Montare aerisitor calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #16
    mai exista o varianta dar nu o recomand decat daca aveti posibilitatea de a inchide caloriferele din subsol si eventual sa goliti putin instalatia.
    Procedura este urmatoarea. Se desface putin dopul din partea opusa intrarii apei in calorifer, daca desfacem foarte putin dopul atunci va iesii aerul pe langa filet. Exista doua probleme.
    1) filetul poate sa se desfaca spre stanga sau spre dreapta aleator, nu am reusit niciodata sa stabilesc dinainte ci doar prin incercari.
    2) daca filetul era fisurat sau are putine spire atunci poata sa sara afara si safacem o mare inundatie.
    Eu am aerisit asa de mai multe ori dar nu recomand acest tip riscant decat la etajele superioare pentru ca acolo presiunea apei e mai mica si in general se poate oprii cu o carpa in caz ca sare dopul, pana merge cineva sa opreasca apa si sa goleasca putin instalatia.

    Comentariu

    • cosmintr
      Membru Marcant
      • 30.iul.2006
      • 570

      #17
      Salut, completez si eu cu precizari, acu 5 ani aveam aceeasi prob, am adus un instalator am coborat jos in subsol, golit fara acordul nimanui un etaj din instalatie, apoi montat in loc de dopul de capat aerisitor pe dop cu filet ca sa fiu sigur am cumparat cate doua dopuri de calorifer unu st unu dr, care nu a trebuit le-am dus inapoi la magazin, a incalzit cu lampa de gaz si avea o cheie cu maner de 1 m si s-a defacut usor. 10 min pe calorifer.
      Mai este o solutie eu am practicat-o la altii slabesti turul, sau returul cu o cheie de tevi, pui inainte un vas sub si o carpa infasurata in jur ca sa nu improaste, in cel mai rau caz picura inca o zii doua si gata. Se lasa un vas de platic in caz ca mai picura. ]
      Acum am centrala si am terminat-o cu sistemul centralizat. Salut

      Comentariu

      • crina_ad
        Incepator
        • 04.dec.2007
        • 27

        #18
        Multumesc pt raspuns. Tevile erau noi, asa ca am reusit cu ajutorul unui instalator defiletarea si acum caloriferele sunt calde.
        Multumesc!

        Comentariu

        • bmx
          Incepator
          • 04.dec.2007
          • 81

          #19
          Aerisitoare

          Va salut ,cu respect! As dori sa ma ajute cineva cu un raspuns la o intrebare.Unde si cate aerisitoare automate sunt necesare, la o instalatie de incalzire, care din motive de constructie,nu permite un montaj liniar -adica la nivelul pardoselii-? Mentionez ca acelasi traseu,are urcari finalizate cu radiator si urcari urmate de coborari,(radiator) urmate de urcari ale instalatiei.Eu cred ca exista o regula generala,pe care din pacate nu o cunosc.Multumiri celor care ma vor ajuta -dar nu numai lor.
          S-auzim numai de bine!!

          Comentariu

          • constantin57
            Membru
            • 11.dec.2005
            • 194

            #20
            Am fost zilele acestea la dispensarul medical si am vazut acolo raspunsul la intrebarea D-voastra.
            La trecerea turului si returului pe deasupra usii (deci un U intors)ambele tevi aveau aerisitor automat.

            Comentariu

            • ctin_victor
              Incepator
              • 28.apr.2006
              • 59

              #21
              Aerisitor

              buna ziua .as dori sa-mi montez un aerisitor automat pe instalatia de incalzire.configuratia ei aduce putin cu litera Y in sensul ca de la penultimul calorifer imi pleaca 2 calorifere care sunt capetele retelei.intrebarea mea este ;unde montez aerisitorul?
              la care din ele ?sau la ambele?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #22
                Pune 2 aerisitoare, unul pe fiecare calorifer.
                Pe coloana nu ai cum sa pui in configuratia ta.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • vladk2k
                  Incepator
                  • 19.nov.2008
                  • 63

                  #23
                  Montare aerisitor pe calorifer de fonta

                  Bună ziua

                  Mi-am renovat recent apartamentul, ocazie cu care am operat modificări pe instalația de încălzire (încălzire centralizată de la RADET). Modificările au constat în montarea de aerisitoare pe capetele de coloană (stau la etajul 4/4) și montarea de robineți de trecere (atât pe tur, cât și pe retur)pentru caloriferele din bucătărie și baie (se poate observa în poză). La momentul respectiv nu am avut inspirația de a monta astfel de robineți și la caloriferele din sufragerie și dormitor, ceea ce imi face viața mai grea acum.
                  Iarna trecută ambele calorifere rămase (sufragerie și dormitor) s-au încălzit corect și complet. Cu toate acestea, în momentul în care s-a dat drumul în seara trecută la căldură, caloriferele acestea au rămas reci, încplzindu-se doar primii 2-3 elemenți, ceea ce sugerează că mai au aer rămas de când a fost golită instalația în vara acestui an.

                  Când am vrut să pun aerisitoare manuale pe aceste două calorifere (cele din sufragerie și baie au venit cu aerisitor „la pachet”) nu am găsit pe cineva disponibil. Majoritatea instalatorilor s-au codit că ar fi probleme cu astea de fontă că nu le pot încălzi cu flacăra întrucât există pericolul de a se crăpa. Mai mult, mi-au spus că întrucât caloriferul din bucătărie și aerisitorul automat sunt mai sus decât caloriferul din sufragerie, aerul va ieși pe acolo.

                  Pentru a nu-știu-câta oară, cred că va trebui să fac eu această operație. Din câte îmi dau seama, trebuie sa fac o gaură filetată de 1/2 (aproximativ 12,7 mm), lucru pentru care m-am gândit să folosesc un burghiu de metal de 12 urmat de un tarod (nu știu cât de adânc face filetul, bănuiesc că de 1mm). Credeți că voi avea succes? Ar trebui să încerc cu burghiu de 11?

                  Din câte îmi dau seama, în timpul zilei RADET nu bagă presiune pe instalație (până pe 1 noiembrie) și pot opri turul din robinetul termostatat al caloriferului pentru a putea face operația asta fără să curgă apă în casă. Altfel, singurele soluții rămân să fac frigul sau să cer golirea instalației până la etajul 3.

                  Voi ce părere aveți?
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • tanasie
                    Living Legend
                    • 15.oct.2008
                    • 2501

                    #24
                    Gasesti la magazinele de profil dopuri de calorifer gata gaurite si filetate pentru aerisitor. Vezi ca acel dop se desface in sensul acelor de ceasornic.
                    Daca ai presiune in instalatie va trebui sa inchizi si returul.
                    Cu respect.

                    Comentariu

                    • draku
                      Membru marcant
                      • 12.mar.2007
                      • 343

                      #25
                      le puteti incalzi fara grija cu flacara, ca sa desurubati capacele mai usor
                      in general, sunt foarte ruginite si se desfac greu. este nevoie de o cheie adecvata (41) sau de una reglabila, destul de mare, ca sa ai forta.
                      si atentie la sensul in care se desfac, asa cum scria si colegul mai sus
                      un capac zincat gata filetat pt aerisitor este cam 5 lei, un aerisitor manual cam 12, o garnitura de clingherit pt capac cam 1 leu

                      Comentariu

                      • tanasie
                        Living Legend
                        • 15.oct.2008
                        • 2501

                        #26
                        Acesta coste aprox. 2 lei.
                        Fișiere Atașate
                        Cu respect.

                        Comentariu

                        • vladk2k
                          Incepator
                          • 19.nov.2008
                          • 63

                          #27
                          Postat în original de draku
                          le puteti incalzi fara grija cu flacara, ca sa desurubati capacele mai usor
                          in general, sunt foarte ruginite si se desfac greu. este nevoie de o cheie adecvata (41) sau de una reglabila, destul de mare, ca sa ai forta.
                          si atentie la sensul in care se desfac, asa cum scria si colegul mai sus
                          un capac zincat gata filetat pt aerisitor este cam 5 lei, un aerisitor manual cam 12, o garnitura de clingherit pt capac cam 1 leu
                          Nu am cum să închid returul - să înțeleg că va fi necesară golirea instalației?

                          Eu am deja aerisitoare manuale, dar capacele caloriferelor nu au găuri pentru ele. Să înțeleg că se mai găsesc, încă, capace pentru calorifere atât de vechi (anii '60)?

                          Comentariu

                          • draku
                            Membru marcant
                            • 12.mar.2007
                            • 343

                            #28
                            da, cred ca e mai aproape de adevar pretul asta

                            Comentariu

                            • tanasie
                              Living Legend
                              • 15.oct.2008
                              • 2501

                              #29
                              Daca nu poti inchide returul trebuie golita instalatia.
                              Da, se gasesc capace pentru caloriferele vechi, sa nu uitam ca cea mai mare parte a incalzirii se face cu calorifere vechi de fonta sau tabla.
                              Cu respect.

                              Comentariu

                              • draku
                                Membru marcant
                                • 12.mar.2007
                                • 343

                                #30
                                Postat în original de vladk2k
                                Nu am cum să închid returul - să înțeleg că va fi necesară golirea instalației?

                                Eu am deja aerisitoare manuale, dar capacele caloriferelor nu au găuri pentru ele. Să înțeleg că se mai găsesc, încă, capace pentru calorifere atât de vechi (anii '60)?
                                daca tot va trebui golita instalatia, poate profitati de ocazie sa montati si niste robineti pe retur
                                va fi mai usor de lucrat in caz de nevoie, dar implica costuri si munca suplimentare

                                Comentariu

                                Procesare...