Transformator 12V cu variator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alin1979
    Incepator
    • 18.nov.2007
    • 2

    Transformator 12V cu variator

    Buna tuturor
    In urma cu ceva timp am achizitionat un variator de tensiune marca TEM(promod.ro/files/products/27_MODUL_DE.pdf) care a fost montat la o instalatie cu becuri halogen de 12V(5x35W cu transformator toroidal de 300VA).In momentul in care aprind lumina si o reglez pe o intensitate mica, transformatorul incepe sa bazaie tare.La intensitate maxima bazaitul dispare.Mentionez ca pe instructiunile variatorului scrie ca se poate folosi la instalatii de 12v cu transformator toroidal.
    A doua problema: In momentul in care am lasat lumina aprinsa mai mult de 2 ore legaturile(realizate cu terminale strip-vitacom.ro/Category/663/Accesorii.html) de la transformator au inceput sa se topeasca.
    Am incercat schimbarea transformatorului toroidal cu unul electronic dar bazaitul nu a disparut .
    Exista rezolvare ?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    In general variatoarele se folosesc pe spoturi de 220V. Este cel mai indicat. In cazul unei surse sau transformator electronic in nici un caz nu va functiona variatorul. Bazaitul de care spuneti este acelasi si in cazul transformatorului toroidal si in cazul celui electronic? Poate ca variatorul bazaie. Transformatorul toroidal de cine a fost montat?
    Terminalele s-au topit din cauza unui contact imperfect sau unui curent mare fata de cel nominal pentru care au fost proiectate terminalele.

    Atentie cand deschideti un topic mai folositi si functia cautare! S-a mai discutat aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...t=variator+12v
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • alin1979
      Incepator
      • 18.nov.2007
      • 2

      #3
      la transformatorul electronic bazaitul e acelasi insa apare la intensitate maxima spre deosebire de cel toroidal si in ambele cazuri acesta apare la transformator.Referitor la utilizarea variatoarelor pe instalatii la 220v; pe hol am niste spoturi cumparate din germania care sunt la 12 v si la care am montat un variator si merg de 2 ani fara probleme(si aici apare in bazait dar este foarte slab).
      Partea ce ma deranjeaza e ca producatorul recomanda aceste variatoare si in cazul instalatiilor pe 12V.
      la a doua problema cred ca ai dreptate legaturile terminalelor nefiind de calitate.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Si spoturile dupa hol ce transformator folosesc?
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          @Alin
          ce intelegi prin transformator "electronic" cat si prin "toroidal"?

          Comentariu

          • leon
            Membru Marcant
            • 19.sep.2006
            • 905

            #6
            transformator electronic:

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1363

              #7
              @leon
              transformatorul respectiv are acelasi principiu de functionare ca si cel elecrtomagnetic(tole E+I sau toroidat) !
              eu numesc transformator electronic acel transformator care are in componenta si piese electronice (de exemplu sursa de calculator)!aici curentul furnizat de retea este aplicat unui filtru de deparazitare iar dupa el trece la o punte redresoare plus un filtru capacitativ apoi unui convertor pentru a se obtine o frecventa inalta care urmeaza sa fie aplicatra transfofmatorului (pentru frecventa inalta in acest caz)!

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 905

                #8
                transformator toroidal:

                Comentariu

                • leon
                  Membru Marcant
                  • 19.sep.2006
                  • 905

                  #9
                  model de transformator electronic:

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1363

                    #10
                    din cate se poate observa a doua imagine postata de Leon apare filtrul de deparazitate ,puntea redresoare , filtrul capacitativ,driverul convertorului ,si transformatorul de inalta frecventa!
                    la aceste tipuri de transformatoare nu recomand folosirea variatorului!
                    va salut!

                    Comentariu

                    • briobit
                      Membru
                      • 01.iun.2006
                      • 210

                      #11
                      sper sa nu comentez pe langa subiect dar variatorul dumneavoastra unde este montat pe circuitul primar al transformatorului sau pe secundarul acestuia?
                      dca puteati sa postati o poza cu variatorul sau macar notatiile de pe acesta poate ajuta cu ceva.... personal am patit treaba cu bazaitul la variatoare montate pe lampi cu descarcare in gaze....

                      ma interesa exact modelul din lista de mai sus (link postat de Dvs.) ca sa discutam la obiect
                      Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1363

                        #12
                        merge variator la lampi cu descarcare in gaze? daca da ce fel de lampi?

                        Comentariu

                        • leon
                          Membru Marcant
                          • 19.sep.2006
                          • 905

                          #13
                          La un asemenea circuit -(cu trafo electronic)- nu se foloseste un variator oarecare.
                          Regret ca nu cunosc denumirea romaneasca a acestui aparat, insa cei interesati il pot cauta pe google sub denumirea de „Phase control dimmer” sau de „Phasenabschnittdimmer”
                          Mai jos veti gasi unele informatii despre acest produs:
                          produktinfo.conrad.com/datenblaetter/600000-624999/624837-an-01-en-Phasenabschnitt-Dimmer.pdf
                          Lucruri interesante si noutati in domeniul electrotechnic gasiti deasemenea la adresa urmatoare:
                          conrad-direct.co.uk

                          Comentariu

                          • nemarc08
                            Incepator
                            • 06.sep.2007
                            • 22

                            #14
                            Postat în original de alex virtual
                            merge variator la lampi cu descarcare in gaze? daca da ce fel de lampi?
                            merge , de ex la becurile economice. pe piata exista si veioze cu variator, la care poti folosi becuri economice fara nici un fel de problema.

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1363

                              #15
                              Postat în original de nemarc08
                              Postat în original de alex virtual
                              merge variator la lampi cu descarcare in gaze? daca da ce fel de lampi?
                              merge , de ex la becurile economice. pe piata exista si veioze cu variator, la care poti folosi becuri economice fara nici un fel de problema.
                              stiu asta dar eu am facut referire la variator normal si becuri cu descarcare in gaze normale nu din acelea "tunate" .e diferenta!
                              va salut!

                              Comentariu

                              Procesare...