Termoizolare perete cu rigips+vata minerala in regim propriu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Menestrel
    Incepator
    • 18.oct.2006
    • 81

    Termoizolare perete cu rigips+vata minerala in regim propriu

    Dupa ce am citit mai multe post-uri despre termoizolarea interioara cu rigips as vrea sa ma apuc si eu de asa ceva. M-am hotarat sa termoizolez cu vata minerala de 5 cm un perete exterior de 3,10 m.

    Vreau ceva confirmari pentru materialele care trebuie sa le iau, si pentru faptul ca am inteles bine la ce se foloseste fiecare piesa :

    placi rigips 1,2 x 2,6 m x 2
    profil ud30 - 3m x 4 (astea se vor pune pe tavan, podea si pereti laterali, nu ?)
    profil cd 60/27 x 6 - astea se pun in ud30 din 60 in 60 cm ?
    prida reglabila pentru CD - 6x9 cm - nu imi e foarte clar cum o prind si cate iau
    vata minerala isover 50 mm
    dibluri 6 + holtzshurub 4,5 x 45 - pentru prins ud-urile
    Banda de etansare profile 3 cm - asta se va pune sub profilele ud inainte sa le fixez de perete cu holtzshuruburi ?
    Banda de armare - asta se pune dupa ce se pune rigipsul pe rosturi ?
    Folie de aluminiu si banda adeziva de aluminiu - peste vata, intre rigips si profile
    Folie PEE cu aluminiu - am vazut pe un topic ca s-a cumparat si asta dar nu stiu unde se monteaza ? nu e la fel cu folia de mai sus ?
    Surub autofiletant TN 3,5 x 25 mm - astea sunt folosite pentru a prinde CD-ul de UD ?
    Surub autoperformant CI3 9x16 mm - astea sunt folosite pentru a prinde rigips-ul de profile ?

    Va multumesc anticipat
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    placi rigips 1,2 x 2,6 m x 2
    ...X 2 banuiesc ca este numarul de placi necesare si nu grosimea gipscartonului care este 12,5mm?

    profil ud30 - 3m x 4 (astea se vor pune pe tavan, podea si pereti laterali, nu ?)
    DA

    profil cd 60/27 x 6 - astea se pun in ud30 din 60 in 60 cm ?
    DA, maxim 60cm distanta interax.

    prida reglabila pentru CD - 6x9 cm - nu imi e foarte clar cum o prind si cate iau
    Brida se prinde cu dibluri pe perete si apoi cu autoforante pe lateralele profilului CD. La o inaltime a peretelui de 2,5m sunt necesare 3 bride - acesta este minimul - poza in atasament.

    vata minerala isover 50 mm
    DA

    dibluri 6 + holtzshurub 4,5 x 45 - pentru prins ud-urile
    Dibluri rapide 6 x 40, spre exemplu.

    Banda de etansare profile 3 cm - asta se va pune sub profilele ud inainte sa le fixez de perete cu holtzshuruburi ?
    DA. Banda este autoadeziva.

    Banda de armare - asta se pune dupa ce se pune rigipsul pe rosturi ?
    Se aplica pentru armarea rosturilor dintre placile de gipscarton sau rosturile dintre gipscarton si pereti. Functie de tipul benzii se aplica sau nu pasta de rosturi sub banda de armare.

    Folie de aluminiu si banda adeziva de aluminiu - peste vata, intre rigips si profile
    Peste intreaga suprafata a structurii metalice si vatei minerale.

    Folie PEE cu aluminiu - am vazut pe un topic ca s-a cumparat si asta dar nu stiu unde se monteaza ? nu e la fel cu folia de mai sus ?
    Este pentru parchet si nu este necesara avand deja o bariera de vapori, cea anterioara.

    Surub autofiletant TN 3,5 x 25 mm - astea sunt folosite pentru a prinde CD-ul de UD ?
    Acestea sunt pentru prinderea placilor de gipscarton pe structura metalica. - foto atasata.

    Surub autoperformant CI3 9x16 mm - astea sunt folosite pentru a prinde rigips-ul de profile ?
    Sunt ceva mai scurte suruburile autoforante si au un capat capabil sa execute gaura in profilele metalice asemanator unui burghiu, a se vedea foto cu autoforantul.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    Procesare...