+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: Pasta care lipeste gaurile de la tevi

Pasta care lipeste gaurile de la tevi

exista un fel de pasta care lilpeste gaurile de la tevi si cind sint ude ?

Greu de crezut, detaliati va rog problema, si incercam sa gasim alte solutii.

Exista asa ceva. am avut o problema in trecut la o teava din pvc de la bucatarie care la o imbinare era fisurata si imi curgea. am dat cu poxipol (sper ca nu ma insel. o sa ma uit acasa pentru ca am pastrat ambalajul). este vorba de 2 substante care se amesteca, se formeaza o pasta precum plastilina. foarte multumit. se face beton.

Re: Pasta care lipeste gaurile de la tevi

Citat Postat în original de Menestrel
    exista un fel de pasta care lilpeste gaurile de la tevi si cind sint ude ?
    Aceasta teava PVC din ce instalatie face parte?
    Exista vreo fisura pe teava, imbinare dezlipita etc.?

Personal, consider ca solutiile gen poxilina, poxipol etc. nu pot face fata unor fisuri in adevaratul sens al cuvantului. In cel mai bun caz, ar putea rezolva problema aparitiei anumitor pori in tevi, altfel, ori montam un manson ori refacem tronsonul deteriorat.

Conteaza tipul instalatiei, una este instalatia de canalizare si alta este o instalatie sub presiune (incalzire)..

Re: Pasta care lipeste gaurile de la tevi

Am folosit poxilina la lipirea unei conducte din pexal , pe tur la CTde apartamentb . Nu a tinut. Ni o utilizati

Exista Victoplast,care este varianta romaneasca a Poxilinei si este mult mai bun decat aceasta din urma.Eu am lipit cu Victoplast o fisura intr-un calorifer de fonta si a functionat asa vreo 7 ani,pana cand m-am debransat de la termoficare si mi-am pus centrala,schimband si caloriferul.Problema cu Victoplastul este ca lipeste doar suprafete perfect uscate,deoarece are timp de intarire mare (2 ore),iar ca lipitura sa tina am facut-o in doua reprize : prima data am pus un petic exact pe fisura,iar dupa ce acesta s-a intarit,am facut un manson de jur-imprejurul peticului.Dupa ce am vazut ca tine,le-am lipit si parintilor mei 3 calorifere tot asa si au tinut foarte bine.
    In ce priveste Poxilina si Poxipolul,imi pare rau,nu vreau sa fac reclama negativa,dar sa stiti ca numai reclama e de capul lor,dati banii degeaba pe ele (si sunt chiar scumpe !).
    LARGO AL FACTOTUM

Poxipolul/poxilina nu lipesc pe suprafete ude sigur.
    ratzele se trag din camioane

Citat Postat în original de ear1976
    In prospectul Poxilinei scrie ca lipeste si suprafete umede,dar,cum spuneam si intr-un mesaj anterior,doar reclama si pretul mare e de capul ei;va spun din proprie experienta ,ca am testat si poxilina si poxipolul.In ce priveste poxipolul,si acum imi vine sa rad cand imi amintesc de reclama TV ce se difuza acum vreo 5 ani cu un nene care sapa in desert un sant lung de "h"metri si i se rupe coada de la lopata si el bineinteles ca plecase in desert cu poxipolu' in buzunar,ca tot gospodaru',si isi lipeste coada la lopata si sapa in continuare.Hai sa fim seriosi...
    Pe de alta parte,isi mai aminteste cineva de adezivul nemtesc bicomponent "Tip-Top"care se gasea pe vremuri? Nu stiu de ce nu se mai fabrica,pentru ca eu un adeziv mai bun n-am vazut pana acum.Cu Tip-Top se putea lipi chiar si o coada de lopata.Inainte de 1989,acest adeziv se folosea printre altele la lipirea covoarelor de cauciuc de la benzile transportoare din mina si era atat de eficient incat nu mai era nevoie nici de vulcanizare,nici de prindere prin agrafare.
    LARGO AL FACTOTUM

Asteptam un raspuns de la initiatorului topicului!

Citat Postat în original de florin muresan-grecu
    Citat Postat în original de ear1976
    In prospectul Poxilinei scrie ca lipeste si suprafete umede,dar,cum spuneam si intr-un mesaj anterior,doar reclama si pretul mare e de capul ei;va spun din proprie experienta ,ca am testat si poxilina si poxipolul.In ce priveste poxipolul,si acum imi vine sa rad cand imi amintesc de reclama TV ce se difuza acum vreo 5 ani cu un nene care sapa in desert un sant lung de "h"metri si i se rupe coada de la lopata si el bineinteles ca plecase in desert cu poxipolu' in buzunar,ca tot gospodaru',si isi lipeste coada la lopata si sapa in continuare.Hai sa fim seriosi...
    Pe de alta parte,isi mai aminteste cineva de adezivul nemtesc bicomponent "Tip-Top"care se gasea pe vremuri? Nu stiu de ce nu se mai fabrica,pentru ca eu un adeziv mai bun n-am vazut pana acum.Cu Tip-Top se putea lipi chiar si o coada de lopata.Inainte de 1989,acest adeziv se folosea printre altele la lipirea covoarelor de cauciuc de la benzile transportoare din mina si era atat de eficient incat nu mai era nevoie nici de vulcanizare,nici de prindere prin agrafare.
    daaa, mai era si aia cu nenea care scapa lipiciu sub roata de la camion - din pacate doar reclama. Decat poxilina, victoplast e mult mai bun, da' are aceeasi problema, suprafata trebuie sa fie uscata.
    ratzele se trag din camioane

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Cum se dau gaurile de evacuare intr-un toc de PVC
    De vdingo11 în forumul Tamplarie
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 03.08.2010, 23:00
  2. Gaurile in cantul unei placi
    De raduss în forumul Mobilier
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 10.09.2007, 23:01
  3. Cu ce se lipeste folia antivapori?