consumatori mari, ce sanse am

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    consumatori mari, ce sanse am

    Am mai pus odata problema asta pe forum si nu am tras vreo concluzie, asa ca ma repet. Situatia:

    - apartament la bloc, cablu de alimentare 3*6 de aluminiu (impamantarea de cupru, ma rog), siguranta generala si contor in pe scara blocului, 25A.

    -proprietar (eu) in mari dubii daca sa isi puna instant sau boiler. Am cumparat boiler deja.

    -apa rece se opreste intermitent, intre cca 1 ora si 1 zi, pe neanuntate, cam la 1-2 saptamani de 1-2-3 ori. Cand ti-e lumea mai draga si vrei sa pleci undeva, nu poti sa pleci spalat... Dar in general exista apa calda.

    - instalatie electrica in curs de refacere, cu fire FY 3*6 pana la baie, cu diferential, tot tacamul.

    - am facut niste calcule pt. pierderile de caldura prin izolatie pt. boiler si mi-a dat ca am de platit pe la 20RON (fara sa folosesc boilerul) Nici mult, dar nici putin (pe termen lung)

    - daca iau instant apar probleme multiple. In primul rand, iau unul de 7kW, daca nu 8. Mai jos nu merita (apa calie, iarna). Problemele sunt: cablul de pana la firida, de aluminiu, cred ca gros de 16mm2 care alimenteaza alte 7 apartamente, costurile si greutatea de a schimba firele la contor etc Degeaba schimb firele dintre firida si apartament, daca nu tin firele din aval sau/si siguranta de la intrare in scara (sau firele care ies din trafo, mama naibii) Si ajung iarasi la baietii de la Electrica

    M-am tot gandit si cred ca voi merge pe boiler, deoarece bataia de cap m-ar duce la mai mult (+bani de schimbat fire si alte probleme)

    Voi ce ziceti? Daca pun boiler se vor ivi alte probleme? Stiu ca trebuie sa ii schimb rezistenta la cativa ani. Altceva? Boilerul este Ariston la 50 de litri, cred ca suficient pentru un dus bun.

    Daca pun boiler, as putea face economie punand un temporizator astfel incat sa functioneze sa zicem intre 8 seara si 7 dimineata, avand in vedere ca ziua nu ma balacesc?

    In legatura cu firele de 16mm2, pe care sunt eu + 7 apartamente, ce sanse am sa il schimbe Electrica in urmatorii 5 ani? Sunt sfinte macar? Trebuie facute cereri?
  • ovi_ice
    Membru
    • 30.dec.2006
    • 239

    #2
    apa rece se opreste intermitent, intre cca 1 ora si 1 zi, pe neanuntate, cam la 1-2 saptamani de 1-2-3 ori
    E vb de apartamentul acela cu 10 circuite electrice ? ...Tocmai am terminat de citit despre el :P.

    Ati mentionat in topicul respectiv ca e in Bucuresti. In ce zona ?(daca se poate) .Ca nu am mai auzit sa se opreasca apa rece...

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #3
      Postat în original de ovi_ice
      apa rece se opreste intermitent, intre cca 1 ora si 1 zi, pe neanuntate, cam la 1-2 saptamani de 1-2-3 ori
      E vb de apartamentul acela cu 10 circuite electrice ? ...Tocmai am terminat de citit despre el :P.

      Ati mentionat in topicul respectiv ca e in Bucuresti. In ce zona ?(daca se poate) .Ca nu am mai auzit sa se opreasca apa rece...
      Da, despre ala e vorba.

      E in vestul Bucurestiului. Apa rece se opreste din pricina unor nenorociti de la punctele termice (banuiesc). In orice caz, poti sa lsi mult si bine s a curga, ca tot degeaba. In fapt, asa pierd o gramada de apa (adica bani)

      Comentariu

      • ovi_ice
        Membru
        • 30.dec.2006
        • 239

        #4
        Apa rece se opreste din pricina unor nenorociti de la punctele termice (banuiesc). In orice caz, poti sa lsi mult si bine s a curga, ca tot degeaba. In fapt, asa pierd o gramada de apa (adica bani)
        ...inteleg. Cu incalzirea cum stati ? Sunt si acolo probleme ? Aveti repartitoare ? Eu de anu asta am repartitoare si inghet de frig in casa, desi le tin la maxim...cred ca toti ceilalti le au inchise..ori nu mai dau ei caldura.

        Intreb toate astea pt ca o alternativa e sa mergeti pe centrala pe gaz. Va mai "crutati" astfel si instalatia electrica..plus ca o centrala pe gaz e destul de rentabila la un apart cu 3 cam +.

        p.s : si eu stau in vest...Apusului mai exact. Si nu am avut pb cu apa rece pana acu.

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          #5
          Postat în original de ovi_ice
          Apa rece se opreste din pricina unor nenorociti de la punctele termice (banuiesc). In orice caz, poti sa lsi mult si bine s a curga, ca tot degeaba. In fapt, asa pierd o gramada de apa (adica bani)
          ...inteleg. Cu incalzirea cum stati ? Sunt si acolo probleme ? Aveti repartitoare ? Eu de anu asta am repartitoare si inghet de frig in casa, desi le tin la maxim...cred ca toti ceilalti le au inchise..ori nu mai dau ei caldura.

          Intreb toate astea pt ca o alternativa e sa mergeti pe centrala pe gaz. Va mai "crutati" astfel si instalatia electrica..plus ca o centrala pe gaz e destul de rentabila la un apart cu 3 cam +.

          p.s : si eu stau in vest...Apusului mai exact. Si nu am avut pb cu apa rece pana acu.
          Incazlirea nu se opreste iarna. E oprita toamna vreo 15 zile, pana cand dau astia drumu' Dar atunci fac afata cu aerul conditionat. Deci asta nu e o problema...

          Oricum, centrala era o solutie, mai ales ca gazul e mai ieftin, dar acum nu am bani si timp de asta. Deja am intarzieri serioase cu electrica. Banuiesc ca tevile le pot baga ulterior prin sapa, daca stiu pe unde am tras copexul.

          Comentariu

          Procesare...