Probleme la centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lupsa_mihai
    Incepator
    • 18.iun.2006
    • 5

    Probleme la centrala

    Buna seara!Va cer ajutorul in urmatoarea problema:Locuiesc la casa am incalzire centrala cu 5 calorifere,centrala ARISTON de 24 kw cu tiraj natural care functioneaza de 7 ani.Anul aceasta am observat ca teava de retur de la incalzire este calda doar la 2 calorifere cele mai apropiate de centrala,iar la celelalte teava ramane rece,caloriferele se incalzesc dar nu dau dastula caldura,in partea de jos raman doar caldute caloriferele.Mentionez ca am golit tot circuitul,lam reumplut,am aerisit toate caloriferele si nu stiu cauza exacta.Ori am depuneri pe teava de retur(henko),ori am probleme cu pompa de recirculare.Voiam sa intreb daca cineva a demontat pompa de recirculare singur,se uzeaza rotorul?sau ce alte defectiuni pot interveni?(partea electrica funtioneaza se aude zgomot),se poate repara sau trebuie inlocuita?Oricum prima data o sa verific circuitul de retur,dupa aceea demontez centrala.
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    putin probabil sa fie de la pompa.daca ar fi pompa,ar apare la scurt timp supratemperatura ,cauzata de circulatia insuficienta a apei,iar ct. are protectie la asa ceva,in scurt timp ar intra pe avarie.
    eu cred ca,ori e o buba undeva in instalatie,ori aveti setata o temp. mica pe turul centralei.

    Comentariu

    Procesare...