Modalitati legare in retea a caloriferelor la CT

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Marin
    Incepator
    • 25.feb.2007
    • 49

    Modalitati legare in retea a caloriferelor la CT

    Buna ziua Domnilor,
    Sunt la stadiul montarii caloriferelor la centrala termica (dupa calculele mele 24kW) la o casa P+1. La parter sunt:sufragerie=3, hol=0, bucatarie=1, 2 bai=2. La etaj sunt: 4 dormitoare=4,hol=1. As dori sa montez caloriferele pentru a mai reduce din cheltuielile de instalare. Am cautat pe topic pana la pg 7 si nu am gasit o schema de conectare (ramificare) tur-retur a caloriferelor la centrala termica si calculul dimensiunilor tevilor functie de: distanta, numar de calorifere pe ramificatie, marime calorifer.
    Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat, o adresa de mail sau undeva pe acest topic de unde sa ma documentez in aceasta problema.
    Va multumesc anticipat si sarbatori fericite.
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1736

    #2
    Re: Modalitati legare in retea a caloriferelor la CT

    Postat în original de Marin
    Buna ziua Domnilor,
    Sunt la stadiul montarii caloriferelor la centrala termica (dupa calculele mele 24kW) la o casa P+1. La parter sunt:sufragerie=3, hol=0, bucatarie=1, 2 bai=2. La etaj sunt: 4 dormitoare=4,hol=1. As dori sa montez caloriferele pentru a mai reduce din cheltuielile de instalare. Am cautat pe topic pana la pg 7 si nu am gasit o schema de conectare (ramificare) tur-retur a caloriferelor la centrala termica si calculul dimensiunilor tevilor functie de: distanta, numar de calorifere pe ramificatie, marime calorifer.
    Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat, o adresa de mail sau undeva pe acest topic de unde sa ma documentez in aceasta problema.
    Va multumesc anticipat si sarbatori fericite.
    Poate ca motivul pentru care n-ai gasit nimic in acest sens este acela ca un proiect se intocmeste de catre un proiectant.
    Pe forum se pot afla informatii cu caracter general dar proiectarea instalatiei nu va veni de aici.

    Numai bine,
    DIY

    Comentariu

    • Marin
      Incepator
      • 25.feb.2007
      • 49

      #3
      Eu nu am cerut proiectarea instalatiei ci doar informatii generale. Si alegerea puterii caloriferelor se poate face de un proiectant totusi se gasesc destule formule pe acest topic. Motivul este tocmai ca nu se gasesc proiectanti care sa aiba preturi rezonabile.
      Multumesc totusi pentru raspuns .
      Poate aveti si alte opinii?

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        Dar formulele exacte au foarte multe variabile si toate formulele de pe forum au un caracter general si infomativ, ceva cat mai exact si bun nu poate sa va faca decat un proiectant raportandu-se la casa dumneavoastra. Se gasesc destui proiectanti cu preturi rezonabile sau chiar daca nu vi se par rezonabile preturile sa stiti ca acestea sunt corecte.

        Comentariu

        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
          Membru marcant
          • 26.dec.2005
          • 584

          #5
          Domnule Marin,
          Datele furnizate de d-tra.sunt insuficiente pt.a va da nici macar un sfat care sa va fie deajutor.Pt. un sistem de incalzire care sa nu va dea batai de cap sunt necesare f. multe informatii,de la planul casei pina la regimul termic al fiecarei incaperi,nivelul de izolatie al constructiei,etc.Sfatul meu este sa nu minimalizati aceasta problema,pt.ca mai tirziu o sa va para rau si cheltuielile vor fi cum mult mai mari.

          Comentariu

          • Marin
            Incepator
            • 25.feb.2007
            • 49

            #6
            Multumesc D-le Zaharescu am sa urmez sfatul pe care mi l-ati dat.
            Sanatate si numai bine.

            Comentariu

            Procesare...