Pasta care lipeste gaurile de la tevi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Menestrel
    Incepator
    • 18.oct.2006
    • 81

    Pasta care lipeste gaurile de la tevi

    exista un fel de pasta care lilpeste gaurile de la tevi si cind sint ude ?
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Greu de crezut, detaliati va rog problema, si incercam sa gasim alte solutii.

    Comentariu

    • bica sorin
      Incepator
      • 27.sep.2007
      • 21

      #3
      Exista asa ceva. am avut o problema in trecut la o teava din pvc de la bucatarie care la o imbinare era fisurata si imi curgea. am dat cu poxipol (sper ca nu ma insel. o sa ma uit acasa pentru ca am pastrat ambalajul). este vorba de 2 substante care se amesteca, se formeaza o pasta precum plastilina. foarte multumit. se face beton.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Re: Pasta care lipeste gaurile de la tevi

        Postat în original de Menestrel
        exista un fel de pasta care lilpeste gaurile de la tevi si cind sint ude ?
        Aceasta teava PVC din ce instalatie face parte?
        Exista vreo fisura pe teava, imbinare dezlipita etc.?

        Personal, consider ca solutiile gen poxilina, poxipol etc. nu pot face fata unor fisuri in adevaratul sens al cuvantului. In cel mai bun caz, ar putea rezolva problema aparitiei anumitor pori in tevi, altfel, ori montam un manson ori refacem tronsonul deteriorat.

        Conteaza tipul instalatiei, una este instalatia de canalizare si alta este o instalatie sub presiune (incalzire)..

        Comentariu

        • Serban Valentin
          Membru Marcant
          • 12.nov.2006
          • 389

          #5
          Re: Pasta care lipeste gaurile de la tevi

          Am folosit poxilina la lipirea unei conducte din pexal , pe tur la CTde apartamentb . Nu a tinut. Ni o utilizati

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            #6
            Exista Victoplast,care este varianta romaneasca a Poxilinei si este mult mai bun decat aceasta din urma.Eu am lipit cu Victoplast o fisura intr-un calorifer de fonta si a functionat asa vreo 7 ani,pana cand m-am debransat de la termoficare si mi-am pus centrala,schimband si caloriferul.Problema cu Victoplastul este ca lipeste doar suprafete perfect uscate,deoarece are timp de intarire mare (2 ore),iar ca lipitura sa tina am facut-o in doua reprize : prima data am pus un petic exact pe fisura,iar dupa ce acesta s-a intarit,am facut un manson de jur-imprejurul peticului.Dupa ce am vazut ca tine,le-am lipit si parintilor mei 3 calorifere tot asa si au tinut foarte bine.
            In ce priveste Poxilina si Poxipolul,imi pare rau,nu vreau sa fac reclama negativa,dar sa stiti ca numai reclama e de capul lor,dati banii degeaba pe ele (si sunt chiar scumpe !).
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1008

              #7
              Poxipolul/poxilina nu lipesc pe suprafete ude sigur.
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                #8
                Postat în original de ear1976
                Poxipolul/poxilina nu lipesc pe suprafete ude sigur.
                In prospectul Poxilinei scrie ca lipeste si suprafete umede,dar,cum spuneam si intr-un mesaj anterior,doar reclama si pretul mare e de capul ei;va spun din proprie experienta ,ca am testat si poxilina si poxipolul.In ce priveste poxipolul,si acum imi vine sa rad cand imi amintesc de reclama TV ce se difuza acum vreo 5 ani cu un nene care sapa in desert un sant lung de "h"metri si i se rupe coada de la lopata si el bineinteles ca plecase in desert cu poxipolu' in buzunar,ca tot gospodaru',si isi lipeste coada la lopata si sapa in continuare.Hai sa fim seriosi...
                Pe de alta parte,isi mai aminteste cineva de adezivul nemtesc bicomponent "Tip-Top"care se gasea pe vremuri? Nu stiu de ce nu se mai fabrica,pentru ca eu un adeziv mai bun n-am vazut pana acum.Cu Tip-Top se putea lipi chiar si o coada de lopata.Inainte de 1989,acest adeziv se folosea printre altele la lipirea covoarelor de cauciuc de la benzile transportoare din mina si era atat de eficient incat nu mai era nevoie nici de vulcanizare,nici de prindere prin agrafare.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Asteptam un raspuns de la initiatorului topicului!

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1008

                    #10
                    Postat în original de florin muresan-grecu
                    Postat în original de ear1976
                    Poxipolul/poxilina nu lipesc pe suprafete ude sigur.
                    In prospectul Poxilinei scrie ca lipeste si suprafete umede,dar,cum spuneam si intr-un mesaj anterior,doar reclama si pretul mare e de capul ei;va spun din proprie experienta ,ca am testat si poxilina si poxipolul.In ce priveste poxipolul,si acum imi vine sa rad cand imi amintesc de reclama TV ce se difuza acum vreo 5 ani cu un nene care sapa in desert un sant lung de "h"metri si i se rupe coada de la lopata si el bineinteles ca plecase in desert cu poxipolu' in buzunar,ca tot gospodaru',si isi lipeste coada la lopata si sapa in continuare.Hai sa fim seriosi...
                    Pe de alta parte,isi mai aminteste cineva de adezivul nemtesc bicomponent "Tip-Top"care se gasea pe vremuri? Nu stiu de ce nu se mai fabrica,pentru ca eu un adeziv mai bun n-am vazut pana acum.Cu Tip-Top se putea lipi chiar si o coada de lopata.Inainte de 1989,acest adeziv se folosea printre altele la lipirea covoarelor de cauciuc de la benzile transportoare din mina si era atat de eficient incat nu mai era nevoie nici de vulcanizare,nici de prindere prin agrafare.
                    daaa, mai era si aia cu nenea care scapa lipiciu sub roata de la camion - din pacate doar reclama. Decat poxilina, victoplast e mult mai bun, da' are aceeasi problema, suprafata trebuie sa fie uscata.
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      #11
                      Postat în original de ear1976
                      Postat în original de florin muresan-grecu
                      Postat în original de ear1976
                      Poxipolul/poxilina nu lipesc pe suprafete ude sigur.
                      In prospectul Poxilinei scrie ca lipeste si suprafete umede,dar,cum spuneam si intr-un mesaj anterior,doar reclama si pretul mare e de capul ei;va spun din proprie experienta ,ca am testat si poxilina si poxipolul.In ce priveste poxipolul,si acum imi vine sa rad cand imi amintesc de reclama TV ce se difuza acum vreo 5 ani cu un nene care sapa in desert un sant lung de "h"metri si i se rupe coada de la lopata si el bineinteles ca plecase in desert cu poxipolu' in buzunar,ca tot gospodaru',si isi lipeste coada la lopata si sapa in continuare.Hai sa fim seriosi...
                      Pe de alta parte,isi mai aminteste cineva de adezivul nemtesc bicomponent "Tip-Top"care se gasea pe vremuri? Nu stiu de ce nu se mai fabrica,pentru ca eu un adeziv mai bun n-am vazut pana acum.Cu Tip-Top se putea lipi chiar si o coada de lopata.Inainte de 1989,acest adeziv se folosea printre altele la lipirea covoarelor de cauciuc de la benzile transportoare din mina si era atat de eficient incat nu mai era nevoie nici de vulcanizare,nici de prindere prin agrafare.
                      daaa, mai era si aia cu nenea care scapa lipiciu sub roata de la camion - din pacate doar reclama. Decat poxilina, victoplast e mult mai bun, da' are aceeasi problema, suprafata trebuie sa fie uscata.
                      O reclama si mai tare la poxipol era aia in care se lipeau doua conducte de canalizare din beton cu diametru foarte mare si dupa aia veneau "vitejii satului"cu doua automacarale si tragea fiecare automacara de cate o conducta.La un moment dat se rupeau conductele in tot felul de bucati mai mari si mai mici,dar zona lipita ramanea intacta
                      Daca nu ma insel,asta a fost prima reclama TV la acest "produs-minune".In ce priveste Victoplastul,intr-adevar suprafetele pe care se aplica trebuie sa fie perfect uscate,curatate,degresate,ca de altfel la orice produs de lipire.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • crazyM
                        Incepator
                        • 08.oct.2013
                        • 1

                        #12
                        Răspuns la: Pasta care lipeste gaurile de la tevi

                        AM si eu o problema in legatura cu titlul topicului

                        Am un apartament intr-o casa la curte, stau la etajul 2, casa de profile metalice construita peste casa cu placa de beton.

                        Scurgerea de la bucatarie este bagata sub parchet si sapa, iar de ceva timp cred ca s-a miscat ceva pe acolo (stau pe langa calea ferata si am cutremure zilnice ) ca se scurge apa pe la imbinarile tevii de PVC si pica pe placa vecinului de sub mine

                        Exista vreo posibilitate de a turna vreo substanta (pasta) pe teava de scurgere sa astupe (probabil pe langa vreo garnitura de cauciuc de la PVC) gaura. Am mai avut problema in trecut, cam acum un an, am curatat tevile si nu s-a mai intamplat nimic pana zilele astea. Cauza sunt resturile aruncate (nevasta!!!!!) in chiuveta care probabil se opresc pe teava tinand apa pe loc.

                        Multumesc anticipat

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #13
                          Răspuns la: Pasta care lipeste gaurile de la tevi

                          Utilizati o sita pentru chiuveta pentru a impiedica eliminarea materiilor solide importante pe scurgere. Nu exista o solutie care astupe zonele cu probleme de la nivelul garniturilor de imbinare a tevilor de scurgere. Se stie ca nu este recomandat sa se ingropate tevi ce prezinta cu zone de imbinare sun sape sau alte straturi ce nu mai permit accesul.
                          Daca cunoasteti zona imbinarii, puteti sparge zona si realiza o gura de vizitare, chiar si mascata la nivelul finisajului pardoselii, pentru viitoare interventii.

                          Comentariu

                          Procesare...