+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Transformator 12V cu variator

Transformator 12V cu variator

Buna tuturor
    In urma cu ceva timp am achizitionat un variator de tensiune marca TEM(promod.ro/files/products/27_MODUL_DE.pdf) care a fost montat la o instalatie cu becuri halogen de 12V(5x35W cu transformator toroidal de 300VA).In momentul in care aprind lumina si o reglez pe o intensitate mica, transformatorul incepe sa bazaie tare.La intensitate maxima bazaitul dispare.Mentionez ca pe instructiunile variatorului scrie ca se poate folosi la instalatii de 12v cu transformator toroidal.
    A doua problema: In momentul in care am lasat lumina aprinsa mai mult de 2 ore legaturile(realizate cu terminale strip-vitacom.ro/Category/663/Accesorii.html) de la transformator au inceput sa se topeasca.
    Am incercat schimbarea transformatorului toroidal cu unul electronic dar bazaitul nu a disparut .
    Exista rezolvare ?

In general variatoarele se folosesc pe spoturi de 220V. Este cel mai indicat. In cazul unei surse sau transformator electronic in nici un caz nu va functiona variatorul. Bazaitul de care spuneti este acelasi si in cazul transformatorului toroidal si in cazul celui electronic? Poate ca variatorul bazaie. Transformatorul toroidal de cine a fost montat?
    Terminalele s-au topit din cauza unui contact imperfect sau unui curent mare fata de cel nominal pentru care au fost proiectate terminalele.

Atentie cand deschideti un topic mai folositi si functia cautare! S-a mai discutat aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...t=variator+12v

la transformatorul electronic bazaitul e acelasi insa apare la intensitate maxima spre deosebire de cel toroidal si in ambele cazuri acesta apare la transformator.Referitor la utilizarea variatoarelor pe instalatii la 220v; pe hol am niste spoturi cumparate din germania care sunt la 12 v si la care am montat un variator si merg de 2 ani fara probleme(si aici apare in bazait dar este foarte slab).
    Partea ce ma deranjeaza e ca producatorul recomanda aceste variatoare si in cazul instalatiilor pe 12V.
    la a doua problema cred ca ai dreptate legaturile terminalelor nefiind de calitate.

Si spoturile dupa hol ce transformator folosesc?

@Alin
    ce intelegi prin transformator "electronic" cat si prin "toroidal"?

transformator electronic:

@leon
    transformatorul respectiv are acelasi principiu de functionare ca si cel elecrtomagnetic(tole E+I sau toroidat) !
    eu numesc transformator electronic acel transformator care are in componenta si piese electronice (de exemplu sursa de calculator)!aici curentul furnizat de retea este aplicat unui filtru de deparazitare iar dupa el trece la o punte redresoare plus un filtru capacitativ apoi unui convertor pentru a se obtine o frecventa inalta care urmeaza sa fie aplicatra transfofmatorului (pentru frecventa inalta in acest caz)!

transformator toroidal:

model de transformator electronic:

din cate se poate observa a doua imagine postata de Leon apare filtrul de deparazitate ,puntea redresoare , filtrul capacitativ,driverul convertorului ,si transformatorul de inalta frecventa!
    la aceste tipuri de transformatoare nu recomand folosirea variatorului!
    va salut!

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Invertor 12V 220V
    De prafsipulbere în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 19.05.2013, 10:49
  2. Spoturi cu led la 12V sau 220V?
    De luc1123 în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 07.06.2010, 14:54
  3. Transformator 12V
    De lucianraducanu în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 08.02.2010, 16:04
  4. Transformator 12v si variator de lumina
    De Loredana.Popescu în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 26
    Ultimul post: 27.11.2006, 15:17
  5. variator pt spoturi de 10w, cu transformator
    De irina serban în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 18.07.2006, 08:58

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii