Distributie semnal tv in casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #31
    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    Eu cred ca este mai bine daca merg pe varianta un distribuitor cu 6 iesiri ( net+5tv ) si cablu calitativ pina in fiecare tv .
    Problema este ce cablu sa aleg EU sau cumpar chiar de la ei ... Ma gindeam ca poate gasesc ceva chiar mai bun decit al lor .Este clar ca ei folosesc ceva calitativ , dar nu stiu ce tip au concret ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #32
      Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

      Spuneati intr-un post in urma ca aveti o oferta de cablu de la ei - in oferta nu scrie ce tip de cablu este? Cercetati si oferta de la Mondoplast si ei au o gramada de solutii de cabluri, splittere si amplificatoare calitative.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #33
        Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

        Postat în original de Consultant electrice
        Spuneati intr-un post in urma ca aveti o oferta de cablu de la ei - in oferta nu scrie ce tip de cablu este? Cercetati si oferta de la Mondoplast si ei au o gramada de solutii de cabluri, splittere si amplificatoare calitative.
        Nu cunosc ce tip este cablul lor , asa ca prefer sa cumpar din alta parte .Am studiat si oferta Mondoplast , ma avantajaza sa cumpar de la ei , dar nu stiu ce sa aleg ...
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #34
          Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

          Cel mai bine ar fi sa le puneti chiar lor o intrebare, au personal bine calificat care va poate indruma si isi cunosc mai bine produsele.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Utilizator_sters
            Incepator
            • 19.oct.2013
            • 1

            #35
            Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

            Am si eu o intrebare...am citit postarile de mai sus in care cineva spunea ca este mai bine sa cumperi un splitter decat un decodor in custodie,daca am retinut eu bine.
            Eu am cablu si internet la rcs&rds si mai vreau un tv care sa mearga pe posturi diferite fata de celalalt.
            Ce ma sfatuti sa fac,sa mai iau un decodor in custodie sau sa cumpar un spliter,sau este nevoie de ambele?

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #36
              Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

              Postat în original de Utilizator_sters
              ..........
              Eu am cablu si internet la rcs&rds si mai vreau un tv care sa mearga pe posturi diferite fata de celalalt.
              Ce ma sfatuti sa fac,sa mai iau un decodor in custodie sau sa cumpar un spliter,sau este nevoie de ambele?
              Ambele !.....................................
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #37
                Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

                Cum vine semnalul la dvs. in casa fibra optica, cablu coaxial sau aveti o antena mica de satelit? Eu de exemplu am tot la RDS/RCS fibra optica-Gpon-televizoare pe coaxial inclusiv cu posturi HD. Daca pun pe coaxial si decodorul de la ei mai am acces la niste posturi proprii ale lor de filme etc insa nu am facut acest lucru ca sa pastrez telecomanda televizorului. Daca vorbim de decodorul mai scump pentru posturi HD acolo e altceva. Concluzia este ca in anumite conditii puteti avea nevoie si doar de un splitter insa depinde ce sistem furnizeaza RDS/RCS la dvs. si ce posturi doriti sa vizionati.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Galaxy
                  Membru
                  • 21.dec.2012
                  • 261

                  #38
                  Re: Distributie semnal tv in casa

                  Unde se gasesc splittere, distribuitoare si amplificatoare de semnal, de calitate?

                  Comentariu

                  • Tetelu
                    Membru
                    • 03.feb.2007
                    • 122

                    #39
                    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

                    Postat în original de Consultant electrice
                    Daca vorbim de decodorul mai scump pentru posturi HD acolo e altceva. Concluzia este ca in anumite conditii puteti avea nevoie si doar de un splitter insa depinde ce sistem furnizeaza RDS/RCS la dvs. si ce posturi doriti sa vizionati.
                    rcs-rds transmite programe in format analogic si digital. in sistemul analogic nu este nici un program criptat iar in cel digital sint criptate programe gen hbo, digifilm etc. programele digitale care nu sint codate se pot receptiona cu un televizor care are tuner digital de cablu (dvb-t). programele digitale codate se pot receptiona cu un decodor sau mai nou cu un CAM ce se poate introduce in CI la televizoarele mai noi.
                    eu de 2 saptamini am schimbat decodorul cu CAM-ul si sint f. multumit deoarece folosesc o singura telecomanda.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #40
                      Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

                      @Galaxy www.mondoplast.ro
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      Procesare...