Montare aerisitor calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • zaco
    Incepator
    • 16.ian.2006
    • 2

    Montare aerisitor calorifer

    Stie cineva unde pot gasi sa cumpar un imbus pentru deschiderea aerisitorului de la caloriferului de otel?

    Am atasat o poza cu aerisitorul.

    Multumesc.
    Fișiere Atașate
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Imbusul nu poate deschide aerisitorul. Cu imbusil se deschide robinetul de pe retur al caloriferului. Pentru aerisitor folositi o surubelnita.

    Comentariu

    • i96nds
      Membru marcant
      • 03.ian.2006
      • 427

      #3
      Acela nu e un imbus (cheie hexagonala) ci este o cheie patrata. Ceva de genul asta are nashul la tren ca sa deschida diverse usi. Doar ca are dimensiunea mai mare. Asa ca degeaba avem pile la CFR.

      Dar in mijloc e o teshitura care te ajuta sa folosesti surubelnita, cum spunea Traian.
      Stefan

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 960

        #4
        Da' un patent cu varf ingust sau un cleste papagal nu merge?
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • zaco
          Incepator
          • 16.ian.2006
          • 2

          #5
          OK, greaseala mea ca l-am numit "imbus" in loc de "cheie patrata" (asa ii spuneau instalatorii - imbus).

          Am incercat sa il deschid cu surubelnita si patentul si in cele din urma am reusit - surubul era intepenit. Problema e ca am cam stricat fanta surubului.

          PS: Am vazut ca instalatorul a folosit la alt calorifer o cheita de la o jucarie (masinuta) de pe "vremea lui Ceausescu".

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Asa stranse vin din fabrica - a doua oara nu va mai fi asa greu de desfacut.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • idg
              Membru marcant
              • 18.iun.2004
              • 321

              #7
              cheie de jucarie cu arc chinezeasca , aia merge...

              Comentariu

              • vegabony
                Incepator
                • 24.mar.2006
                • 16

                #8
                incearca la magazinele de profil au sigur la Romstal.... sau Black Sea!

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Energie risipita

                  Prea multa vorba pentru un aerisitor manual ordinar.


                  O surubelnita este suficienta - fiind la indemana oricand - daca nu gasit cheita speciala - de fapt prin brico am vazut unele de plastic livrate odata cu aerisitorul.


                  Si daca s-a bulit capatul de surubelnita si nu ai cheie - schimbi aerisitorul in 10 secunde - nu este decat 3 lei parca.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • data
                    Membru
                    • 30.oct.2004
                    • 119

                    #10
                    Re: Energie risipita

                    Postat în original de viorel.stanculescu
                    Prea multa vorba pentru un aerisitor manual ordinar.


                    O surubelnita este suficienta - fiind la idnemana oricand - daca nu gasit cheita speciala - de fapt prin brico am vazut unele de plastic licrate odata cu aerisitorul.


                    Si daca s-a bulit capatul de surubelnita si nu ai cheie - schimbi aerisitorul in 10 secunde - nu este decat 3 lei parca.
                    1,9 lei

                    Comentariu

                    • crina_ad
                      Incepator
                      • 04.dec.2007
                      • 27

                      #11
                      Aerisire calorifere fonta

                      Buna ziua, stau la 9/10 si am caloriferele reci (se incalzesc doar primii 3-4 elementi). Vecinul de la 10 are aerisire pe calorifere dar nu vrea sa o foloseasca
                      Administratorul nu vrea sa aeriseasca instalatia blocului sub motivul ca numai eu ma plang de problema. (la inceputul iernii i-am convins cu scandal si a fost ok, au scos apa din instalatie pt lucrari de 2 zile si acum refuza categoric sa mai aeriseasca)

                      Se pot monta robineti de aerisire pe caloriferele de fonta (la un magazin de calorifere mi s-a spus ca e f greu si dureaza mult si nu va vrea nimeni sa faca asta) sau sunt obligata sa le schimb cu cele din otel?
                      Va multumesc

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3639

                        #12
                        Da se pot monta aerisitoare si pe radiatoarele din fonta, dar trebuie radiatoarele golite. Adica ori faceti vara aceasta lucrare, ori vorbiti cu cei din bloc sa goleasca instalatia pana la etajul putin sub dumneavoastra. Oricum degeaba isi foloseste vecinul de la 10 aeristoarele sau se realizeaza aerisirea coloanei ca tot nu o sa va ajute atata timp cat dumneavoastra aveti aer in radiatoare.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Daca poti izola caloriferul, se desface dopul din partea opusa turului si se schimba cu altul cu aerisitor montat pe el. Este chestie de 10 minute pe calorifer. Pentru a desface usor dopurile respective este buna o suflanta cu aer cald.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • crina_ad
                            Incepator
                            • 04.dec.2007
                            • 27

                            #14
                            Postat în original de VYS
                            Daca poti izola caloriferul, se desface dopul din partea opusa turului si se schimba cu altul cu aerisitor montat pe el. Este chestie de 10 minute pe calorifer. Pentru a desface usor dopurile respective este buna o suflanta cu aer cald.
                            puteti sa-mi si recomandati unde sa gasesc pe cineva sa faca asta, va rog? ca n-am nici cea mai mica idee
                            Multumesc

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2348

                              #15
                              Daca nu reusiti sa desfaceti dopul filetat de la capatul opus turului - acesta poate avea filet pe dreapta sau pe stanga - aveti varianta de a monta un aerisitor chiar pe teava de tur, prin intermediul unui racord tip "T", imediat la intrarea in calorifer, dupa robinetul de tur. Dar pentru a-l monta si pentru a-l putea folosi, aveti nevoie de robinete montate pe tur si pe retur, care sa poata izola caloriferul. In acest caz de montare a aerisitorului, aerisirea o veti face prin inchiderea robinetului de tur.

                              Comentariu

                              Procesare...