Siguranta principala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bog_xp
    Incepator
    • 25.sep.2007
    • 13

    Siguranta principala

    Am facut o noua instalatie intr-o casa cu 3 camere bucatarie baie camara hol beci am montat 2 tablouri de sigurante in interior cu sigurante de 16 si respectiv 25..in casa is in jur de 10..12 prize si in jur de 7..8 becuri ...intrebarea e ..afara am un tablou preistoric cu dulii ..cu litza..si alea alea..as vrea sa il inlocuiesc si ala..cu unul mai bun ..ce imi recomandati si de ce marimi sa fie sigurantele ...am auzit ca se pune de obicei sigurata principala la exterior chiar dupa ceas
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    Re: siguranta principala

    Postat în original de bog_xp
    am facut o noua instalatie intr-o casa cu 3 camere bucatarie baie camara hol beci am montat 2 tablouri de sigurante in interior cu sigurante de 16 si respectiv 25..in casa is in jur de 10..12 prize si in jur de 7..8 becuri ...intrebarea e ..afara am un tablou preistoric cu dulii ..cu litza..si alea alea..as vrea sa il inlocuiesc si ala..cu unul mai bun ..ce imi recomandati si de ce marimi sa fie sigurantele ...am auzit ca se pune de obicei sigurata principala la exterior chiar dupa ceas
    de ce sigurante de 16A si 25A ? nu e de ajuns 10A si 16A hai 20A?
    ce alimenteaza tabloul de afara? cumva pe cele din interior sau mai ai si alte circuite?daca nu mai ai circuite e suficient sa pui sigurante de 25A sau 32A doua bucati ! tabloul va fi cu protectie la apa si umezeala daca exista acest pericol (ip55) de exemplu!
    te salut!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Daca vrei sa dai ceva in plus poti folosi pe circuitul general un intreruptor automat cu protectie diferentiala (recomand 0,3A) si protectie la supratensiune curentul nominal 25A sau 32A. Va recomand produsele de la Merlin Gerin, respectiv sigurantele cu protectie diferentiala din gama Domae.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      Procesare...