Montare aerisitor calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • todorovicim
    Membru
    • 31.dec.2010
    • 181

    #76
    Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

    Salut.AT functioneaza cu 50*-60* pe instalatie.Am tot cautat si nu am gasit pt."trage"aer.Totusi,aerisitoarele automate pot ajuta cu ceva...

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #77
      Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

      Puteti monta aerisitoare automate doar ca ele nu vor elimina tot aerul si oricum problema va trebui rezolvata.

      Comentariu

      • todorovicim
        Membru
        • 31.dec.2010
        • 181

        #78
        Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

        Postat în original de Consultant climatizare
        Puteti monta aerisitoare automate doar ca ele nu vor elimina tot aerul si oricum problema va trebui rezolvata.
        Salut.Cum poate fi rezolvata problema, prin aerisire manuala, ca si pana acum.Am aerisit si la pompa de circulatie.Azi,13.03.2015,am verificat si am constatat ca jumatate din calorifer(ma refer la jumatate din partea st.a caloriferului de 1.5m era mai rece,la fel si la caloriferul de 1.90m tot asa era).Am aerisit manual, cu "cheita fermecata"si e ok.M-am gandit ca aerisitoarele automate ar fi rezolvat partial problema.Imi era frica sa nu curga pe jos picaturi de apa...

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #79
          Răspuns la: Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

          Ce presiune este in instalatie ?
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Scifficus
            Membru marcant
            • 23.iun.2013
            • 841

            #80
            Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

            Daca rezervorul ii la 2,5-3 metri inaltime iar aerisitorul o sa fie la cca 1 m de sol, scadem metrul asta din aia 2,5-3 metri si rezulta o coloana de 1,5-2 metri. Din asta reiese ca presiunea in instalatie va fi de 150-200 mBari sau 0,15-0,2 bari.

            Comentariu

            • todorovicim
              Membru
              • 31.dec.2010
              • 181

              #81
              Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

              Postat în original de Scifficus
              Daca rezervorul ii la 2,5-3 metri inaltime iar aerisitorul o sa fie la cca 1 m de sol, scadem metrul asta din aia 2,5-3 metri si rezulta o coloana de 1,5-2 metri. Din asta reiese ca presiunea in instalatie va fi de 150-200 mBari sau 0,15-0,2 bari.
              Salut.Sunt pensionar,iar soba este cu registru in ea.Registrul "duce" cele 8 calorifere,insa am probleme cu cele 2 "mai apropiate"de "Centrala HOME MADE".Sincer, nu am habar ce presiune e pe instalatie, deoarece nu a fost montat de "meserias"un manometru.Circuitul este inchis cu apa dedurizata+antigel,cam 50% (fifty, fifty)...imi era jena sa dezvalui "Centrala HOME MADE",doarece nu primeam raspuns de la voi...Doream sa fac comanda online,a doua aerisitoare automate,insa am dorit sa ma consult cu voi.Oricum multumesc...

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                #82
                Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

                Daca nu aveti termomanometru cum stiti ce temp are AT ? Daca fierbe apa ?!
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • todorovicim
                  Membru
                  • 31.dec.2010
                  • 181

                  #83
                  Răspuns la: Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

                  Postat în original de coby
                  Daca nu aveti termomanometru cum stiti ce temp are AT ? Daca fierbe apa ?!
                  Salut.Pai am un termometru simplu la iesire din soba(pe tur)imediat langa termostat...si mai am cateva termometre pe traseu,puse pe calorifere(2 buc.sigur nu indica cu precizie temp.,insa vad cam 40*-45* si e ok.pt.mine).Totusi aerisitoarele automate, ce randament au si cum functioneaza.Ma refer daca aeriseste automat, curge picaturi de apa pe jos sau are un mic recipient, unde se acumuleaza apa si la intervale mari de timp trebuie golit.Vroiam sa stiu despre aceste aerisitoare automate pt.a putea cumpara.multumesc...

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    #84
                    Răspuns la: Montare aerisitor calorifer

                    In mod normal prin ele nu ar trebui sa scape apa dar in timp este posibil ca acestea sa scape cateva picaturi de apa. Aici totul depinde si de calitatea apei din retea, daca aveti o apa dura atunci aerisitorul o sa se strice mult mai repede.

                    Comentariu

                    Procesare...