+ Răspuns la subiect
Pagina 4 din 6 PrimulPrimul ... 23456 UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 57

Subiect: Montare aerisitor calorifer

Citat Postat în original de draku
    daca tot va trebui golita instalatia, poate profitati de ocazie sa montati si niste robineti pe retur
    va fi mai usor de lucrat in caz de nevoie, dar implica costuri si munca suplimentare
    Mulțumesc de sfat. În măsura în care voi găsi o soluție să nu murdăresc pereții, voi face acest lucru.

Aerisire calorifer

Buna ziua,

Am la baie un calorifer fff vechi care are in partea din stinga-sus ceva de genul:

Presupun ca e ceva pentru aerisirea caloriferului.
    Cel putin de 4 ani nu s-a mai facut aerisirea caloriferului si cred ca mai mult de 5 ani nu a fost desfacut acel surub.

Curios din fire am desfacut surubul dar nu iesea nimic (aer-apa) prin acel ajutaj.
    M-am uitat inauntru si se observa ceva ca in figura urmatoare:

Se vede mai in spate un cap metalic, care are un usor joc stinga-dreapta. Am incercat sa-l apas cu o surubelnita dar nu s-a miscat si nu am vrut sa risc sa rup ceva.

Intrebare: este intradevar un sistem pentru aerisirea caloriferului? Daca da, cum functioneaza? Orice informatie imi e de ajutor.

Multumesc

chiar nu stie nimeni "principiul de functionare" al acestui tip de "aerisitor"?

Porbabil acel cap din interior la vremea lui se putea desface cu o surubelnita sau ceva. Nu stiu sa va spun exact deoarece nu am mai vazut pana acum.

Eu cred ca acela nu este decit un stut sudat si aerisirea se facea pur si simplu desfacind acel robinet .
    Ce se vede in " fundul " stutului , cred ca este numai rugina depusa .
    Luati ceva rezistent si strapungeti acea rugina , curatati robinetul respectiv si remontati .
    Aerisirea se face doar prin " ce scapa " desfacind putin robinetul . O metoda destul de simpla dar aproape eficienta .

caloriferul are robineti de inchidere pe tur si retur, pusi acum 2-3 ani, si inca merg bine, deci pot izola caloriferul de retea. pe filetul interior pot baga un surub cu filet de 8. se fac aerisitoare manuale pe filet asa mic?

Desi pare a fi calorifer , este un banal registru facut pe santier , deci orice este posibil . Daca insistati , ardeti vopseaua de pe acel stut si vedeti daca este sudat sau infiletat . Poate mai descoperiti ceva .
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	stut_150.jpg‎ 
Afișări:	573 
Mărime:	15,9 KB
ID:		50365   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	stut_150.jpg‎ 
Afișări:	557 
Mărime:	15,9 KB
ID:		50569  

Red face aerisitor calorifer fonta

salut baieti,stau la et 10 si am probleme cu elementii unui calorifer din fonta(jumatre frig restul aproape reci)vreau sa-i pun un aerisitor de 3/8 normal unde are dopul de fonta.am si bormasina si port tarod,va rog spuneti-mi de cit sa fie spiralul si de cit sa fie tarodul(pt aerisior 3/8 )
    va multumesc.
    Ultima modificare făcută de mihai123; 04.02.2012 la 15:39.

Vezi ca presiunea este mare in instalatie.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Montare calorifer baie
    De Vlad Moldovan în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 77
    Ultimul post: 27.01.2014, 13:35
  2. Montare si demontare calorifer
    De secretarul în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 52
    Ultimul post: 06.09.2012, 19:55
  3. Aerisitor automat
    De data în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 17.11.2011, 08:31
  4. Montare robinet calorifer
    De unique în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 03.09.2011, 20:25
  5. Montare calorifer
    De bunoara în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 29.11.2008, 09:47

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii