Picura calorifer de fonta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • johnox
    Incepator
    • 21.apr.2007
    • 5

    Picura calorifer de fonta

    SAlut tuturor
    AM achizitionat de curand un 2 calorifere de fonta, unul de 9 elementi, altul de 10, le-am niplat intre ele, si l-am montat (se simte diferenta, fata de primul de tabla)...
    A aparut o problema, la niplare, jos, se scurge apa (poate a prins un filet in plus la imbinare,in tanga fatza de dreapta ... caci s-au strans ffff mult cu o ranga nu e vb ca nu is stranse)..
    imi puteti da va rog o sugestie cum sa fac sa astup cumva p`acolo, curge cam 20 picaturi / minut..
    ma gandisem la canepa cu vopsea...
    va rog, astept raspunsuri de la voi
    Multumesc
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    #2
    Singura solutie!! DENIPLAREA SI REFACEREA ETANSARII.Varianta pe care o propuneti nu-si va face efectul

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1736

      #3
      Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
      Singura solutie!! DENIPLAREA SI REFACEREA ETANSARII.Varianta pe care o propuneti nu-si va face efectul
      Inainte de aproceda dupa recomandarea de masi sus (corecta, de altfel) eu as incerca sa mai astept vreo luna. Mi s-a-ntimplat sa am aceeasi problema si am aranjat sa repar caloriferul dar, din pacate, operatiunea nu s-a putut face imediat. A trebuit sa astept vreo trei saptamini. Intre timp am bandajat locul cu pricina cu o cirpa prin care apa se scurgea intr-un lighean. Surpriza ! Dupa doua saptamini fisura s-a umplut cu depuneri si nu a mai curs.

      Numai bine,
      DIY

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        #4
        Eu am reusit acum vreo 10 ani sa lipesc un calorifer de fonta aflat intr-o situatie similara cu produsul VICTOPLAST,preparat si aplicat dupa instructiunile de pe ambalaj.A fost nevoie insa de 2 mansoane succesive:unul fix pe locul unde picura,iar al doilea,aplicat dupa intarirea completa a primului,a inconjurat de jur-imprejur toata zona.Este insa nevoie ca zona sa fie perfect uscata,fara prelingeri de apa.Cu aceste mansoane caloriferul a functionat foarte bine 6 ani,pana cand m-am debransat de la termoficare.In ultimul timp a mai aparut pe piata un produs similar Victoplastului numit Poxilina (caruia i s-a facut si o reclama destul de agresiva pe TV),dar parerea mea este ca e doar reclama de capul lui si nu vi-l recomand.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • johnox
          Incepator
          • 21.apr.2007
          • 5

          #5
          va multumesc pt raspunsurile promte
          o intrebare:
          caloriferul e montat, accesul e destul de greu, si daca e sa il reniplez cred ca intr-o sapt sau 2...oare apa care se scurge, sapa cumva in fonta sa nu o mai pot opri nici niplat bine??? (stiam ca la otel, in timp apa isi face loc si sapa daca apuca sa supureze putin)

          Comentariu

          • Dumitru popa
            Membru marcant
            • 28.aug.2006
            • 407

            #6
            Este preferabil ca in momentul in care faceti modificari la calorifere sa montati si robineti de izolare ca sa prevenitii eventualele neplaceri. Referitor la intrebarea d-voastra, raspunsul este ca apa nu va sapa un canal asa cum se intamapa cu scaunele se la bateriile pentru chiuveta, deoarece fonta este mult mai dura decat bronzul sau otelul obisnuit. in alta ordine de idei este foate posibil ca locul pe unde curge sa se astupe cu impuritatile din apa (pentru ca sunt foarte multe), asa ca mai asteptati putin.

            Comentariu

            • johnox
              Incepator
              • 21.apr.2007
              • 5

              #7
              inca picura....
              mai rar ce-i drept, dar inca umplu intr-o noapte o caserola de inghetata..
              sper sa se opreasca de tot.
              va tin la curent
              10x you all

              Comentariu

              Procesare...