teava de pexal sau ce?1

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pfl802
    Incepator
    • 06.mar.2005
    • 19

    teava de pexal sau ce?1

    trebuie sa schimb teava de alimentare a caloriferelor(la ultimul etaj)care trece prin camere,sh cu ce s-o schimb cu pexal sau teava de care??????????Pexalul e rezistent?
  • adin
    Incepator
    • 26.apr.2005
    • 3

    #2
    da, teava de pexal este buna ptr schimarea tevilor, dar trebuie tinut cont ca teava veche trebuie inlocuita cu una de diametru corespunzator, iar montajul executat de un instalator bun nu va mai va creea probleme. ar fi de retinut ca daca tot inlocuiti tevile sa luati in considerare si o spalare a radiatoarelor.

    Comentariu

    • italcom group
      Incepator
      • 04.apr.2005
      • 40

      #3
      Asa cum am mai spus nu este recomandat sa inlocuiti tevile existente pe instalatia RADET cu unele din pexal. Recomandarea noastra este sa utilizati teava de cupru cu grosime de minim 1 mm. La modificarea instalatie trebuie pastrate elementele si functiile tevilor existente(coloane de aerisire sau de golire).

      Comentariu

      • pfl802
        Incepator
        • 06.mar.2005
        • 19

        #4
        functiile le pastram oricum ca nu puteam face altfel...Ma gandeam doar ca Pexalul e mai ieftin Dar verific sh pretul la teava de cupru!Multumesc pt. sfat!

        Comentariu

        • Avatar Vizitator

          #5
          La sistem centralizat foloseste teava neagra, sau cum ii zice, nu pune pexal sau cupru
          Iesi prea scump cu adaptoarele, si nu merita
          Teava este ceva pe la 3 lei metru, iar adaptoarele (mufe) pe la 1, 2 lei

          Daca e sa alegi intre PEXAL si CU, Cu e mai sensibil la lovituri accidentale, chiar daca e mai gros
          Adaptarea de la fier la cupru este aproximativ la fel de scumpa ca si cea de la fier la pexal, dar CU e mult mai scump, si daca folosesti si Cu de 1 mm grosime .......

          Pexal s-ar putea sa aibe probleme cu presiunea. Are in specificatii maxime ceva de genul 100 grade si 10 bari, dar astea sunt maxime. In sistem centralizat, poti sa ai presiuni mult mai mari decit la o centrala de apartament, cred ca si temperaturile, desi astea sunt mai putin probabile, avind in vedere pierderile

          Comentariu

          • Avatar Vizitator

            #6
            mc!saptamana viitoare ma apuc de treaba sh tre sa vad ce fac...astept sfaturi sh idei bune!!!!!!!!!

            Comentariu

            • italcom group
              Incepator
              • 04.apr.2005
              • 40

              #7
              Inainte de a cumpara verifica provenienta tevilor. Este important sa nu cumperi teava de pexal contrafacuta care nu are sanse sa reziste mai mult de 2 luni. Succes.

              Comentariu

              • cdemici
                Incepator
                • 20.iun.2004
                • 8

                #8
                Eu stau tot la ultimul etaj (4/4) si acum 2 ani am schimbat tevile vechi care erau infundate 90% cu pexal de 16 doar de la vecinul de la 3 in sus si am schimbat si caloriferele vechi din teava sudata cu unele noi de fonta. Rezultat: aproape la fel de frig pentru ca toata teava din subsol pana la etajul 3 era plina de depuneri.
                In toamna trecuta am inlocuit restul de coloane vechi cu pexal cumparat chiar de la Italcom, respectand diametrul tevilor vechi, respectiv pexal de 26, 20. Rezultat: toata iarna 25-26 de grade C.

                Rezultatul este foarte bun din punctul meu de vedere, mai ales ca toata lucrarea am facut-o eu si cu un alt vecin (amatori amandoi).

                Comentariu

                • Avatar Vizitator

                  #9
                  Intr-adevar, lucrarile cu Pexal se pot face si in regim de amatori. Pentru Cu, este mai greu, de obicei trebuie un instalator.

                  Iar daca instalatorul a facut ceva gresit, tot pe el trebuie sa il chemi, pe cind la Pexal poti sa le repari si tu, greselile instalatorului, daca ai putin simt tehnic.

                  Legat de calitatea tevilor Pexal, trebuie sa cauti marfa adevarata, nu chinezarii, care la presiune si temperatura pusca.

                  In sistem centralizat vor fi tot timpul probleme cu depuneri, asa ca e bine sa se monteze inainte de a intra in circuitul de Pexal niste filtre pentru impuritati, care sa se curete periodic

                  Comentariu

                  • pfl802
                    Incepator
                    • 06.mar.2005
                    • 19

                    #10
                    mc!dar filtre tre sa pun 1 la intrare sau la toate caloriferele (4)?

                    Comentariu

                    • adin
                      Incepator
                      • 26.apr.2005
                      • 3

                      #11
                      da trebuie pe fiecare calorifer in parte atata timp cat teava de tur nu este comuna.

                      Comentariu

                      • Avatar Vizitator

                        #12
                        sunt la ultimul etaj sh toata teava e in casa la mine...de la usa de la intrare se bifurca in restul camerelor...doar in sufragerie teava vine prin perete de la vecinul...deci cum sa fac?

                        Comentariu

                        • adin
                          Incepator
                          • 26.apr.2005
                          • 3

                          #13
                          daca este asa cum spui ar trebui unul la turul din sufragerie si unul ptr celelalte camere.

                          Comentariu

                          • pfl802
                            Incepator
                            • 06.mar.2005
                            • 19

                            #14
                            maine ma duc la ap. sh vb. apoi sa ma uit mai bine

                            Comentariu

                            Procesare...