Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #31
    Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

    Acele duoa zone mentionate sunt cele mai expuse la probleme si mai mult ca sigur nu au fost realizate corect. Nu este o foarte mare filosofie, doar putin aatentie la izolarea completa a puntilor termice.
    Nu este cazul sa ajungeti la solutii radicale, haideti sa vedem foto cu situatia exacta si discutam.
    Daca aveti foto de la executia lucrarilor, unde sa vedem cum s-a pus in opera diversele straturi de materiale, ar fi perfect pentru a intelege exact cauzele.

    Comentariu

    • FRC
      Incepator
      • 28.ian.2011
      • 33

      #32
      Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

      Da, mi-am dat seama despre ce spuneti si Dvs., dupa ce-am rasfoit forumurile-n lung si-n lat!
      Cum am promis, pozele!

      Cum am mai mentionat si anterior, apartamentul se afla la ultimul etaj, 4/4, izolat exterior, fara probleme cu hidroizolatia, iar termosistemul de la interior fiind realizat cu vata minerala, caserata, din cea cu folie de aluminiu, care, banuiesc, a fost montata cu folia spre camera! Apoi cu structura din profile de aluminiu, si rigips!
      Lucrare realizata in vara anului de gratie 2008!
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #33
        Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

        Din ce se observa in pozele din balcon, izolatia termica a fost aplicata doar pe o anumita zona si nu pe toate zonele exterioare, cu pierdere masiva de energie.
        De exemplu tavanul nu a fost izolat deloc, spre fereastra termopan s-a montat sina direct pe tavanul neizolat.
        Nu avem foto cu modul de executie a lucrarii la parapet, din perioada executiei, insa probabil si acolo sunt aspecte ce au favorizat aparitia condensului masiv cum se observa in foto.
        Se observa niste fisuri pe zona tavanului, aproape de imbinarile cu peretii. Ce este acolo?
        Blocul pe ce sistem constructiv este realizat?
        Ce sistem de incalzire aveti?

        Comentariu

        • FRC
          Incepator
          • 28.ian.2011
          • 33

          #34
          Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

          Balconul nu este izolat decat sub tamplarie, si afara, peretii exteriori! Acolo, langa sina, este o grinda, destul de mare, dupa cum se vede! Nu cred ca-s crapaturi, ci doar vopseaua desfacuta, crapata, din cauza condensului... Balconul este la dormitorul mare, cel cu verde! Nu stiu daca asta are vreo influenta, caci mucegaiul aparut acolo este pe peretele exterior, perpendicular pe balcon, intelegeti? Iar celalalt dormitor, galben/portocaliu, peretele cu probleme este paralel cu baconul, dar intre bacon si dormitor este baia, unde nu sunt probleme! Baia are geam de aerisire!
          Dupa cum am mai spus, nu avem probleme cu hidroizolatia terasei!
          Blocul este din caramida, iar sistemul de incalzire este cu centrala pe gaze! Asta ar trebui sa facem, sa izolam si baconul! Problema mai mare, sau care ne deranjeaza pe noi, sunt camerele....
          Am notat si problema izolatiei balconului, plus cred ca tragem si-un calorifer acolo, dar spuneti-mi ce mi-ati recomanda... Vata sau polistiren, la izolatia interioara a tavanelor!
          Multumesc!
          Ultima editare de FRC; 22.apr.2014, 22:47.

          Comentariu

          • bogdanfnf`
            Membru Marcant
            • 26.dec.2007
            • 630

            #35
            Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

            Din ce am dedus din poze , nu aveti izolate tavanele ?

            Problema balconul;ui este din cauza lipsei unei surse de caldura ( calorifer ) .

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #36
              Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

              Acea gaura in care este pus mopul respectiv cu ce zona comunica?
              Izolati tavanul si peretii exteriori ai balconului cu 5cm de izolatie cu bariera de vapori si o structura de gipscarton pe profile metalice. Condensul apare ca urmare a inchiderii balconului, existentei suprafetelor neizolate si umiditatii provenite din locuinta. Odata izolat si cu un minim de incalzire poate fi in regula.
              Pe exterior, blocul este izolat pana la intalnirea cu suprafata terasei?
              Puteti posta o foto din exterior?
              Daca acel mucegai este doar pe zona coltului de sus, spre tavan, este influenta zonei neizolate dinspre terasa sau a altor punti termice.

              Comentariu

              • FRC
                Incepator
                • 28.ian.2011
                • 33

                #37
                Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                Deci tavanele din balcon nu sunt izolate! Pe interior, balconul, exact sub tamplarie, este izolat! Vata de sticla, si rigips verde! Dar este oricum destul de distrus acum, din cauza condensului... deci va trebui schimbat! Si nu stiu daca-l pot face pe exterior, fara o schela... Studiez problema!
                Unde apare mopul respectiv, este o gaura-n perete, facut pentru aerisire... de multe ori, acolo-si fac pasarelele cuiburi...
                Da, pe exterior, blocul este izolat pana la intalnirea cu terasa! Din pacate nu pot posta acum foto cu exteriorul! O fac cu prima ocazie!
                La interior, in camere, sa folosesc tot vata minerala / de sticla, sau polistiren, cu bariera de vapori, sau....
                Si la balcon, aceleasi materiale, ca nu am inteles exact, daca vata minerala, sau polistiren, balcon si camere!
                Puteti fi un pic mai explicit, va rog frumos!
                As fi optat chiar si pentru vata bazaltica, sau nu mai stiu, ceva bun, de calitate ma refer, numai sa-mi spuneti ce mi-ati recomanda Dvs. mai mult in privinta asta!
                Multumesc inca odata pentru sfaturi!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #38
                  Răspuns la: Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                  Postat în original de FRC
                  Pe interior, balconul, exact sub tamplarie, este izolat! Vata de sticla, si rigips verde! Dar este oricum destul de distrus acum, din cauza condensului... deci va trebui schimbat! Si nu stiu daca-l pot face pe exterior, fara o schela... Studiez problema!
                  Ce sa faceti pe exterior? Din fraza anterioara nu ar reiesi ca este necesar ceva de facut prin exterior. Probabil este ceva ce nu stim noi.
                  La interior, in camere, folositi tot vata minerala de sticla cu bariera de vapori.
                  Nu aveti nevoie de vata bazaltica in lucrarile dvs.
                  Asteptam si alte poze apoi incercam sa facem o recapitulare cu necesarul de lucrari.
                  La camere, puteti incerca sa faceti doar una pentru a vedea diferentele.

                  Comentariu

                  • FRC
                    Incepator
                    • 28.ian.2011
                    • 33

                    #39
                    Răspuns la: Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                    Ma gandeam sa-l izolez pe exterior, balconul... din cauza condensului!
                    Nu sunt sigur, in momentul de fata, daca este izolat si pe-afara! Nu sunt acasa, sunt plecat din tara o perioada, dar banuiesc ca pe exterior balconul a fost dat cu decorativa, dupa finalizarea termosistemului, pe exteriorul blocului!
                    Deci, ca sa recapitulam:
                    -balconul nu este izolat, tavanul ma refer, la interior, ci numai balustrada, exact sub tamplarie;
                    -in camere, totul este izolat, cu vata minerala, cu folie de aluminiu (care nu mai stiu exact cum a fost montata, cu folia spre planseu, sau spre camera - stiu ca am facut ceva foto la vremea respectiva, dar din pacate nu le-am gasit, ca sa ma pot edifica, si eu, cat si Dvs.), facuta pe structura de aluminiu, UD-uri, CD-uri, etc., cu rigips de 12.5;
                    -nu avem aparat de aer conditionat in apartament, iar sistemul de-ncalzire fiind centrala pe gaze;
                    -balconul este plin de flori... am gasit, desi stiam asta deja, ca florile, impreuna cu rufele puse la uscat, au o influenta foarte mare in cresterea umiditatii in balcon, cel putin, pe timpul rece! Flori car ele mutam prin casa in timpul sezonului rece...
                    -avem o gura de aerisire-n balcon, acolo unde apara mopul acela, in foto;
                    Ca plan de actiune ma gandesc sa fac in felul urmator: sa schimb toata izolatia tavanelor camerelor, sa adaugam bariera de vapori, asta lipsind la primul montaj, si sa izolez tavanul balconului in acelasi mod! Ma gandesc si la achizitionarea unui aparat de aer conditionat, cat mai bun, sa ajute si el la reducerea umiditatii, plus a unui umidificator;
                    Nu stiu daca am mentionat anterior, dar vara, in apartament, este foarte cald! E
                    u unul as dormi cu geamurile crapate, ca sa zic asa, dar sotia nu este de acord cu treaba asta sub nici o forma! Si o-nteleg, din cauza curentului care se creeaza...
                    Daca la momentul izolarii blocului, si a apartamentului, pe exterior si interior, am reusit reducerea facturii de gaze cu un procent destul de ridicat, am pierdut la capitolul confort pe timp de vara, fiind extrem de cald! Nu numai ziua, ci si seara fiind o inabuseala de zici ca ce-i aia...
                    Alte poze nu am cum sa fac deocamdata, cum am spus, fiind plecat din tara!
                    O sa-ncerc sa va fac o schita a apartamentului, ca sa va faceti o idee a dispunerii camerelor, ferestrelor, etc., ca sa-ncerc sa va ajut si eu pe Dvs. cu o explicatie cat mai detaliata a situatiei apartamentului in momentul de fata! Ca stiu ca ma puteti ajuta cu sfaturi cat mai bune, in remedierea situatiei, lucru pentru care va multumesc anticipat!
                    Daca mai aveti alte intrebari, le astept, si voi incerca sa va raspund cat mai detaliat posibil, date finnd conditiile actuale!
                    O zi cat mai buna va doresc!
                    P.S. Si ca sa va raspund la un post anterior, gaura de aerisire din balcon, unde este mopul respectiv, da spre exterior, unde avem o sita, sa nu intre albine, muste sau alte zburatoare... Ma gandeam ca ar trebui sa ajute la aerisire... Nici nu mai stiu daca am facut bine, sau mai mult rau, sincer sa fiu!
                    Ultima editare de FRC; 29.apr.2014, 07:13.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #40
                      Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                      Aveam impresia ca balconul avea inclusiv izolatie exterioara. Ati spus ca blocul este izolat exterior si ma gandeam ca nu au lasat balconul fara izolatie! Sigur, este o prima solutia daca o puteti realiza iar aceasta va elimina problema legata de condens pe zona de parapet.
                      Este necesar sa izolati intreg tavanul, adica acele doua zone despartite de grinda din beton.
                      In camere, "totul este izolat" inseamna si tavanele? In foto "dormitor 8" se vede o fisura pe tavam aproape de zona de imbinare cu peretele. Nu arata a figipscarton. Trebuie sa gasiti pozele de la executia lucrarilor.
                      Florile si rufele pot aduce umiditate dar daca regimul de incalzire este bun si se aeriseste cat sunt mai umede hainele, nu sunt probleme.
                      Umiditatea trebuie redusa numai dupa ce o masurati si vedeti ca are un nivel mare.
                      Incalzirea excesita a apartamentului are legatura cu mai multe aspecte, tine de izolatia tavanului in principal, apoi este aportul ferestrelor care pot crea efectul de incalzire etc.
                      Lasati gura de aerisire la locul ei, este utila.

                      Comentariu

                      • FRC
                        Incepator
                        • 28.ian.2011
                        • 33

                        #41
                        Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                        Postat în original de Gemini
                        Aveam impresia ca balconul avea inclusiv izolatie exterioara. Ati spus ca blocul este izolat exterior si ma gandeam ca nu au lasat balconul fara izolatie! Sigur, este o prima solutia daca o puteti realiza iar aceasta va elimina problema legata de condens pe zona de parapet.
                        Este necesar sa izolati intreg tavanul, adica acele doua zone despartite de grinda din beton.
                        In camere, "totul este izolat" inseamna si tavanele? In foto "dormitor 8" se vede o fisura pe tavam aproape de zona de imbinare cu peretele. Nu arata a figipscarton. Trebuie sa gasiti pozele de la executia lucrarilor.
                        Florile si rufele pot aduce umiditate dar daca regimul de incalzire este bun si se aeriseste cat sunt mai umede hainele, nu sunt probleme.
                        Umiditatea trebuie redusa numai dupa ce o masurati si vedeti ca are un nivel mare.
                        Incalzirea excesita a apartamentului are legatura cu mai multe aspecte, tine de izolatia tavanului in principal, apoi este aportul ferestrelor care pot crea efectul de incalzire etc.
                        Lasati gura de aerisire la locul ei, este utila.
                        am inteles...
                        nu, balconul, balustrada adica, este izolata la interior!
                        cand m-am referit la "totul este izolat", ma refeream DOAR la tavane! restul peretilor nu sunt, ei fiind izolati in exterior...
                        in poza 8...da, e crapat, dar este tencuiala, gletul de s-a dat ulterior... si stiu ca este rigips, caci inca mai am undeva o coala, doua de asa ceva, ramasa... din pacate nu reusesc sub nici o forma sa localizez foto facute! credeti-ma, ca si eu sunt interesat sa le gasesc...
                        se aeriseste destul de des, nu-i problema, dar tot se face condens! in sfarsit, voi incerca sa fac izolatia pe exterior, nu cred ca va fi mare filozofie! sau asa sper...
                        plus izolatul tavanului balconului, in aceeasi configuratie ca si-n camere... si gura de aerisire ramane pe pozitie...
                        multumesc!

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          #42
                          Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                          Nu ar trebui sa fie o problema sa izolati parapetul pe exterior, daca inaltimea lui va permite accesul din balcon, fara schela.
                          Daca suprafata exterioara a parapetului este in regula, se poate placa direct aplicand adeziv pe intreaga suprafata a placilor de polistiren expandat. Spre capatul inferior va fi mai greu de ajuns dar cu o mana mai lunga eventual un prelungitor la unelte se poate rezolva.

                          Comentariu

                          • FRC
                            Incepator
                            • 28.ian.2011
                            • 33

                            #43
                            Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                            da,
                            si eu cred ca nu va fi o problema foarte mare, izolarea pe exterior!
                            in conditiile in care nu este decat partea frontala, lateralele ne-existand... din cate-mi aduc eu aminte la ora asta...
                            deci, ca sa recapitulam:
                            -balconul izolat, tavanul si balustrada, cu vata minerala (aici pot sa iau din aceea cu folie de aluminiu, si daca da, cum o montez, cu folia spre interior, sau spre terasa blocului?), cu folie anticondens, si rigips, pe structura metalica;
                            -camerele - tavanele, izolate-n acelasi mod, vata minerala, folie anticondens, rigips (sper ca structura veche, facuta anterior va ramane pe pozitie, caci din cate am vazut eu pe tavane, nu au facut "burta", ca sa zic asa, si nici crapate nu sunt placile alea de rigips, cele vechi! ramane ca la demontarea/schimbarea izolatiei, treaba sa fie facuta cu grija, sa nu se strice toata structura aia metalica, nu de alta, dar este o cheltuiala-n plus...);
                            -montat aer conditionat, insa aici problema ar fi alta: unde anume sa-l pun! atasez o schita a apartamentului, pentru o eventuala edificare, si poate ma ajutati un pic si-n sensul asta! sau o sa-ncerc pe topicul dedicat instalatiilor de aer conditionat!
                            multumesc!
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              #44
                              Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                              Fata cu folia de aluminiu a vatei se monteaza intotdeauna spre interior, spre gipscarton. Daca se utilizeaza vata caserata (cu folie aluminiu), nu aveti nevoie de alta folie ca bariera de vapori. Se etanseaza bine imbinarile placilor sau fasiilor de vata caserata.
                              La aerul conditionat este o alta discutie, presupun ca pe zona de Nord nu aveti nevoie ci doar pe cea de Sud. Fie montati doua AC in camerele de pe sud, fie adaugati o instalatie in hol, cu o putere mai mare.
                              Este interesat de vazut cum sunt realizate tavanele si ce izolatie au in ele. Structura metalica de pe tavene nu se poate deteriora asa usor daca este facuta bine.

                              Comentariu

                              • ambiente
                                Membru
                                • 15.mai.2014
                                • 258

                                #45
                                Răspuns la: Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                                buna ziua. sa incepem cu inceputul. mucegaiul care este la coltul tavanului se datoreaza fatului ca masarda nu a fost izolata cu trebuia sa deloc. dupa care trebuia izolat termic si tavanul din casa dumneavoastra. ținând cont ca la noi temperaturile iarna sunt foarte scazute.caldul din casa si frigul de afara nu fac casa buna.
                                crapaturile pe care le aveți la colturi se datoreaza faptului ca , ori nu a bagat destule dibluri in ud euri, rigipsul a fost tăiat scurt si nu a fost siliconat cum trebuia sau din cauza mișcării scoarței terestre.umiditatea pe care o aveți pe perete in zona geamului se datoreaza faptului ca rigipsul a fost prins direct pe perete .gresit.din cauza temperaturi scazute iarna se produce acest fapt. trebuie facuta o structura de 3mm izilat cu lana de sticla si rigips hidro. daca este la ultimul etaj ar fi fost de preferat sa se fi facut toata casa cu hidro.apoi rigips ul carton este foarte subțire. de preferat cel de 1.5 hidro. o zi buna

                                Comentariu

                                Procesare...