Montare aerisitor calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vladk2k
    Incepator
    • 19.nov.2008
    • 63

    #31
    Postat în original de draku
    daca tot va trebui golita instalatia, poate profitati de ocazie sa montati si niste robineti pe retur
    va fi mai usor de lucrat in caz de nevoie, dar implica costuri si munca suplimentare
    Mulțumesc de sfat. În măsura în care voi găsi o soluție să nu murdăresc pereții, voi face acest lucru.

    Comentariu

    • titaniq
      Incepator
      • 13.mar.2010
      • 47

      #32
      Aerisire calorifer

      Buna ziua,

      Am la baie un calorifer fff vechi care are in partea din stinga-sus ceva de genul:

      Presupun ca e ceva pentru aerisirea caloriferului.
      Cel putin de 4 ani nu s-a mai facut aerisirea caloriferului si cred ca mai mult de 5 ani nu a fost desfacut acel surub.


      Curios din fire am desfacut surubul dar nu iesea nimic (aer-apa) prin acel ajutaj.
      M-am uitat inauntru si se observa ceva ca in figura urmatoare:






      Se vede mai in spate un cap metalic, care are un usor joc stinga-dreapta. Am incercat sa-l apas cu o surubelnita dar nu s-a miscat si nu am vrut sa risc sa rup ceva.

      Intrebare: este intradevar un sistem pentru aerisirea caloriferului? Daca da, cum functioneaza? Orice informatie imi e de ajutor.

      Multumesc

      Comentariu

      • titaniq
        Incepator
        • 13.mar.2010
        • 47

        #33
        chiar nu stie nimeni "principiul de functionare" al acestui tip de "aerisitor"?

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          #34
          Porbabil acel cap din interior la vremea lui se putea desface cu o surubelnita sau ceva. Nu stiu sa va spun exact deoarece nu am mai vazut pana acum.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #35
            Eu cred ca acela nu este decit un stut sudat si aerisirea se facea pur si simplu desfacind acel robinet .
            Ce se vede in " fundul " stutului , cred ca este numai rugina depusa .
            Luati ceva rezistent si strapungeti acea rugina , curatati robinetul respectiv si remontati .
            Aerisirea se face doar prin " ce scapa " desfacind putin robinetul . O metoda destul de simpla dar aproape eficienta .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #36
              E posibil sa aveti dreptate.

              Comentariu

              • titaniq
                Incepator
                • 13.mar.2010
                • 47

                #37
                caloriferul are robineti de inchidere pe tur si retur, pusi acum 2-3 ani, si inca merg bine, deci pot izola caloriferul de retea. pe filetul interior pot baga un surub cu filet de 8. se fac aerisitoare manuale pe filet asa mic?

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #38
                  Desi pare a fi calorifer , este un banal registru facut pe santier , deci orice este posibil . Daca insistati , ardeti vopseaua de pe acel stut si vedeti daca este sudat sau infiletat . Poate mai descoperiti ceva .
                  Fișiere Atașate
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • mihai123
                    Incepator
                    • 11.iun.2010
                    • 79

                    #39
                    aerisitor calorifer fonta

                    salut baieti,stau la et 10 si am probleme cu elementii unui calorifer din fonta(jumatre frig restul aproape reci)vreau sa-i pun un aerisitor de 3/8 normal unde are dopul de fonta.am si bormasina si port tarod,va rog spuneti-mi de cit sa fie spiralul si de cit sa fie tarodul(pt aerisior 3/8 )
                    va multumesc.
                    Ultima editare de mihai123; 04.feb.2012, 16:39.

                    Comentariu

                    • autom
                      Incepator
                      • 08.oct.2009
                      • 79

                      #40
                      Vezi ca presiunea este mare in instalatie.

                      Comentariu

                      • cosmintr
                        Membru Marcant
                        • 30.iul.2006
                        • 570

                        #41
                        Cu o cheie mare reglabila de cca 05.m se poate desface dopul de pe calorifer, vedeti ca este filet invers, trebuie incalzit cu o lampa inainte. Se gaseste in comert dop cu gaura in el(ieftin) si se pote monta aerisitor. Eu asa am procedat mai demult cand stateam la bloc si aveam incalzire comuna. Rezultatul a fost f bun. Fiind ultimu etaj, inchideti jos in subsol si goliti putin instalatia.

                        Comentariu

                        • mihai123
                          Incepator
                          • 11.iun.2010
                          • 79

                          #42
                          multumesc de sfat am citit si aceasta varianta nu ma risc,filetul poate fii partial mincat,pot aparea fisurii caloriferul are cam 40 ani.
                          mai sigur se poate da o gaura si facut filet
                          doresc sa stiu dimensiunile exacte pt spiral si pt tarod astea pt un aerisitor de 3/8
                          multmesc

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #43
                            Recomandarea lui Cosmintr este cea mai sigura varianta si ti-o recomand.
                            Din punct de vedere al executie lucrarii este extrem de simplu si se poat eface in cateva minite daca ai sculele potrivite.
                            Exista sanse sa se desfaca si fara incalzire iar daca tot nu vrea atunci incalzirea cu o suflanta (depinde cate de intepenit este pentru ca poate nu face fata suflanta) sau cel mai sigur cu o lampa cu gaz. Nu are ce sa se deterioreze, la incalzire se dilata fonta si lasa dopul sa se desfaca usor. Am facut asa ceva cu mainile mele si iti garantez ca nu se deterioreaza nici un filet, chiar si daca au 40 ani caloriferele. Ceea ce vrei sa faci cu spiral, tarod etc, este o nebunie, nu poti lucra perfect la pozitie si daca dopurile actuale sunt mai tari (ca material) este foarte posibil sa ai probleme si la gaurire.
                            Dai fuga si cumperi un dop pe partea pe care ai nevoi, pui calt pe el si il infiletezi pe calorifer, evident dupa ce cureti zona.
                            Daca tot vrei sa faci nebunia cu gauritul (chiar as vrea sa ne arati daca reusesti pentru ca am mari semne de intrebare asupra reusitei) cred ca datele necesare ar fi:
                            gaura cu burghiu de 9.5mm si tarod pentru filet de 11 mm, pas de 1,5mm - asta este pentru filetul metric.
                            Problema ca filetul este pe invers si vei avea nevoie de tarod in cosecinta.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              #44
                              Postat în original de cosmintr
                              [...] este filet invers [...]
                              Poate da, poate nu... Şansele de a nimeri filetul invers sînt de 1:2.


                              Postat în original de VYS
                              [...] Problema ca filetul este pe invers [...]
                              La aerisitoare filetul este normal.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 12977

                                #45
                                Corect Radu, am gresit eu fiind cu gandul la filetul dopurilor.
                                Scuze pentru eroarea copilareasca, se mai intampla.
                                Despre intentia colegului nici o parere?
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...