti ....., am zis ca trebuie sa fie si alta metoda .
                Asa ca am ajuns la convectoare pe gpl . Am ajuns la urmatorul rezultat : necesar ptr 48mp , o butelie de 12,5 l /2-2,5 zile . Rezultand si o problema cu caratul si incarcatul buteliilor . Ca sa nu mai spun de faptul ca v a trebui sa stai cu butelia in casa . Fiind butan in ea , exista posibilitatea sa o gasesc inghetata cand ajungeam la locatie.
                O alta varianta ar fi o instalatie de butelii BPL ( propan )care sunt amplasate pe peretele exterior al casei , eu cred ca voi pune 2x2 buteli de 35 Kg /70 l . Eu am instalatia de calorifere facuta , deci pot sa pun o centrala murala , care sa mi incalzeasca toata casa sau numai anumite incaperi .
                Inca nu am ajuns la o concluzie , insa cred ca voi alege intre ultimele doua , convector +butan , sau centrala + Propan

                Comentariu

                • andreyraz
                  Incepator
                  • 16.nov.2007
                  • 17

                  #23
                  siven 01. te rog ca sa ma tii si pe mine la curent cu ce ai m-ai facut. in cazul in care obtin si eu alte date vin si le postez pe forum. spor la treaba.
                  nerabdator

                  Comentariu

                  • siven01
                    Membru
                    • 24.mar.2006
                    • 245

                    #24
                    Nu stiu daca conditiile sunt aceleasi
                    Daca ai sau ai posibilitatea de a trage gaz metan , la un cost bun , oricare dintre cele 2 variante este ok . Trebuie sa ti cont ca un convector are cca 87 % randament ,iar o centrala 90-93% . Daca nu dispui de suficienti bani , poti sa ti pui linistit un convector 5-6 kw sau 2 de 2-3 kw .
                    Problema la mine este ca nu am gaz metan , trebuie sa folosesc sau butelia de aragaz sau butelii specializate ( shell ) ceea ce multiplica costul de 4 ( patru ) ori .

                    Comentariu

                    • anduvirgil
                      Membru Marcant
                      • 25.feb.2006
                      • 527

                      #25
                      pt: siven01

                      nu inteleg de ce nu folosesti un convector electric.

                      cred ca se preteaza cel mai bine la nevoile tale

                      un calcul simplu: 48x2.5=120x35=4200Wx8ore33.6KWx3zile=100KWx0.4ron= 40 ron
                      avand in vedere ca o butelie costa in jur de 32 ron diferenta nu este mare intre gaz si curent (pretul/ kw este aproximat)

                      consumul la curent este pt o temperatura de cel putin 24 gr
                      anda panda din ...

                      Comentariu

                      • siven01
                        Membru
                        • 24.mar.2006
                        • 245

                        #26
                        Motivul e unul singur , am de incalzit 50 mp x2,5 (H) =125 mc
                        Ptr incalzirea acestui volum sunt necesari 5-6 kw Asta in conditiile in care nu incalzesc in acelasi timp si spatiul din dormitoare ( tot 125 mc)
                        Deci daca bag consumatori de 5-6 kw ( ptr incalzire living ) ajung sa mi sara siguranta generala care e de 25A, asta fara a mai avea un alt consumator . Si alt motiv , am deja trasa instalatia de calorifere ( initial am gandit o centrala pe lemne )

                        Comentariu

                        • nickcristea
                          Incepator
                          • 15.nov.2007
                          • 9

                          #27
                          Cum pot modifica 1 convector cu evacuare la perete

                          Am cumparat 1 convector cu evacuare la perete si cind sa il montez a trebuit sa ma mut si acum am nevoie de un convector cu evacuare la cos. Cum pot sa modific convectorul cu evacure la peret intr-un convector cu evacuare la cos? Sau pot sa il folosesc asa cum este? Convectorul este nou nout!

                          Comentariu

                          • siven01
                            Membru
                            • 24.mar.2006
                            • 245

                            #28
                            Cred ca ar fi indicat sa l pui pe perete si nu la cos . Din ce am vazut eu sunt similare cu centralele cu tiraj fortat , adica cosul e format din 2 tevi una in alta . Pe interior evacueaza fumul , pe exterior trage aerul necesar arderii . Daca il bagi la cos , nu vad pe unde mai trage aerul . Deci dai o gaura si l pui pe perete , cu cosul original .

                            Comentariu

                            • nick
                              Incepator
                              • 01.feb.2005
                              • 50

                              #29
                              Toate tipurile de centrale cu tiraj fortat au pe evacuare si posibiltatea de a se alimenta cu aer, deci au de fapt doua tuburi concentrice din care cel de evacuare este cel din mijloc, deci nu au nevoie de doua orificii in perete.
                              Nick

                              Comentariu

                              • andreyraz
                                Incepator
                                • 16.nov.2007
                                • 17

                                #30
                                vreau sa va intreb daca poti folosi convectoarele pe gaz din magazine asa cum sunt sau trebuiesc modificate duzele si alte componente
                                nerabdator

                                Comentariu

                                Procesare...