Teava din cupru sau PPR instalatie de apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristipescaru
    Membru
    • 25.ian.2007
    • 108

    Teava din cupru sau PPR instalatie de apa

    cer si alte pareri in legatura cu o instalatie de apa menajera rece si calda
    ma gandesc sa o fac din ppr dar este un dezavantaj se lucreaza greu unde ai poziti scurte si inghesuite si inca ceva nu stiu sigur cat de rezistenta e liptura in timp. am mai facut din ppr cateva instalati si nui am avut probleme dar am o nesiguranta la ppr.
    urmeaza sa fac o instalatie mare la cineva si este o diferenta de pret intre ppr si cupru.
    exista teava de ppr de mai multe calitati?
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 986

    #2
    teava ppr este diversificata ca pret si calitate
    oricum,este de preferat ppr -ul .cuprul,este mult mai scump ,si ca si garantie la imbinari, eu consider ca ppr este superior
    ultima lucrare am facuto cu ppr verde aquaterm cu fibra compozita
    eu prefer ppr pt lucrari de ''sanitare'' insa pt termice ,cuprul si polietilena reticulata sunt de neegalat
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • cristipescaru
      Membru
      • 25.ian.2007
      • 108

      #3
      multumesc
      mai am ointrebare, am observat ca in momentul in care incalzesti teava si cotul (de exemplu) se micsoreaza diametru interior al tevi (asta daca incalzesti putin mai tare)cam cate secunde este indicat sa ti la incalzit si la cate grade este cel mai bine sa lucrezi cu aparatu?

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3640

        #4
        Da si eu tot la fel pun in proiecte .
        Sanitare : PPR
        Termice : cupru si polietilena reticulata

        Comentariu

        • cristipescaru
          Membru
          • 25.ian.2007
          • 108

          #5
          ce spui la ce temperatura e bine sa faci liprea? si cate secunde e bine sa ti la incalzit?

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1740

            #6
            Re: teava din cupru sau ppr pt o instalatie de apa menajera

            Postat în original de cristipescaru
            cer si alte pareri in legatura cu o instalatie de apa menajera rece si calda
            ma gandesc sa o fac din ppr dar este un dezavantaj se lucreaza greu unde ai poziti scurte si inghesuite si inca ceva nu stiu sigur cat de rezistenta e liptura in timp. am mai facut din ppr cateva instalati si nui am avut probleme dar am o nesiguranta la ppr.
            urmeaza sa fac o instalatie mare la cineva si este o diferenta de pret intre ppr si cupru.
            exista teava de ppr de mai multe calitati?
            Cupru! Cupru! Cupru!

            Ca sa nu intru in alte amanunte: printre altele, am avut ocazia sa vad si sa asesez instalatii vechi de 3o-4o de ani in care s-a folosit Cu si care nu aveau absolut nici o problema. Ca sa nu mai mentionez ca este foarte usor sa faci orice modificare ulterioara, daca este necesara. Plus ca fitingurile de si pt. Cu s-au tot gast si se vor gasi mereu.

            Numai bine
            DIY

            Comentariu

            • mchk
              Incepator
              • 12.oct.2007
              • 19

              #7
              Nu cred ca e asa simplu sa desfaci o imbinare de cupru, fara sa afectezi imbinarile apropiate.
              Cuprul nu e recomandat pentru sanitare, e toxic pentru om.
              Ce dezavantaj credeti ca are polietilena incrucisata cu insertie de aluminiu (pexal) fata de polipropilena?

              Comentariu

              • termoadi
                Membru Marcant
                • 21.ian.2007
                • 986

                #8
                aparatul,eu am unul de la aquaterm,este reglat din fabrica ,nu am umblat acolo oricum cca200 grade ,240...
                timpii de sudura sunt dati sub forma de date tabelare in prospectul aparatului si difera in functie de diametru si temperatura mediului ambiant
                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                Comentariu

                • mchk
                  Incepator
                  • 12.oct.2007
                  • 19

                  #9
                  Timpul de incalzire este de 5 secunde pentru tevile si fittingurile de 16 si 20.
                  Aveti la dispozitie maxim 4 secunde pentru a realiza imbinarea.
                  Tevile isi micsoreaza sectiunea pentru ca impingeti prea mult teava in fitting.
                  Dupa intarirea sudurii nu atingeti cu apa cel putin 1 ora.

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1740

                    #10
                    Postat în original de mchk
                    Nu cred ca e asa simplu sa desfaci o imbinare de cupru, fara sa afectezi imbinarile apropiate.
                    Cuprul nu e recomandat pentru sanitare, e toxic pentru om.
                    Ce dezavantaj credeti ca are polietilena incrucisata cu insertie de aluminiu (pexal) fata de polipropilena?
                    Pai aici este avantajul: nu desfaci imbinarea ci, la o adica, o tai. Chiar si dupa zeci de ani vei gasi cupru, electrozi si fitinguri compatibile.

                    Asa de daunator este cuprul pentru om incit cele mai scumpe seturi de oale, folosite de chef-ii de pretutindeni sint ... din cupru!

                    Cuprul dintr-o instaltie, in contact permanent cu apa, nu dezvolta oxidul de cupru (daunator); acela apare pe acoperisurile din Cu si este alta poveste.

                    Oricum, eu am specificat instaltii sanitare pe baza de Cu ani si ani de zile ... si voi continua s-o fac.

                    Pina la urma, este o chestiune de optiune personala. Mie, spre exemplu, Cu-ul imi place mai mult. Traseele ies tare curate d.p.d.v. al liniaritatii si ast-i un lucru important pentru o persoana care sesizeaza o panta de max.5% cu ochiul liber. Altii, prefera Pexal-ul sau PPE ... pentru fiecare material exista argumente pro si contra.

                    Numai bine,
                    DIY

                    P.S. Personal, consider ca Pexalul este cel care are avantaje fata de PPE; nu invers. Ca argumente: insertia metalica si emisie redusa de VOC-uri.

                    Comentariu

                    • evisceratum
                      Membru marcant
                      • 29.aug.2006
                      • 410

                      #11
                      E tare aia cu cupru care e toxic. Va rog sa nu mai credeti in basme. Mai ales ca acuma aliajele de lipire la cupru nu mai sunt cu plumb.

                      Pe de alta parte sa nu uitam pretul. Diferenta de 200% la pret intre polipropilena si cupru e semnificativa. Asa ca de multe ori aceasta defineste alegerea.
                      Cred ca asta era cea de-a doua intrebare la care nu sa raspuns

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #12
                        Postat în original de evisceratum
                        [...] Diferenta de 200% la pret intre polipropilena si cupru e semnificativa. Asa ca de multe ori aceasta defineste alegerea. [...]
                        Va referiti la pretul pe metru liniar de material sau la pretul aceleiasi lucrari executata in cele doua variante (deci incluzind si fitingurile)?
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • evisceratum
                          Membru marcant
                          • 29.aug.2006
                          • 410

                          #13
                          socotisem un pret pe ml la teava simpla. Acuma intr-adevar ca pe general diferenta de pret nu ramine aceeasi, fitingurile fiind putin mai scumpe dar la manopera nu vor fi diferente prea mari, asta dupa cum vad ca decurge evaluarea mesterilor. Ca manopera sa stiti ca multi nu prea fac diferenta intre materia pusa in opera, ci socotesc la bucata obiect sanitar sau calorifer.

                          Comentariu

                          • mchk
                            Incepator
                            • 12.oct.2007
                            • 19

                            #14
                            Diferenta de 200% e cel mai fericit caz. La fittinguri poate ajunge si la 600-700%.
                            Penstru instalatii mici consider ca pexalul e cel mai recomandat.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6929

                              #15
                              Re: teava din cupru sau ppr pt o instalatie de apa menajera

                              Postat în original de DIY
                              Cupru! Cupru! Cupru!
                              Poate pe alte meleaguri dar nu aici la noi in tara. Dupa cate cunosc doar un singur tip de teava de cupru are avizul sanitar pentru folosire la instalatii de apa potabila, ma refer la tevile de Cupru CarbonFree.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...