distanta legala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinutza99
    Membru
    • 17.aug.2006
    • 168

    distanta legala

    poate cineva sa imi spuna la ce distanta de gard se poate construi,daca se poate construi pe hotar si lace distanta minima pot sa fac geamuri la casa mea?


    va multumesc anticipat!
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 918

    #2
    Distanta minima fata de hotar parca este de 1,5 m.Faza cu geamurile nu am inteles-o.

    Comentariu

    • radu matei
      Membru marcant
      • 17.apr.2007
      • 515

      #3
      Re: distanta legala

      Postat în original de alinutza99
      poate cineva sa imi spuna la ce distanta de gard se poate construi,daca se poate construi pe hotar si lace distanta minima pot sa fac geamuri la casa mea?


      va multumesc anticipat!
      Conform Codului Civil, distantele la care se poate construi sunt de 60 de cm, daca nu exista ferestre de vedere in zidul dinspre vecin, si de 190 cm daca in perede se fac ferestre de vedere.
      Acestea sunt insa regulile generale. In regulamentul de urbanism al zonei sunt prevazute, cu siguranta, alte limite - probabil de vreo 5 m. Daca vrei neaparat sa poti construi la aceste distante, poti incerca sa faci un PUZ (plan urbanistic de detaliu). Pentru aceasta ia legatura cu un urbanist autorizat. ATENTIE, acesta tb. sa faca parte din Registrul Urbanistilor din Romania, si nu din Ordinul Arhitectilor. Nu orice arhitect este autorizat sa faca proiecte de urbanism.
      Chiar si in cazul in care obtii prin PUZ dreptul de a construi la distantele prevazute de Codul civil, va trebui ca picatura streasinii sa se scurga pe terenul proprietatea ta.
      Cu acceptul vecinului, prin PUZ poti cobori si sub aceste limite, putand sa construiesti chiar si pe hotar (alipit la calcan-parca se cheama).
      Mult succes!
      Mai bine mai tarziu decat niciodata!

      Comentariu

      • evisceratum
        Membru marcant
        • 29.aug.2006
        • 410

        #4
        PUZ=Plan Urbanistic Zonal
        PUD=Plan Urbanistic de Detaliu.

        Comentariu

        • radu matei
          Membru marcant
          • 17.apr.2007
          • 515

          #5
          Postat în original de evisceratum
          PUZ=Plan Urbanistic Zonal
          PUD=Plan Urbanistic de Detaliu.
          Ai dreptate, "evisceratum"! Din viteza am scris PUZ in loc de PUD. Si inca de mai multe ori!!!!!!!! Bine ca macar in paranteza am scris bine = plan urbanistic de detaliu.
          Scuze! Pentru a citi corect mesajul, in loc de PUZ cititi PUD va rog!
          Multumesc pentru corecturi si precizari, draga "evisceratum".
          Mai bine mai tarziu decat niciodata!

          Comentariu

          • evisceratum
            Membru marcant
            • 29.aug.2006
            • 410

            #6
            nu am vrut sa scot ochii la nimeni. Informatiile erau corecte doar chestia aia iesea in evidenta.

            Comentariu

            • alinutza99
              Membru
              • 17.aug.2006
              • 168

              #7
              va multumesc mult pentru raspunsuri

              Comentariu

              • radu matei
                Membru marcant
                • 17.apr.2007
                • 515

                #8
                Postat în original de evisceratum
                nu am vrut sa scot ochii la nimeni. Informatiile erau corecte doar chestia aia iesea in evidenta.
                Dar nu am spus ca vrei sa imi scoti ochii, pur si simplu ti-am multumit (in mod sincer) ca mi-ai atras atentia. Altfel nu se mai intelegea nimic din mesajul ala.
                Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                Comentariu

                Procesare...