Montare aerisitor calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6452

    #46
    Nu am scris nimic, pentru că nu am avut ce spune în plus faţă de ceea ce s-a scris deja. Varianta cu găuritul şi cu filetarea este corectă, doar că, pentru mine, are mai multe necunoscute decît cea cu înlocuirea dopului cu o reducţie (de la 1 la 3/8 sau 1/2). Aşa că eu sînt pentru cea de-a doua (aşa am şi procedat pe unde a fost cazul), deşi este posibil să fie ceva mai multă muncă şi deranj (vezi ataşament).
    Fișiere Atașate
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #47
      Postat în original de RaduCA
      . Varianta cu găuritul şi cu filetarea este corectă, doar că, pentru mine, are mai multe necunoscute decît cea cu înlocuirea dopului cu o reducţie (de la 1 la 3/8 sau 1/2). Aşa că eu sînt pentru cea de-a doua (aşa am şi procedat pe unde a fost cazul), deşi este posibil să fie ceva mai multă muncă şi deranj (vezi ataşament).
      Nu am inteles eu exprimarea ta sau am o problema la "obiectul de sus", ce vrei sa spui cu "inlocuirea dopului cu o reductie (de la 1 la 3/8 sau 1/2)" ?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        #48
        Scuze , cred că exprimarea mea este de vină. "Dopul" este cel de jos, "reducţiile" sînt cele de sus.
        Fișiere Atașate
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #49
          Ma asteptam la altceva, astea sunt dopurile filetate de care vorbeam mai sus. E in regula, exista atat variante vopsite (ca in foto) cat si zincate sau simple.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • cccc_llll20
            Incepator
            • 03.iul.2014
            • 4

            #50
            Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

            Buna ziua!

            Vreau sa montez niste aeresitoare pe caloriferele din fonta, tip vechi.
            Problema este urmatoarea: dupa ce am cumparat aeresitoarele, vad ca trebuie o cheie de 36 pt montaj, pe cand dopurile de la calorifer sunt pentru cheie de 41. Si vizual, aeresitoarele sunt mai mici in diametru fata de dopurile de la calorifer.
            Intrebarea mea este: oare o sa se potriveasca aeresitoarele pe calorifer, adica filetul interior este de aceeasi marime ca filetul dopurilor?

            Pentru ca nu vreau sa desfac dopurile si sa vad ca nu se potrivesc aeresitoarele.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #51
              Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

              Depinde de calorifer dar din spusele colegilor de mai sus se pare ca este destul de greu sa se potriveasca si veti fi nevoit sa faceti mai multe adaptari.

              Comentariu

              • cccc_llll20
                Incepator
                • 03.iul.2014
                • 4

                #52
                Răspuns la: Montare aerisitor calorifer fonta

                Avand in vedere postarea mea precedenta, o sa spun aici cum am reusit sa demontez un dop de la caloriferul de fonta, pentru a monta un aerisitor.

                Dopul de la caloriferul in discutie este in partea stanga sus a caloriferului (teava de tur intra in partea deapta sus). Fiind in stanga, filetul este pe stanga - deci dopul se infileteaza invartindu-l in stanga / in sens invers acelor de ceasorinic si se desfileteaza rotindu-l spre dreapta / in sensul acelor de ceasornic.

                1. mi-am procurat o cheie fixa de 36-41
                2. am curatat cu un cutit si o panza de bomfaer vopseaua si caltii din zona filetului dopului
                3. am incalzit zona dopului cu un uscator de par la treapta maxima (2000 w)
                4. am picurat niste ulei de bicicleta pe filetul dopului
                5. am pus cheia pe dop si am batut cu ciocanul in cheie
                6. dopul era intepenit, dar s-a miscat pana la urma. dupa cateva miscari inainte-inapoi cu cheia, am simtit ca se roteste
                7. am mai curatat din calti, am picurat din nou ulei si s-a desfacut.

                M-am inspirat si de aici:
                Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice

                Aici puteti pune intrebari care nu se incadreaza la celelalte sectiuni, sau orice altceva din domeniu.


                Dopul care era pe calorifer se desface cu cheia de 41. Reductiile pe care le-am cumparat pentru aerisitor se desfac cu cheia de 36 - sunt si mai mici ca diametru fata de dopul original a caloriferului, dar diametrul la partea filetata este acelasi, deci se potrivesc, cu toate ca nu acopera caloriferut atat de mult cum o facea vechiul dop, sper sa nu fie probleme...

                As avea acum o intrebare, poate imi raspunde cineva...
                Cand montez reductia pentru aerisitor, ce este mai bine sa pun pe filet: calti din canepa sau banda din aceea subtire si alba ce tine loc de calti (nu stiu exact cum se numeste)?
                Trebuie sa pun si o garnitura de clingherit? daca pun garnitura de clingherit mai e nevoie de calti? Reductia are si ea o mica garnitura din cauciuc, sa o scot daca pun garnitura de clingherit sau o las?
                Ultima editare de cccc_llll20; 08.aug.2014, 20:28.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #53
                  Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

                  Banda alba e banda de teflon .
                  Fara o poza - ma opresc aici caci nu stiu daca se poate cu garnitura sau nu .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • cccc_llll20
                    Incepator
                    • 03.iul.2014
                    • 4

                    #54
                    Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

                    Asa arata caloriferul cu dopul scos:Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0262.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	176,3 KB 
ID:	617649

                    Am infiletat reductia cu aeresitorul atasat pe ea: Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0259.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	184,8 KB 
ID:	617650Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0265.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	197,3 KB 
ID:	617651Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0260.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	191,4 KB 
ID:	617652

                    Asa arata reductia cu aeresitorul infiletat in ea; se observa ca are deja o garnitura de cauciuc: Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0263.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	343,6 KB 
ID:	617653

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #55
                      Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

                      Daca suprafata circulara de la calorifer este dreapta ( se poate slefui cu smirghel fin ) , garnitura respectiva de cauciuc ar trebui sa si faca treaba .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • cccc_llll20
                        Incepator
                        • 03.iul.2014
                        • 4

                        #56
                        Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

                        Deci e suficienta garnitura de cauciuc cu care vine reductia.

                        Pe filet ce e mai bine sa pun, calti sau banda de teflon? (banda de teflon am prin casa, dar nu stiu daca e la fel de eficienta precum caltii - ma gandesc ca si caloriferul o sa atinga o temperatura destul de mare...)

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          #57
                          Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

                          da trebuie sa puneti calti sau banda de teflon pe absolut toate filetele. incercati sa facei o proba de presiune inainte de umplerea instalatiei.

                          Comentariu

                          • Cipri1
                            Membru
                            • 14.aug.2012
                            • 264

                            #58
                            Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

                            Nu stiu daca am postat in topicul corespunzator : Cum se face corect aerisirea la un calorifer ? Ma refer la operatiune . Cand se inchide turul sau/si returul ? Cand se deschid ?

                            Eu am lasat pe deschis robinetul , dupa care am inceput aerisirea . S-a vazut o diferenta mare . Inainte aproape deloc nu degajau caldura , iar dupa s-a simtit considerabil o crestere .
                            Ultima editare de Cipri1; 24.oct.2014, 23:05.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              #59
                              Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

                              Postat în original de Cipri1
                              Nu stiu daca am postat in topicul corespunzator : Cum se face corect aerisirea la un calorifer ? Ma refer la operatiune . Cand se inchide turul sau/si returul ? Cand se deschid ?

                              .
                              Turul si returul sunt permanent deschise - daca vrei sa se incalzeasca radiatorul si binenteles ca sa poti aerisi corect .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6886

                                #60
                                Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

                                Verificati ca' caloriferul sa fie cel putin pe orizontala ori cu o mica panta inspre robinetul de pe tur dupa care inchideti robinetul de pe tur, deschideti ventilul de aerisire, lasati sa iasa aerul pana cand curge jet de apa fara intrerupere. deschideti robinetul de pe tur lasand in continuare ventilul putin deschis. Inchideti ventilul doar dupa ce aveti jet de apa constant.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...